ԾԱՂԿԱՁՈՐՈՒՄ ԱՆՑԿԱՑՎՈՒՄ Է «ՄՇԱԿՈՒՅԹՆԵՐԻ ԵՐԿԽՈՍՈՒԹՅՈՒՆ»<br /> ԱՄԵՆԱՄՅԱ ՄԻՋՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԵՐԻՏԱՍԱՐԴԱԿԱՆ 3-ՐԴ ՓԱՌԱՏՈՆԸ<br />
ԾԱՂԿԱՁՈՐՈՒՄ ԱՆՑԿԱՑՎՈՒՄ Է «ՄՇԱԿՈՒՅԹՆԵՐԻ ԵՐԿԽՈՍՈՒԹՅՈՒՆ»
ԱՄԵՆԱՄՅԱ ՄԻՋՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԵՐԻՏԱՍԱՐԴԱԿԱՆ 3-ՐԴ ՓԱՌԱՏՈՆԸ
• 22-08-2008 17:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԾԱՂԿԱՁՈՐ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Ծաղկաձորում մեկնարկել է «Մշակույթների երկխոսություն» ամենամյա միջմշակութային երիտասարդական 3-րդ փառատոնը, որը կտեւի մինչեւ օգոստոսի 27-ը: Փառատոնին կներկայացվեն տարբեր ազգերի մշակույթը, ծեսերը եւ խոհանոցը: Ըստ ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարի տեղակալ Արթուր Պողոսյանի, փառատոնի անցկացման նպատակն է տարբեր ազգերի մշակույթները մեկ հարկի տակ ներկայացնելը եւ այդ գործընթացում երիտասարդների փոխհամագործակցության խթանումը: Փառատոնին մասնակցում են Ֆրանսիայի, Եգիպտոսի, Ռումինիայի, Լեհաստանի, Չինաստանի, Լիտվայի, Հունաստանի, Հնդկաստանի, Սիրիայի, Ուկրաինայի, Բելառուսի, Վրաստանի, Ղազախստանի, Ռուսաստանի Դաշնության, Արցախի եւ Հայաստանի, ինչպես նաեւ Հայաստանում բնակվող ասորական եւ եզդիական համայնքների շուրջ 100 երիտասարդներ: Ա.Պողոսյանի խոսքերով, հայտ ներկայացրած մոտ 10 երկրներ, այդ թվում Թուրքիան, Նեպալը, Ղրղզստանը, Նիգերիան, Հարավ Օսիայում տեղի ունեցած իրադարձությունների պատճառով հրաժարվել են փառատոնին մասնակցությունից: «Համահայկական երիտասարդական միջազգային կենտրոն» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Սինանյանի գնահատմամբ, «այն հանգամանքը, որ այդքան երկրներ ցանկություն են հայտնել մասնակցել այս փառատոնին, վկայում է այն մասին, որ «Մշակույթների երկխոսություն» փառատոնը ապրելու իրավունք ունի»: Փառատոնը կազմակերպվել է ՀՀ Սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության, Երիտասարդական միջոցառումների կազմակերպման կենտրոնի, Միջմշակութային ուսումնասիրությունների, ուսուցման եւ երկխոսության միջազգային կենտրոնի եւ «Համահայկական երիտասարդական միջազգային կենտրոն» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ: Փառատոնի անցկացման համար ՀՀ պետբյուջեից հատկացվել է 18 մլն դրամ (մոտ 60 հազար ԱՄՆ դոլար):

В ЦАХКАДЗОРЕ ПРОХОДИТ 3-ИЙ ЕЖЕГОДНЫЙ МОЛОДЕЖНЫЙ КУЛЬТУРНЫЙ<br /> ФЕСТИВАЛЬ "ДИАЛОГ КУЛЬТУР"<br /> " />
В ЦАХКАДЗОРЕ ПРОХОДИТ 3-ИЙ ЕЖЕГОДНЫЙ МОЛОДЕЖНЫЙ КУЛЬТУРНЫЙ
ФЕСТИВАЛЬ "ДИАЛОГ КУЛЬТУР"
• 22-08-2008 17:00:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 22 АВГУСТА, НОЯН ТАПАН. В Цахкадзоре стартовал 3-ий Международный молодежный культурный фестиваль "Диалог культур", который продлится до 27 агуста. На фестивале будут представлены культура, обряды и кухня разных народов. По словам заместителя министра спорта и по вопросам молодежи РА Артура Погосяна, цель проведения фестиваля состоит в представлении культур разных наций и стимулировании сотрудничества молодежи в этом процессе. В фестивале принимают участие около 100 молодых людей из Франции, Египта, Румынии, Польши, Китая, Литвы, Греции, Индии, Сирии, Украины, Беларуси, Грузии, Казахстана, Российской Федерации, Арцаха и Армении, а также из ассирийской и езидской общин, проживающих в Армении. По словам А. Погосяна, около 100 стран, представивших заявки, в том числе, Турция, Непал, Кыргызстан, Нигерия, отказались от участия в фестивале из-за событий в Южной Осетии. По оценке исполнительного директора фонда "Всеармянский Международный молодежный центр" Армена Синаняна, "то обстоятельство, что столько стран выразили желание принять участие в фестивале, свидетельствует о том, что фестиваль "Диалог культур" имеет право на жизнь". Фестиваль организован по инициативе Министерства спорта и по вопросам молодежи РА, Центра по организации молодежных мероприятий, Международного центра межкультурных исследований, обучения и диалога и фонда "Всеармянский Международный молодежный центр ". На проведение фестиваля из госбюджета РА выделено 18 млн драмов (около 60 тысяч долларов).