Ռուսաստանը կհյուընկալի 25 մլն դոլար մրցանակային ֆոնդով «Ապագայի խաղեր 2024»-ը՝ առաջին միջազգային ֆիգիտալ սպորտային մրցաշարը
• 03-05-2023 16:03:20   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
2023 թվականի ապրիլի 29-ին Ռուսաստանի փոխվարչապետն ու Թաթարստանի նախագահը բացեցին «Ապագայի խաղեր» մրցաշարի 300 օրվա հետհաշվարկի ժամացույցը միաժամանակ Մոսկվայում և Կազանում:
Վիրտուալ իրականության տարրերով և առցանց քվեստներով 300 օրվա հետհաշվարկի եզակի շոուին մասնակցում էին հայտնի ռուս մարզիկներ և բազմաթիվ այլ հյուրեր: Նոր տեխնոլոգիաների օգնությամբ հանդիսատեսը հյուրերի հետ միասին սկսեց հետհաշվարկը դեպի Ապագայի խաղեր։
Միջոցառումը վարում էր նաև AI ձայնային օգնական Մարուսյան VK Group-ից, իսկ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մասնակիցներին ողջունեց տեսաուղերձով՝
ընդգծելով Ռուսաստանում ծնված բոլորովին նոր ֆիգիտալ սպորտային իրադարձության կարևորությունը:
Ի՞նչ է «Ապագայի խաղերը»
25 միլիոն դոլար հսկայական մրցանակային ֆոնդով «Ապագայի խաղեր»֊ը լայնածավալ մրցաշար է, որը կանցկացվի պատմության մեջ առաջին անգամ և կունենա միջազգային մրցույթի կարգավիճակ։ Մրցաշարը կտևի ինը օր՝ 2024 թվականի փետրվարի 23-ից մարտի 2-ը Կազանում և կներկայացնի 16 հիբրիդային դիսցիպլիններ։ Ապագայի խաղերին կմասնակցի 2000 մարզիկ ավելի քան 100 երկրից։
Սպորտային դիսցիպլինաներ
Առաջիկա միջազգային մրցաշարը կանցկացվի 16 հիբրիդային ձևով, որոնք տեղի կունենան ֆիզիկական և կիբերաշխարհներում: Սա նշանակում է, որ ֆիգիտալ մարզիկները պետք է առավելություն  գրանցեն երկու հարթություններում: Նոր ֆիգիտալ գործողությունները կկոչվեն «մարտահրավերներ»։ Դրանքն հինգն են լինելու՝ սպորտային, Speedrun, մարտավարական, տեխնիկական և ռազմավարական:
Մարտահրավերները
Կլինեն հինգ տեսակի մարտահրավերներ. սպորտային մարտահրավեր, որը նորարարական կրկնակի միջոցառում է, որտեղ մարզիկները սկզբում կմրցեն տեսախաղի միջոցով, ապա՝ դրա ֆիզիկական անալոգի:
Մարտավարական մարտահրավերը կմեկտեղի մի քանի դիսցիպլինա, որտեղ լազեր թագը կզուգորդվի հրաձգության և Battle Royale ժանրերի տեսախաղերի հետ: Մարտական մարտահրավերի ժամանակ մարզիկները պետք է ցուցադրեն իրենց ուժը MOBA ժանրի տեսախաղերում, իսկ հաղթողները կհանդիպեն Phygital Super Final-ում: Տեխնիկական մարտահրավերը ներառում է երկու դիսցիպլինա՝ անօդաչու թռչող սարքերի մրցավազք և ռոբոտների մենամարտեր: Խաղի անցման մարտահրավերը բաղկացած է երկու մասից. նախ՝ խաղացողները խաղում են արագության խաղեր, այնուհետև մասնակցում են սուպեր եզրափակիչին՝ շոու-խաղին:
Ովքե՞ր կարող են մասնակցել
«Ապագայի խաղեր»-ի մեկ այլ նորույթը սպորտի նկատմամբ նրա յուրահատուկ մոտեցումն է. մրցույթը որևէ սահմանափակում չի դնում մասնակիցների համար և ողջունում է բոլորին՝ անկախ տարիքից, սեռից և ազգությունից:
Ինչպե՞ս միանալ «Ապագայի խաղեր» շարժմանը հիմա
«Ապագայի խաղեր»-ին ընդառաջ՝ 2023 թվականի մայիսի 15-19, Կազանում տեղի կունենան Ֆիգիտալ խաղեր՝  մրցույթների շարք, որն ի ցույց կդնի տարբեր ֆիգիտալ սպորտատեսակներ:
Դրանցից են ֆիգիտալ ֆուտբոլի մրցաշարը և տակտիկական մարտախաղերը: Իսկ հունիսին հնարավոր կլինի խաղալ ֆիգիտալ հոկեյ: Յուրաքանչյուր մրցույթ նախատեսում է առանձին մրցանակային ֆոնդ: Ցանկացողները կարող են դիմել  այստեղ:
«Ապագայի խաղեր»-ի խորհրդանիշը
