Դիլիջանի միջազգային դպրոց, Հայաստանին շնորհվել է Քեմբրիջ միջազգային դպրոցի հավատարմագրում տարրական, միջին և ավագ դպրոցի համար
• 27-02-2024 13:59:00   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
2024 թ. փետրվարի 27, Դիլիջան, Հայաստան. Դիլիջանի միջազգային դպրոց, Հայաստան Հիմնադրամի կառավարման խորհուրդը հայտնում է, որ Նախապատրաստման դասընթացների կենտրոն, Դիլիջանին (ՆԴԿԴ) շնորհվել է Քեմբրիջ միջազգային դպրոցի հավատարմագրում տարրական, միջին և ավագ դասարանների համար: ՆԴԿԴ-ը տեղակայված է UWC Դիլիջանի միջազգային դպրոցի կամպուսում: Հիշեցնենք, որ UWC Դիլիջանում դասավանդվում է Միջազգային բակալավրիատի դիպլոմի կրթական ծրագիրը, և այստեղ սովորում է 220 ուսանող ավելի քան 80 երկրից: ՆԴԿԴ-ը գործարկվել էր UWC Դիլիջանի անձնակազմի երեխաների կրթությունը կազմակերպելու նպատակով: UWC Դիլիջանի գոյության տաս տարիների ընթացքում կենտրոնը զարգացել է՝ վերածվելով լիարժեք դպրոցի, և այժմ ունի աշակերտներ նախակրթարանից մինչև 9-րդ դասարան:
Այսպիսով, միջազգային հավատարմագրման գործընթացը դպրոցի բնականոն զարգացման տրամաբանական շարունակությունն է:
Քեմբրիջ միջազգային դպրոցների հավատարմագրումը ճանաչվում է կրթական գերատեսչությունների կողմից որպես բարձրորակ միջազգային կրթություն տրամադրելու հանձնառություն: «Քեմբրիջ դպրոցները կազմում են մեկ համաշխարհային համայնք, որ նպատակ ունի նախապատրաստել ուսանողներին հարափոփոխ աշխարհում հաջողության հասնելու համար:
Հավատարմագրման առավելությունների մասին լրացուցիչ տեղեկությունների համար տես Քեմբրիջի կայքը:
Անդրադառնալով հավատարմագրման գործընթացին՝ ՆԴԿԴ-ի ղեկավար Ստեֆանի Ջոնսը նշեց. «Տարրական, միջին և ավագ դպրոցի համար Քեմբրիջ միջազգային դպրոցի հավատարմագրումը զորեղացնում է մեր անձնակազմի կարողությունը և հավաստում է բազմազգ ուսանողական կազմի համար բարձրակարգ կրթություն ապահովելու մեր հանձնառությունը»։
UWC Դիլիջանի և Դիլիջանի միջազգային դպրոց, Հայաստան Հիմնադրամի տնօրեն Ադամ Արմանսկին ասաց.
«Հավատարմագրումը մեզ համար նշանակալի ձեռքբերում է: Արտաքին գնահատում անցնելը խիստ կարևոր է 70 աշակերտ ունեցող և աճող հաստատության համար: Հաջորդ տարի մեր աշակերտների մի մասը կփոխադրվի 10-րդ դասարան: Այսպիսով կունենանք ամբողջական լրակազմ՝ նախակրթարանից մինչև UWC Դիլիջանի միջազգային բակալավրիատի ծրագրի 12-րդ դասարան»:
«Շատ ուրախ ենք, որ մեր Նախապատրաստման դասընթացների կենտրոնը, որ հիմնել էինք UWC Դիլիջանի անձնակազմի երեխաների կրթությունն ապահովելու նպատակով, հասել է այս կարևոր հանգրվանին: Երբ սկսեցինք ընդլայնվել և դրսից ներգրավել աշակերտներ, հավատարմագրումն անհրաժեշտություն դարձավ: UWC Դիլիջանը կարևորում է արտաքին չափանիշներին համապատասխանությունը. սա կրթության գերազանցության կենտրոն դառնալու և պահպանելու պայմանն է»,- նշեց UWC Դիլիջանի համահիմնադիր և կառավարման խորհրդի նախագահ, Դիլիջանի միջազգային դպրոց, Հայաստան Հիմնադրամի կառավարման խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Նախապատրաստման դասընթացների կենտրոն Դիլիջանի մասին
UWC Դիլիջանի Նախապատրաստման դասընթացների կենտրոնը (ՆԴԿԴ) տարրական, միջին և ավագ դպրոց է` մանկապարտեզից մինչև 10-րդ դասարանի աշակերտների համար: Ընթացիկ տարում դպրոցն ունի մանկապարտեզից մինչև 9-րդ դասարան, հաջորդ ակադեմիական տարում կունենա նաև 10-րդ դասարան: Ներկայում դպրոցն ունի 70 աշակերտ և 16 աշխատող 9 երկրից:
UWC Դիլիջանի մասին
UWC Դիլիջանը տարածաշրջանի առաջին միջազգային դպրոց-պանսիոնն է, որը գործում է UWC կրթական մոդելով։ Դպրոցն իր դռները բացել է 2014 թվականին Հայաստանի Դիլիջան քաղաքում: Դպրոցն ունի 220 ուսանող աշխարհի 80 երկրից և 80 աշխատող 15 երկրից։
UWC Դիլիջանը UWC շարժման մաս է, որի կազմում ներառված են 18 միջազգային դպրոց և քոլեջ և ազգային կոմիտեներ շուրջ 160 երկրում:
UWC Դիլիջանում դասավանդվում է Միջազգային բակալավրիատի դիպլոմի (International Baccalaureate, IB) ծրագրով, որը գնահատվող ծրագիր է՝ նախատեսված 16-19 տարեկան երեխաների համար:
UWC Դիլիջանի ստեղծման գաղափարը պատկանում է հանրօգուտ ներդրողներ և սոցիալական ձեռներեցներ Ռուբեն Վարդանյանին և Վերոնիկա Զոնաբենդին, որոնք այն կյանքի են կոչել այլ հիմնադիր նվիրատուների աջակցությամբ: Քոլեջը կառուցվել է ավելի քան 330 բարերարի առատաձեռն նվիրատվությունների շնորհիվ: Քոլեջի ընդունելության քաղաքականությունը հիմնված է ֆինանսական աջակցության կարիքի վրա և թույլ է տալիս դիմելու բոլորին՝ անկախ սոցիալ-տնտեսական կացությունից։ Ուսանողների ավելի քան 70% ստանում է լրիվ կամ մասնակի կրթաթոշակ։

• 27-02-2024 13:52:00   | Армения  |  Пресс-релизы
