Նպաստել վտանգված կենդանի ժառանգության պահպանմանը․ Հայաստանը մասնակցել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նստաշրջանին
Հայաստանի պատվիրակությունը մասնակցել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման մասին 2003թ. կոնվենցիայի Գլխավոր ասամբլեայի 11-րդ նստաշրջանին։
«Իր ելույթում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Արամ Հակոբյանն ընդգծել է, որ ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանումը Հայաստանի մշակութային քաղաքականության առաջնահերթություններից է։ Նա կարևորել է տեղական համայնքների կարիքների ընկալումն ու նրանց մշակութային ժառանգության պահպանությունը։
Արամ Հակոբյանն անդրադարձել է նաև հակամարտությունների և տեղահանությունների հետևանքով ոչ նյութական մշակութային ժառանգությանը սպառնացող վտանգներին՝ կոչ անելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին առավել աջակցել տեղահանված և փախստական համայնքներին՝ նպաստելով վտանգված կենդանի ժառանգության պահպանմանը։
Նստաշրջանին ելույթ է ունեցել նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության բաժնի պետ Նաիրա Կիլիչյանը՝ ընդգծելով ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության գործում հասարակական կազմակերպությունների հետ համագործակցության կարևորությունը։
Նստաշրջանի ընթացքում հայկական «Մշակույթը հանուն կայուն զարգացման» հասարակական կազմակերպությունը հավատարմագրվեց որպես Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության միջկառավարական կոմիտեին խորհրդատվական կարգավիճակով աջակցող հասարակական կազմակերպություն՝ ի ճանաչում ոլորտում ունեցած նրա մասնագիտական փորձառության»:

Содействие сохранению находящегося под угрозой живого наследия: Армения приняла участие в сессии ЮНЕСКО.
• 19-06-2026 17:50:43   | Армения  |  Пресс-релизы
Делегация Армении приняла участие в 11-й сессии Генеральной ассамблеи Конвенции ЮНЕСКО о сохранении нематериального культурного наследия 2003 года.
«В своем выступлении постоянный представитель Армении при ЮНЕСКО Арам Хачатрян подчеркнул, что сохранение нематериального культурного наследия является одним из приоритетов культурной политики Армении. Он отметил важность понимания потребностей местных сообществ и сохранения их культурного наследия.»
Арам Хачатрян также обратил внимание на угрозы, которые представляют собой конфликты и перемещения, для нематериального культурного наследия, призвав ЮНЕСКО оказать больше поддержки перемещенным и беженцам, способствуя сохранению находящегося под угрозой живого наследия.
На сессии выступила также глава отдела нематериального культурного наследия Министерства образования, науки, культуры и спорта РА Наира Киличян, подчеркнув важность сотрудничества с общественными организациями в деле сохранения нематериального культурного наследия.
В ходе сессии армянская общественная организация «Культура ради устойчивого развития» была аккредитована в качестве консультативной организации, поддерживающей Межправительственный комитет по сохранению нематериального культурного наследия, в знак признания ее профессионального опыта в этой области.»