Սահմանված տարիքից ուշ դպրոց հաճախած երեխաների 93 տոկոսը դրական առաջադիմություն է գրանցել
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է նաև սահմանված տարիքից ուշ դպրոց հաճախած երեխաների հարցին՝ հիշեցնելով, որ նախորդ ուսումնական տարվա ընթացքում նախարարության քաղաքականությունն այս ուղղությամբ հանրային քննարկումների և քննադատության առիթ էր դարձել։
Նախարարի խոսքով՝ դեռևս 2010 թվականից «Հանրակրթության մասին» օրենքով սահմանված է, որ երեխան պետք է դպրոց հաճախի, եթե մինչև տվյալ տարվա դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ լրանում է նրա 6 տարին։ Սակայն գործնականում արձանագրվել են դեպքեր, երբ երեխաները դպրոց են գնացել սահմանված տարիքից ուշ։
2024 թվականին  հաստատված և 2025-ից գործարկված նոր կարգավորմամբ ամրագրվել է՝ սահմանված տարիքից ուշ դպրոց հաճախելու դեպքում երեխայի ուսումնառությունը կազմակերպվում է իր տարեկիցներին համապատասխան դասարանում։ Փոփոխությունն ուժի մեջ է մտել 2025 թվականին՝ ծնողներին նախապես իրազեկելու նպատակով։
Նախորդ ուսումնական տարում նոր կարգավորումը վերաբերել է 469 երեխայի։ Նախարարության կողմից մշտադիտարկվել է այս երեխաների առաջադիմությունը՝ անհրաժեշտ աջակցություն տրամադրելու և երեխաների լավագույն շահը չվնասելու նպատակով։
«Սահմանված տարիքից ուշ դպրոց հաճախած երեխաների 93 տոկոսը ցուցաբերել է դրական առաջադիմություն։ Սա նշանակում է, որ նրանք ոչ միայն կարողացել են յուրացնել բաց թողածը, այլև հաջողությամբ իրենց տարեկիցների հետ միասին սովորում են նույն ծրագիրը, ավելին՝ այս երեխաների 47 տոկոսը գրանցել է գերազանց արդյունքներ»,- ներկայացրել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ հավելելով, որ  առաջադիմության առումով որոշակի դժվարություններ արձանագրվել է հիմնականում կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների մոտ։
Նախարարը ծնողների մտահոգությունները հասկանալի է համարել՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ լավագույն լուծումը երեխաներին սահմանված տարիքում դպրոց ուղարկելն է։ Նրա խոսքով՝ իրականացվող քաղաքականության արդյունքում ծնողներն այս հարցում դարձել են ավելի հետևողական, և այս տարի ուշ դպրոց հաճախող երեխաների թիվը նախորդ տարվա համեմատ ավելի քիչ է։

93 percent of children who started school later than the established age have shown positive progress.
28-08-2026 19:13 Armenia
The Minister of Education, Science, Culture and Sports, Zhanna Andreasyan, has also addressed the issue of children attending school later than the established age, reminding that the ministry's policy in this regard became a subject of public discussions and criticism during the previous academic year.
According to the minister, since 2010, the law on "General Education" has stipulated that a child must attend school if they turn 6 years old by December 31 of that year. However, in practice, there have been cases where children have started school later than the established age.
In 2024, a new regulation was established and implemented in 2025, stating that if a child attends school later than the established age, their education will be organized in a class corresponding to their peers. This change came into effect in 2025 to inform parents in advance.
Last academic year, the new regulation applied to 469 children. The ministry has continuously monitored the progress of these children to provide necessary support and ensure that the best interests of the children are not harmed.
"93 percent of children who attended school later than the established age have shown positive progress. This means that they have not only managed to catch up on what they missed but are also successfully studying the same curriculum as their peers; moreover, 47 percent of these children have recorded excellent results," said Zhanna Andreasyan, adding that certain difficulties in terms of progress have been noted mainly among children who require special educational conditions.
The minister acknowledged the concerns of parents, while emphasizing that the best solution is to send children to school at the established age. According to her, as a result of the implemented policy, parents have become more consistent in this matter, and the number of children attending school late this year is lower compared to the previous year.