27 февраля 2024 г., Дилижан, Армения. Совет Фонда «Дилижанская международная школа, Армения» сообщил о том, что Подготовительный центр (Preparatory Years Centre Dilijan) получил аккредитацию Кембриджской международной школы для учащихся начального, среднего и старшего звена. Центр был открыт как учебное заведение для детей сотрудников международной школы UWC Dilijan, в которой по двухгодичной программе международного бакалавриата обучаются 220 студентов из более чем 80 стран. Он располагается в кампусе школы. За десять лет развития UWCD Центр превратился в полноценное образовательное учреждение для разных возрастов — от дошкольников до учащихся 9-го класса. Вот почему получение международной аккредитации стало естественным продолжением его развития.
Министерства и ведомства образования видят в получении образовательными учреждениями аккредитации Кембриджской международной школы знак приверженности высоким стандартам международного образования. «Кембриджские школы — это часть глобального сообщества, которое готовит учащихся к успешной жизни в быстроменяющемся мире», — говорится на сайте Кембриджа.
«Получение аккредитации Кембриджской международной школы для учащихся начального, среднего и старшего звена вдохновило наших сотрудников. Это подкрепляет наше стремление давать высококачественное образование нашим учащимся из разных стран», — заявила руководитель Подготовительного центра при UWC Dilijan Стефани Джонс, комментируя новость.
Директор UWCD и директор Фонда «Дилижанская международная школа, Армения» Адам Арманский сказал, что «эта аккредитация — повод отпраздновать наши успехи. В Центре обучается уже более 70 детей и подростков, поэтому независимая оценка качества обучения имеет первостепенное значение. В следующем году несколько учеников перейдут в 10-й класс и завершат полный цикл образования здесь на базе UWCD — с дошкольного образования вплоть до программы международного бакалавриата для учащихся 11-го и 12-го классов».
«Мы рады, что наш Подготовительный центр, который был создан для детей сотрудников UWCD, достиг этой важной вехи. С тех пор как он стал привлекать других учащихся и расширился, получение аккредитации стало необходимостью. В UWCD мы ценим внешние ориентиры: они мотивируют нас поддерживать высокий уровень образования, которым мы гордимся», — подчеркнула соучредитель UWCD, председатель Совета управляющих UWCD и Фонда «Дилижанская международная школа, Армения» Вероника Зонабенд.
О Подготовительном центре при UWC Dilijan (PYCD)
Подготовительный центр при UWC Dilijan входит в состав международной школы и представляет собой отделения начальной, средней и старшей школы для учащихся разных возрастов — от дошкольников (KG) до учащихся 9-го класса. В следующем учебном году он расширится до 10-го класса. В Центре обучается более 70 детей и подростков из девяти стран и трудятся 16 специалистов из девяти государств на полной и почасовой ставках.
О UWC Дилижан
UWC Dilijan — первая международная школа-пансион образовательной модели UWC на постсоветском пространстве. Школа открылась в 2014 году в армянском городе Дилижане. В настоящее время в ней обучаются 220 студентов из 80 стран и работают 80 сотрудников из 15 государств.
UWC Dilijan — участник международного движения UWC, которое охватывает 18 международных школ и колледжей, а также национальные комитеты в 160 странах.
Преподавание в UWC Dilijan ведётся по программе международного бакалавриата (IBDP) для учащихся двух старших классов средней школы от 16 до 19 лет. Программа признана ведущими университетами мира.
Идея создания UWC Dilijan принадлежит импакт-инвесторам и социальным предпринимателям Рубену Варданяну и Веронике Зонабенд, которые воплотили её в жизнь при поддержке партнёров-основателей из разных стран. Отбор студентов проводится в соответствии с требованиями движения UWC. Уникальная система отбора позволяет принимать в школу юношей и девушек независимо от их социально-экономического положения благодаря предоставлению грантов на обучение в зависимости от подтверждённых нужд кандидатов. Более 80% студентов получают стипендию, которая полностью или частично покрывает стоимость обучения и проживания.