Դիլիջանի միջազգային դպրոց, Հայաստանին շնորհվել է Քեմբրիջ միջազգային դպրոցի հավատարմագրում տարրական, միջին և ավագ դպրոցի համար
• 27-02-2024 13:59:00   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
2024 թ. փետրվարի 27, Դիլիջան, Հայաստան. Դիլիջանի միջազգային դպրոց, Հայաստան Հիմնադրամի կառավարման խորհուրդը հայտնում է, որ Նախապատրաստման դասընթացների կենտրոն, Դիլիջանին (ՆԴԿԴ) շնորհվել է Քեմբրիջ միջազգային դպրոցի հավատարմագրում տարրական, միջին և ավագ դասարանների համար: ՆԴԿԴ-ը տեղակայված է UWC Դիլիջանի միջազգային դպրոցի կամպուսում: Հիշեցնենք, որ UWC Դիլիջանում դասավանդվում է Միջազգային բակալավրիատի դիպլոմի կրթական ծրագիրը, և այստեղ սովորում է 220 ուսանող ավելի քան 80 երկրից: ՆԴԿԴ-ը գործարկվել էր UWC Դիլիջանի անձնակազմի երեխաների կրթությունը կազմակերպելու նպատակով: UWC Դիլիջանի գոյության տաս տարիների ընթացքում կենտրոնը զարգացել է՝ վերածվելով լիարժեք դպրոցի, և այժմ ունի աշակերտներ նախակրթարանից մինչև 9-րդ դասարան:
Այսպիսով, միջազգային հավատարմագրման գործընթացը դպրոցի բնականոն զարգացման տրամաբանական շարունակությունն է:
Քեմբրիջ միջազգային դպրոցների հավատարմագրումը ճանաչվում է կրթական գերատեսչությունների կողմից որպես բարձրորակ միջազգային կրթություն տրամադրելու հանձնառություն: «Քեմբրիջ դպրոցները կազմում են մեկ համաշխարհային համայնք, որ նպատակ ունի նախապատրաստել ուսանողներին հարափոփոխ աշխարհում հաջողության հասնելու համար:
Հավատարմագրման առավելությունների մասին լրացուցիչ տեղեկությունների համար տես Քեմբրիջի կայքը:
Անդրադառնալով հավատարմագրման գործընթացին՝ ՆԴԿԴ-ի ղեկավար Ստեֆանի Ջոնսը նշեց. «Տարրական, միջին և ավագ դպրոցի համար Քեմբրիջ միջազգային դպրոցի հավատարմագրումը զորեղացնում է մեր անձնակազմի կարողությունը և հավաստում է բազմազգ ուսանողական կազմի համար բարձրակարգ կրթություն ապահովելու մեր հանձնառությունը»։
UWC Դիլիջանի և Դիլիջանի միջազգային դպրոց, Հայաստան Հիմնադրամի տնօրեն Ադամ Արմանսկին ասաց.
«Հավատարմագրումը մեզ համար նշանակալի ձեռքբերում է: Արտաքին գնահատում անցնելը խիստ կարևոր է 70 աշակերտ ունեցող և աճող հաստատության համար: Հաջորդ տարի մեր աշակերտների մի մասը կփոխադրվի 10-րդ դասարան: Այսպիսով կունենանք ամբողջական լրակազմ՝ նախակրթարանից մինչև UWC Դիլիջանի միջազգային բակալավրիատի ծրագրի 12-րդ դասարան»:
«Շատ ուրախ ենք, որ մեր Նախապատրաստման դասընթացների կենտրոնը, որ հիմնել էինք UWC Դիլիջանի անձնակազմի երեխաների կրթությունն ապահովելու նպատակով, հասել է այս կարևոր հանգրվանին: Երբ սկսեցինք ընդլայնվել և դրսից ներգրավել աշակերտներ, հավատարմագրումն անհրաժեշտություն դարձավ: UWC Դիլիջանը կարևորում է արտաքին չափանիշներին համապատասխանությունը. սա կրթության գերազանցության կենտրոն դառնալու և պահպանելու պայմանն է»,- նշեց UWC Դիլիջանի համահիմնադիր և կառավարման խորհրդի նախագահ, Դիլիջանի միջազգային դպրոց, Հայաստան Հիմնադրամի կառավարման խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Նախապատրաստման դասընթացների կենտրոն Դիլիջանի մասին
UWC Դիլիջանի Նախապատրաստման դասընթացների կենտրոնը (ՆԴԿԴ) տարրական, միջին և ավագ դպրոց է` մանկապարտեզից մինչև 10-րդ դասարանի աշակերտների համար: Ընթացիկ տարում դպրոցն ունի մանկապարտեզից մինչև 9-րդ դասարան, հաջորդ ակադեմիական տարում կունենա նաև 10-րդ դասարան: Ներկայում դպրոցն ունի 70 աշակերտ և 16 աշխատող 9 երկրից:
UWC Դիլիջանի մասին
UWC Դիլիջանը տարածաշրջանի առաջին միջազգային դպրոց-պանսիոնն է, որը գործում է UWC կրթական մոդելով։ Դպրոցն իր դռները բացել է 2014 թվականին Հայաստանի Դիլիջան քաղաքում: Դպրոցն ունի 220 ուսանող աշխարհի 80 երկրից և 80 աշխատող 15 երկրից։
UWC Դիլիջանը UWC շարժման մաս է, որի կազմում ներառված են 18 միջազգային դպրոց և քոլեջ և ազգային կոմիտեներ շուրջ 160 երկրում:
UWC Դիլիջանում դասավանդվում է Միջազգային բակալավրիատի դիպլոմի (International Baccalaureate, IB) ծրագրով, որը գնահատվող ծրագիր է՝ նախատեսված 16-19 տարեկան երեխաների համար:
UWC Դիլիջանի ստեղծման գաղափարը պատկանում է հանրօգուտ ներդրողներ և սոցիալական ձեռներեցներ Ռուբեն Վարդանյանին և Վերոնիկա Զոնաբենդին, որոնք այն կյանքի են կոչել այլ հիմնադիր նվիրատուների աջակցությամբ: Քոլեջը կառուցվել է ավելի քան 330 բարերարի առատաձեռն նվիրատվությունների շնորհիվ: Քոլեջի ընդունելության քաղաքականությունը հիմնված է ֆինանսական աջակցության կարիքի վրա և թույլ է տալիս դիմելու բոլորին՝ անկախ սոցիալ-տնտեսական կացությունից։ Ուսանողների ավելի քան 70% ստանում է լրիվ կամ մասնակի կրթաթոշակ։

