• 19-09-2023 11:08:32   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: «Կասպերսկի» ընկերության լուծումները 2023-ի երկրորդ եռամսյակում ամբողջ աշխարհում կանխել են վնասաբեր, գովազդային կամ անցանկալի մոբայլ ծրագրային ապահովման օգտագործմամբ 5 704 599 գրոհ: Այդ մասին են վկայում ընկերության տվյալները, որոնց համաձայն՝ 2022-ի ապրիլ-հունիսին կանխվել է 5 520 908 նման գրոհ։
Իսկ ահա հայտնաբերված վնասաբեր տեղադրման փաթեթների քանակը նվազել է. այսպես, եթե ընթացիկ տարվա նույն ամիսներին օգտատերերի բջջային սարքերում հայտնաբերվել է 370 327 վնասաբեր տեղադրման փաթեթ, ապա 2022-ի երկրորդ եռամսյակում հայտնաբերվել է 405 684 նման փաթեթ, ինչը 110 933-ով պակաս է նախորդ եռամսյակի ցուցանիշից և 480 421-ով պակաս 2021-ի երկրորդ եռամսյակի ցուցանիշից։
«Կասպերսկի» ընկերության փորձագետների տվյալներով՝ բանկային տրոյացիների տեղադրման փաթեթների քանակը 2023 թվականի երկրորդ եռամսյակում շարունակել է աճը և կազմել 59 167։ Աճի միտումը նկատվել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում, երբ հայտնաբերվել է 55 614 նման փաթեթ՝ 1667-ով ավելի, քան 2022-ի առաջին եռամսյակում, և 31 010-ով ավելի, քան մեկ տարի առաջ՝ 2021-ի երկրորդ եռամսյակում:
Հակառակ միտումն է ի հայտ եկել մոբայլ շորթող տրոյացիների փաթեթների մասով, որոնք այս տարվա ապրիլ-հունիսին 1318-ն էին։ 2022-ի երկրորդ եռամսյակում ընկերությունը հայտնաբերել է մոբայլ շորթող տրոյացիների 3821 տեղադրման փաթեթ, դա գրեթե երկու անգամ (1879 միավորով) ավելի է նախորդ եռամսյակի ցուցանիշից և 198 փաթեթով ավելի, քան 2021-ի երկրորդ եռամսյակում։

• 19-09-2023 11:04:32   | Армения  |  Новости науки и технологии
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. Во втором квартале 2023 года решения «Лаборатории Касперского» по всему миру предотвратили 5 704 599 атак с использованием вредоносного, рекламного или нежелательного мобильного программного обеспечения. Об этом свидетельствуют данные компании, согласно которым, в апреле-июне 2022 года было предотвращено 5 520 908 таких атак.
А вот количество обнаруженных вредоносных установочных пакетов сократилось: так, если во втором квартале текущего года в мобильных устройствах пользователей было обнаружено 370 327 вредоносных установочных пакетов, то за тот же период 2022 года было обнаружено 405 684 вредоносных установочных пакета, что на 110 933 пакета меньше, чем в предыдущем квартале, и на 480 421 меньше, чем во втором квартале 2021 года.
По данным экспертов «Лаборатории Касперского», количество установочных пакетов банковских троянцев во втором квартале 2023 года продолжило рост и составило 59 167. Тенденция роста наблюдалась в тот же период прошлого года, когда было обнаружено 55 614 таких пакетов – на 1667 больше, чем в первом квартале 2022 года, и на 31 010 больше, чем во втором квартале 2021 года.
Обратная тенденция выявлена по части пакетов мобильных троянцев-вымогателей, которых в апреле-июне текущего года было 1318. Во втором квартале 2022 года компания обнаружила 3821 установочный пакет мобильных троянцев-вымогателей, это почти в два раза (на 1879 единиц) больше показателя предыдущего квартала и на 198 пакетов больше, чем во втором квартале 2021 года.