Հրադադարի համաձայնությունից ժամեր անց Իսրայելը հարվածել է Լիբանանին, առնվազն 10 մարդ է զոհվել
azatutyun.am Հրադադարի մասին համաձայնությունից ժամեր անց իսրայելական հարվածից Լիբանանում առնվազն 10 մարդ է զոհվել, հաղորդում է Reuters-ը: Իսրայելի պնդմամբ՝ սա պատասխան էր իրանամետ «Հեզբոլա» խմբավորմանը, որը «50-ից ավելի արկ է արձակել Լիբանանի հարավում գտնվող իսրայելական ուժերի ուղղությամբ»: Արևմուտքի կողմից ահաբեկչական ճանաչված խմբավորումը հարվածների պատասխանատվությունը չի ստանձնել:
Իսրայելը և «Հեզբոլա»-ն երեկ էին համաձայնել հրադադար հաստատել, ըստ դիվանագիտական աղբյուրների՝ ԱՄՆ-ի և Կատարի բանակցողները համաձայնագիրը մշակել էին Իրանի օգնությամբ։
Մինչ այդ հետաձգվել էին Իրան-ԱՄՆ բանակցությունները, որ նախատեսված էին երեկ՝ Շվեյցարիայում: Սպիտակ տնից պարզաբանել էին, թե Շվեյցարիա ամերիկյան պատվիրակության այցը հետաձգվել է «լոգիստիկ» խնդիրների պատճառով։ Մինչդեռ ըստ իրանական լրատվամիջոցների՝ Թեհրանն էր հետաձգել իր պատվիրակության այցը՝ Լիբանանում Իսրայելի շարունակվող հարձակումների պատճառով:
Մարտի սկզբից, ըստ պաշտոնական աղբյուրների, Լիբանանում իսրայելական հարվածներից 3 հազար 912 մարդ է զոհվել:

Hours after the ceasefire agreement, Israel struck Lebanon, killing at least 10 people.
azatutyun.am Hours after the ceasefire agreement, at least 10 people have died in Lebanon from an Israeli strike, Reuters reports. According to Israel, this was a response to the Iran-aligned "Hezbollah" group, which "fired more than 50 rockets towards Israeli forces located in southern Lebanon." The group, recognized as a terrorist organization by the West, has not claimed responsibility for the attacks.
Israel and "Hezbollah" agreed to establish a ceasefire yesterday, according to diplomatic sources, with the agreement being drafted with the help of negotiators from the U.S. and Qatar.
Meanwhile, Iran-U.S. negotiations scheduled for yesterday in Switzerland have been postponed. The White House clarified that the visit of the American delegation to Switzerland was delayed due to "logistical" issues. However, according to Iranian media, Tehran had postponed its delegation's visit due to Israel's ongoing attacks in Lebanon.
Since the beginning of March, according to official sources, 3,912 people have died in Lebanon from Israeli strikes.