Հրադադարի համաձայնությունից ժամեր անց Իսրայելը հարվածել է Լիբանանին, առնվազն 10 մարդ է զոհվել
azatutyun.am Հրադադարի մասին համաձայնությունից ժամեր անց իսրայելական հարվածից Լիբանանում առնվազն 10 մարդ է զոհվել, հաղորդում է Reuters-ը: Իսրայելի պնդմամբ՝ սա պատասխան էր իրանամետ «Հեզբոլա» խմբավորմանը, որը «50-ից ավելի արկ է արձակել Լիբանանի հարավում գտնվող իսրայելական ուժերի ուղղությամբ»: Արևմուտքի կողմից ահաբեկչական ճանաչված խմբավորումը հարվածների պատասխանատվությունը չի ստանձնել:
Իսրայելը և «Հեզբոլա»-ն երեկ էին համաձայնել հրադադար հաստատել, ըստ դիվանագիտական աղբյուրների՝ ԱՄՆ-ի և Կատարի բանակցողները համաձայնագիրը մշակել էին Իրանի օգնությամբ։
Մինչ այդ հետաձգվել էին Իրան-ԱՄՆ բանակցությունները, որ նախատեսված էին երեկ՝ Շվեյցարիայում: Սպիտակ տնից պարզաբանել էին, թե Շվեյցարիա ամերիկյան պատվիրակության այցը հետաձգվել է «լոգիստիկ» խնդիրների պատճառով։ Մինչդեռ ըստ իրանական լրատվամիջոցների՝ Թեհրանն էր հետաձգել իր պատվիրակության այցը՝ Լիբանանում Իսրայելի շարունակվող հարձակումների պատճառով:
Մարտի սկզբից, ըստ պաշտոնական աղբյուրների, Լիբանանում իսրայելական հարվածներից 3 հազար 912 մարդ է զոհվել:

• 20-06-2026 17:16:18   |   |  Обзор прессы Диаспоры
azatutyun.am Через несколько часов после соглашения о прекращении огня в результате израильского удара в Ливане погибли как минимум 10 человек, сообщает Reuters. По утверждению Израиля, это была ответная реакция на иранскую группу «Хезболла», которая «выпустила более 50 снарядов в сторону израильских сил на юге Ливана»: Группа, признанная террористической Западом, не взяла на себя ответственность за удары.
Израиль и «Хезболла» согласовали прекращение огня вчера, по данным дипломатических источников, переговоры проводились при помощи США и Катара.
Тем временем были отложены переговоры Иран-США, которые были запланированы на вчера в Швейцарии. В Белом доме пояснили, что визит американской делегации в Швейцарию был отложен по «логистическим» причинам. В то же время, согласно иранским СМИ, Тегеран отложил визит своей делегации из-за продолжающихся атак Израиля в Ливане.
С начала марта, по официальным данным, в результате израильских ударов в Ливане погибли 3912 человек.