2008-2009 ԹԹ. ՄՀԶ-Ի ՀԱՄԱՁԱՅՆ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ԻՐ ՄՐՑՈՒՆԱԿՈՒԹՅԱՄԲ<br /> ԶԲԱՂԵՑՆՈՒՄ Է 97-ՐԴ ՏԵՂԸ` ՆԱԽՈՐԴ ՏԱՐՎԱ 93-ՐԴԻ ՓՈԽԱՐԵՆ<br />
2008-2009 ԹԹ. ՄՀԶ-Ի ՀԱՄԱՁԱՅՆ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ԻՐ ՄՐՑՈՒՆԱԿՈՒԹՅԱՄԲ
ԶԲԱՂԵՑՆՈՒՄ Է 97-ՐԴ ՏԵՂԸ` ՆԱԽՈՐԴ ՏԱՐՎԱ 93-ՐԴԻ ՓՈԽԱՐԵՆ
• 09-10-2008 17:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: 2008-2009թթ. Մրցունակության համաշխարհային զեկույցի (ՄՀԶ) համաձայն, Հայաստանն իր մրցունակությամբ զբաղեցնում է 97-րդ տեղը 134 երկրների շարքում` նախորդ տարվա 93-րդի փոխարեն: Ինչպես զեկույցի տվյալների հրապարակմանը նվիրված հոկտեմբերի 9-ի ասուլիսում հայտնեց Երեւանի «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ Մանուկ Հերգնյանը, Հայաստանը արդեն 4-րդ տարին է, ինչ ընդգրկվում է ՄՀԶ-ում: Ըստ նրա, ՄՀԶ-ն աշխարհում լայնորեն ճանաչված եւ մեծ հեղինակություն վայելող ամենամյա հանդես է, որտեղ համեմատվում, գնահատվում եւ վերլուծվում են աշխարհի տարբեր երկրների տնտեսական մրցակցությունը եւ դրանց տնտեսական զարգացման վրա ներազդող գործոնները: Մ.Հերգյանը նշեց, որ ՄԶՀ-ում երկրները դասակարգվում են ըստ Համաշխարհային մրցունակության (ՀԱՄ) ցուցիչի: Այն երկրների մրցունակությունը գնահատող համապարփակ ցուցանիշ է եւ հիմնվում է ավելի քան 110 գործոնների գնահատականների վրա, որոնք իրենց հերթին խմբավորվում են ըստ մրցունակության 12 հենասյուների: Դրանցով ամփոփվում է լայն ընդգրկում ունեցող այնպիսի գործոնների վերլուծությունը, ինչպիսիք են երկրների մակրոտնտեսական կատարողականը, առողջապահությունը, կրթությունը եւ այլն: Համաձայն ՄՀԶ-ի ՀԱՄ ցուցիչի դասակարգման, աշխարհի ամենամրցունակ առաջին երեք երկրներն են ԱՄՆ-ը, Շվեյցարիան եւ Դանիան: ԱՊՀ երկրների շարքում առաջին երեք տեղերը զբաղեցնում են Ռուսաստանը, Ղազախստանը եւ Ադրբեջանը: Մ.Հերգյանը նշեց, որ ցուցիչը չի ներառել վերջին միջազգային ֆինանսական ճգնաժամի ազդեցությունները, քանի որ զեկույցում օգտագործված տվյալները ներկայացնում են 2007թ.-ի տարեկան ցուցանիշները: Ըստ նրա, Հայաստանի մրցակցային դիրքը նախորդ տարվա համեմատ նկատելի փոփոխությունների չի ենթարկվել եւ շարունակում է մնալ բավականին ցածր մակարդակում: Մ.Հերգյանի խոսքերով, Հայաստանն այսօր կանգնած է երկրի մրցունակության բարձրացման լուրջ մարտահրավերների առջեւ, որոնց հաղթահարումը թույլ կտա պահպանել տնտեսական աճի բարձր տեմպերը: Ըստ նրա, զարգացման ներկայիս փուլում Հայաստանի հիմնական մարտահրավերները կապված են մրցունակության միկրոտնտեսական հիմքերի զարգացման հետ, սակայն վերջին տարում ավելացել են նաեւ մակրոտնտեսական ռիսկերը: Նշվեց նաեւ, որ ՀՀ կառավարության առաջնային խնդիրներից են ռեսուրսների եւ ապրանքների շուկաներում առկա թերությունների վերացումը, կայուն մակրոտնտեսական միջավայրի եւ գործարարության զարգացմանն ուղղված ինստիտուցիոնալ դաշտի ապահովումը:

BY GLOBAL COMPETITIVENESS REPORT 2008-2009, ARMENIA IN 97th<br /> POSITION BY ITS COMPETITIVENESS AGAINST 93rd PLACE LAST YEAR<br />
BY GLOBAL COMPETITIVENESS REPORT 2008-2009, ARMENIA IN 97th
POSITION BY ITS COMPETITIVENESS AGAINST 93rd PLACE LAST YEAR
• 09-10-2008 17:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, OCTOBER 9, NOYAN TAPAN. By the Global Competitiveness Report (GCR) 2008-2009, Armenia is in 97th place by competitiveness out of 134 countries - against 93rd place in 2007. The chairman of "Economy and Values" research center Manuk Hergian said at the October 9 press conference dedicated to the release of the report that it is the fourth year that Armenia has been included in GCR. In his words, GCR is an internationally recognized and authoritative annual report that compares, assesses and analyses the economic competition of various countries, aa well as the factors that affect their economic development. M. Hergian said that in a GCR, the countries are classified based on the Global Competitiveness Index (GCI), which is based on 12 pillars of competitiveness: macroeconomic stability, education, health, etc. According to the GCR 2008-2009, the three most competitive countries in the world are the U.S, Switzerland and Denmark. Among the CIS countries, Russia is the most competitive one, followed by Kazakhstan and Azerbaijan. M. Hergian underlined that the index did not take into account the impacts of the international financial crisis as the data used by the report represent the annual indices of 2007. He noted that Armenia's competitive position has not undergone a notable change as compared with last year and continues to be at quite a low level. In his words, Armenia is now facing serious challenges related to raising the country's competitiveness, and in case of overcoming these challenges Armenia will be able to maintain high rates of economic growth. He said that at the present stage of development, Armenia's main challenges are related to development of the microeconomic bases of its competitiveness, however, the macroeconomic risks have also increased in the past year. It was mentioned that the primary prolems of the Armenian government are the elimination of the current shortcomimgs in the resource and commodity markets, and ensuring an institutional field aimed at a stable macroeconomic environment and business development.