Եվրոդատարանի վճիռներով ճանաչվել է Հայաստանում Մարդու<br /> իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի խախտումների 26 դեպքեր<br />
Եվրոդատարանի վճիռներով ճանաչվել է Հայաստանում Մարդու
իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի խախտումների 26 դեպքեր
• 20-03-2009 18:30:00   | Հայաստան  |  Իրավունք
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային Հայաստանի միանալուց ի վեր, 7 տարվա ընթացքում ՀՀ 15 քաղաքացիների դիմումների հիման վրա Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կայացրել է 14 վճիռ (երկու դիմումներ միացվել եւ քննվել են մեկ վարույթի շրջանակում): Այս մասին «Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի չափորոշիչների կիրառումը ՀՀ դատաիրավական բարեփոխումների համատեքստում» մարտի 20-ի համաժողովում հայտնեց Եվրոպական դատարանի անդամ Ալվինա Գյուլումյանը: 14 վճիռներով դատարանը ճանաչել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի թվով 6 հոդվածների խախտման 26 դեպք, որից 9-ը վերաբերվում է 6-րդ հոդվածին` արդար դատաքննության իրավունք, 7-ը` 11 հոդվածին` խաղաղ հավաքների ազատության իրավունք, 5-ը Կոնվենցիայի 2-րդ արձանագրության 2-րդ հոդվածին, որը վերաբերվում է բողոքարկման իրավունքին: Խախտումներից 3-ը վերաբերել են Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածին` խոշտանգումներ կամ անմարդկային վերաբերմունք, 1-ական դեպքում խախտումները վերաբերել են Կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածին` տեղեկատվության ազատություն, Կոնվենցիայի առաջին արձանագրության 3-րդ հոդվածին` ազատ ընտրությունների իրավունք: Ա.Գյուլումյանը նշեց, որ ընդհանուր առմամբ ՀՀ-ի դեմ ներկայացվել է 1 255 դիմում, որից 550-ն ընդդեմ ՀՀ-ի Ադրբեջանի քաղաքացիների դիմումներն են` կապված ղարաբաղյան հակամարտության հետ: Այդ դիմումներից ոչ մեկը դեռեւս քննության չի առնվել: ՀՀ քաղաքացիների կողմից ընդդեմ ՀՀ-ի ներկայացվել է 528 դիմում:

По вердиктам Евросуда признано 26 случаев нарушения в<br /> Армении положений Европейской конвенции по правам человека<br />
По вердиктам Евросуда признано 26 случаев нарушения в
Армении положений Европейской конвенции по правам человека
• 20-03-2009 18:30:00   | Армения  |  Право
ЕРЕВАН, 20 МАРТА, НОЯН ТАПАН. За все время присоединения Армении к Европейской конвенции по правам человека, в течение 7 лет, на основании заявлений 15 граждан РА Европейский суд вынес 14 вердиктов (два заявления были соединены и рассматривались вместе). Об этом сообщила 20 марта в ходе конференции на тему "Применение критериев Европейской конвенции по правам человека в контексте судебно-правовой реформы РА" член Евросуда Альвина Гюлумян. Четырнадцатью вердиктами суд признал 26 случаев нарушения 6 статей Европейской конвенции, 9 из которых касались 6 статьи - право на справедливый суд, 7 касалтсь 11 статьи - право на свободу мирных собраний, 5 касались 2 статьи второго протокола Конвенции относительно права обжалования. Три из нарушений касались статьи 3 Конвенции - пытки или нечеловеческое отношение, по одному из случаев нарушения касались статьи 10 Конвенции - свобода информации, и статьи 3 первого протокола Конвенции - право свободного выбора. А.Гюлумян отметила, что в общей сложности против РА предъявлено 1 255 исков, 550 из которых - это иски граждан Азербайджана против РА в связи с карабахским конфликтом. Ним одно из этих заявлений пока не рассматривалось. Со стороны граждан РА против РА предсъявлено 528 исков.