Արարատ Միրզոյանը ԵՄ երկրներին հորդորել է արագացնել ՀՀ-ին աջակցելու քայլերը
Հայաստանի արտգործնախարարը Լյուքսեմբուրգում հորդորել է Եվրամիության երկրներին արագացնել քայլերը՝ աջակցելու Հայաստանին ռուսական վերջին սահմանափակումների ֆոնին, Բրյուսելից հաղորդում են «Ազատության» աղբյուրները։
«Դրական և կարևոր հանդիպում էր՝ Ռուսաստանի հիբրիդային ու առևտրային հարձակումներին հակազդելու համար»,- «Ազատությանն» ասել է հանդիպումներին ներկա եվրոպացի դիվանագետներից մեկը։
Ավելի վաղ «Ազատությանը» հայտնի էր դարձել, որ Եվրամիությունը մտադիր է Հայաստանին արտոնյալ պայմաններ՝ Առևտրի ինքնավար միջոցառումներ առաջարկել (Autonomous Trade Measures – ATM), որի շրջանակում հայկական որոշ ապրանքներ կարող են եվրոպական շուկա մտնել առանց մաքսատուրքերի և քվոտաների։
Միրզոյանի այցի ընթացքում, ըստ «Ազատության» աղբյուրների, Եվրահանձնաժողովը վերահաստատել է այս հանձնառությունը։ Ակնկալվում է, որ ապրանքների ցանկը հայտնի կդառնա առաջիկա շաբաթների ընթացքում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց. «Իհարկե, ես շնորհակալ եմ Եվրոպական Միության մեր գործընկերներին այնքան արագ արձագանքելու համար, այդ թվում՝ ֆինանսական աջակցության համար, և կան օրենքներ, որոնցով մենք բյուջետային հնարավորություններով ավելի հասցեական աջակցություն ենք տրամադրում մեր տնտեսվարողներին»։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ կան արդեն պայմանագրեր մեծ և երկարաժամկետ խմբաքանակների արտահանման համար. «Խոսքն այսօրվա մասին է, որովհետև ամեն օր աշխատանք է տեղի ունենում և ամեն օր իրադարձություններ են տեղի ունենում։ Այսօր եթե հետևել եք կառավարության նիստին, էկոնոմիկայի նախարարը նշեց, որ արդեն այն նոր ուղղությունները, որոնցով մենք արտահանումներ իրականացնում ենք, երկրների թիվը տասնյակից անցնում է։ Ընդ որում, նրանց մեծ մասը նախկինում զրո արտահանում ենք ունեցել։ Հիմա մենք ոչ միայն ունենք խմբաքանակներ, այլև պայմանագրեր մեծ և երկարաժամկետ խմբաքանակների համար»։
«[Միրզոյանի] Այցը հաստատեց ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև խորացող հարաբերությունները»,- ասել է եվրոպացի մեկ այլ դիվանագետ՝ հավելելով. «Արտգործնախարար Միրզոյանը շեշտեց նաև էներգետիկ ոլորտը դիվերսիֆիկացնելու՝ Հայաստանի ցանկությունն ու շեշտեց այդ ուղղությամբ ԵՄ-ի կողմից քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը»։
Ըստ «Ազատության» աղբյուրների՝ հանդիպմանը Արարատ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ Թուրքիայի հետ սահմանը կբացվի առաջիկա ժամանակահատվածում։ Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացում էլ նշել է անորոշությունը, որը ի հայտ է եկել հունիսի 7-ի ընտրություններից հետո, որոնց արդյունքներով Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիրը» չկարողացավ ստանալ սահմանադրական մեծամասնություն։
Երեկ Փաշինյանը Խորհրդարանում հայտարարեց, թե Ադրբեջանի նախագահի օգնականի անցած շաբաթվա այցը կապված էր հունիսի 7-ի ընտրությունների արդյունքների, մասնավորապես, դրանից ի հայտ եկած «սպառնալիքները կառավարելու հետ»։

• 18-06-2026 15:38:17   | Армения  |  Обзор прессы Диаспоры
Министр иностранных дел Армении призвал страны Европейского Союза ускорить действия по поддержке Армении на фоне последних российских ограничений, сообщают из Брюсселя источники «Свободы».
«Это была положительная и важная встреча для противодействия гибридным и торговым атакам России», - сказал один из европейских дипломатов, присутствовавших на встречах, «Свободе».
Ранее стало известно, что Европейский Союз намерен предложить Армении преференциальные условия в рамках Автономных торговых мер (Autonomous Trade Measures – ATM), в соответствии с которыми некоторые армянские товары могут поступать на европейский рынок без пошлин и квот.
Во время визита Мирзояна, по данным источников «Свободы», Европейская комиссия подтвердила это обязательство. Ожидается, что список товаров станет известен в ближайшие недели.
Премьер-министр Никол Пашинян также заявил сегодня на пресс-конференции с журналистами: «Конечно, я благодарен нашим партнерам из Европейского Союза за столь быструю реакцию, в том числе за финансовую поддержку, и есть законы, по которым мы предоставляем более целевую помощь нашим предпринимателям в рамках бюджетных возможностей».
Пашинян подчеркнул, что уже есть контракты на экспорт больших и долгосрочных партий: «Речь идет о сегодняшнем дне, потому что работа ведется каждый день, и события происходят каждый день. Если вы следили за заседанием правительства сегодня, министр экономики отметил, что уже новые направления, по которым мы осуществляем экспорт, превышают десять стран. При этом большинство из них ранее имели нулевой экспорт. Теперь у нас есть не только партии, но и контракты на большие и долгосрочные партии».
«Визит [Мирзояна] подтвердил углубляющиеся отношения между ЕС и Арменией», - сказал другой европейский дипломат, добавив: «Министр иностранных дел Мирзоян также подчеркнул желание Армении диверсифицировать энергетический сектор и необходимость действий со стороны ЕС в этом направлении».
По данным источников «Свободы», на встрече Арарат Мирзоян выразил надежду, что граница с Турцией откроется в ближайшее время. В процессе мирного урегулирования с Азербайджаном он также отметил неопределенность, возникшую после выборов 7 июня, по результатам которых партия Никол Пашиняна «Гражданский договор» не смогла получить конституционное большинство.
Вчера Пашинян заявил в парламенте, что визит помощника президента Азербайджана на прошлой неделе был связан с результатами выборов 7 июня, в частности, с «управлением угрозами, возникшими из этого».