Այժմ հայտարարվել է առցանց հարցում, որը կօգնի Կանդինսկի 2.1 նեյրոնային ցանցի միջոցով խաղերի թալիսման ստեղծելու գաղափարների և առաջարկների հավաքագրմանը: Հարցումը հասանելի է talisman.gofuture.games-ում և կգործի 2023 թվականի ապրիլի 29-ից մինչև մայիսի 19-ը: Մայիսի 26-ին կհայտարարվեն ամենահայտնի բառերի ամպերը, որոնք հիմք կհանդիսանան նեյրոնային ցանցի հարցումների համար: «Ապագայի խաղեր»-ի թալիսմանի բացահայտումը նախատեսված է 2023 թվականի հունիսին:

03-05-2023 16:03:20 | Armenia | Press release
On April 29, 2023 Russia’s Deputy Prime Minister and the President of the Republic of Tatarstan, marked the countdown to the opening of next year’s Games of the Future with unveiling of the 300-day countdown timer in the two cities of Moscow and Kazan simultaneously.
The unique 300-day countdown show with elements of virtual reality and exciting online quests was starring famous Russian athletes. With the help of new technologies, spectators together with the guests of the ceremony kicked off the countdown to the Games of the Future.
The grandiose unveiling event was also co-hosted by AI voice assistant Marusya from VK Group, and addressed by the President of Russia Vladimir Putin via a video message, highlighting the importance of the brand-new phygital sports event born in Russia.
What are the 2024 Games of the Future?
With a huge prize pool of $25 million, Games of the Future is a large-scale tournament which will be held for the first time ever and will have the status of international competition. The tournament will run for nine days, from February 23 to March 2, 2024 in Kazan and will feature 16 hybrid disciplines. 2,000 athletes from more than 100 countries will take part in Games of the Future.
Sports Disciplines
The upcoming international tournament will run a series of 16 hybrid disciplines, set in both physical and cyber worlds. This means that phygital athletes are expected to excel in two dimensions. The new phygital activities are called «challenges»; currently there are five: Sports, Speedrun, Tactical, Technical and Strategic
The competition
There will be five types of challenges: The sport challenge, an innovative double-event where athletes first compete in a videogame, then in its physical analogue. The tactical challenge combines several disciplines where a laser tag is coupled with videogames of the genres shooter and Battle Royale. In a combat challenge, athletes must prove their mettle in videogames of the genre MOBA, аnd the winners will meet in a Phygital Super Final. A technical challenge includes two disciplines – drone racing and robot fights. A challenge of game passage consists of two parts: first, the players play speed games and then participate in a Super Final – in the show-game.
The Participants
Another novelty of the Games of the Future is its unique approach towards sports — the competition places no restrictions for its participants and welcomes everyone, regardless of their age, gender and nationality.
How to join Games of the Future movement now?
In preparation for the Games of the Future, Kazan is hosting Phygital Games – a series of competitions meant to showcase phygital sports. The upcoming events include phygital football in May 15-19, 2023, as well as tactical combat games and phygital hockey competitions in June. Every Phygital Games tournament has its own prize pool. Application forms are available here.