27-02-2024 13:52:00 | Armenia | Press release
27 February 2024, Dilijan, Armenia. The Board Dilijan International School of Armenia (DISA) Foundation is pleased to announce that Preparatory Years Centre Dilijan (PYCD) has been awarded accreditation as a Cambridge International school for primary, middle and high school students. Co-located on the territory of UWC Dilijan, an international school delivering the IB Diploma Programme for the last two years of high school to the body of 220 students from over 80 countries, PYCD was launched as a teaching facility for the children of UWCD staff. Over most of the decade of the UWCD development, the centre has grown into a fully-fledged school ranging from KG to Grade 9, to date. To this end, international accreditation was a natural progression.
Cambridge International school accreditation is recognised by ministries and departments of education as demonstration of a school’s commitment to high quality international education. Quoting Cambridge, “Cambridge schools are part of a global community working to prepare students for success in our changing world." For more information on the benefits of the accreditation please visit the Cambridge website.
Reflecting on the accreditation process, Stephanie Jones, Head, Preparatory Years Centre Dilijan stated, “Receiving accreditation as a Cambridge International school for Primary, Middle and High school students has empowered our staff and validates our commitment to provide high-calibre education for our diverse student base.”
Adam Armanski, Head of UWCD and Director of DISA, said, “This accreditation gives us a reason to celebrate. With over 70 pupils and growing, external evaluation is paramount. Next year we will have several students going into grade 10, thus completing the full spectrum of education, from kindergarten through, with UWCD IB Diploma Programme, grade 12.”
“We are delighted that our Preparatory Years Centre, which was spearheaded as a way to provide education for children of UWCD staff, has reached this important milestone. Having started to attract other pupils and having expanded, the importance of receiving an accreditation became a must. At UWCD we value external benchmarks that push us to keep up the educational excellence we pride ourselves on,” commented Veronika Zonabend, the UWCD Co-founder, Chair of the UWCD Board of Governors and Chair of DISA Foundation.
About Preparatory Years Centre Dilijan (PYCD)
Part of UWC Dilijan, Preparatory Years Centre Dilijan (PYCD) is a primary, middle and high school section of the school for students from kindergarten (KG) to Grade 9 currently, extending to Grade 10 in the next academic year. It has over 70 pupils of 9 nationalities, and 16 full and part time staff of 9 nationalities.
About UWC Dilijan
UWC Dilijan is the first international boarding school of the UWC education model in the region. The school opened in 2014 in the Armenian town of Dilijan and currently has 220 students from 80 countries and 80 staff members from 15 countries.
UWC Dilijan is part of the UWC movement, which comprises 18 international schools and colleges as well as national committees in almost 160 countries.
The UWC Dilijan delivers the International Baccalaureate (IB) Diploma Programme (DP), an assessed programme for students aged 16 to 19, recognised by universities around the world.
The school was initiated and masterminded by impact investors and entrepreneurs Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend with the support of other Founding Patrons. Its admissions policy is in accordance with the UWC movement. Students are accepted through a selection process and enrolled regardless of socio-economic background, on the basis of demonstrated need. Over 80% of students receive full or partial scholarships.
UWC Dilijan operates under the legal name of the Dilijan International School of Armenia Foundation.