Սահմանված տարիքից ուշ դպրոց հաճախած երեխաների 93 տոկոսը դրական առաջադիմություն է գրանցել
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է նաև սահմանված տարիքից ուշ դպրոց հաճախած երեխաների հարցին՝ հիշեցնելով, որ նախորդ ուսումնական տարվա ընթացքում նախարարության քաղաքականությունն այս ուղղությամբ հանրային քննարկումների և քննադատության առիթ էր դարձել։
Նախարարի խոսքով՝ դեռևս 2010 թվականից «Հանրակրթության մասին» օրենքով սահմանված է, որ երեխան պետք է դպրոց հաճախի, եթե մինչև տվյալ տարվա դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ լրանում է նրա 6 տարին։ Սակայն գործնականում արձանագրվել են դեպքեր, երբ երեխաները դպրոց են գնացել սահմանված տարիքից ուշ։
2024 թվականին  հաստատված և 2025-ից գործարկված նոր կարգավորմամբ ամրագրվել է՝ սահմանված տարիքից ուշ դպրոց հաճախելու դեպքում երեխայի ուսումնառությունը կազմակերպվում է իր տարեկիցներին համապատասխան դասարանում։ Փոփոխությունն ուժի մեջ է մտել 2025 թվականին՝ ծնողներին նախապես իրազեկելու նպատակով։
Նախորդ ուսումնական տարում նոր կարգավորումը վերաբերել է 469 երեխայի։ Նախարարության կողմից մշտադիտարկվել է այս երեխաների առաջադիմությունը՝ անհրաժեշտ աջակցություն տրամադրելու և երեխաների լավագույն շահը չվնասելու նպատակով։
«Սահմանված տարիքից ուշ դպրոց հաճախած երեխաների 93 տոկոսը ցուցաբերել է դրական առաջադիմություն։ Սա նշանակում է, որ նրանք ոչ միայն կարողացել են յուրացնել բաց թողածը, այլև հաջողությամբ իրենց տարեկիցների հետ միասին սովորում են նույն ծրագիրը, ավելին՝ այս երեխաների 47 տոկոսը գրանցել է գերազանց արդյունքներ»,- ներկայացրել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ հավելելով, որ  առաջադիմության առումով որոշակի դժվարություններ արձանագրվել է հիմնականում կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների մոտ։
Նախարարը ծնողների մտահոգությունները հասկանալի է համարել՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ լավագույն լուծումը երեխաներին սահմանված տարիքում դպրոց ուղարկելն է։ Նրա խոսքով՝ իրականացվող քաղաքականության արդյունքում ծնողներն այս հարցում դարձել են ավելի հետևողական, և այս տարի ուշ դպրոց հաճախող երեխաների թիվը նախորդ տարվա համեմատ ավելի քիչ է։

93 процента детей, которые начали посещать школу позже установленного возраста, продемонстрировали положительную успеваемость.
28-08-2026 19:13 Армения
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян также затронула вопрос детей, которые начали посещать школу позже установленного возраста, напомнив, что в течение прошлого учебного года политика министерства в этом направлении стала поводом для общественных обсуждений и критики.
По словам министра, с 2010 года законом «О общем образовании» установлено, что ребенок должен посещать школу, если ему исполняется 6 лет до 31 декабря текущего года включительно. Однако на практике были зафиксированы случаи, когда дети пошли в школу позже установленного возраста.
С новым регламентом, утвержденным в 2024 году и вступившим в силу с 2025 года, закреплено, что в случае посещения школы позже установленного возраста обучение ребенка организуется в классе, соответствующем его сверстникам. Изменение вступило в силу в 2025 году с целью предварительного информирования родителей.
В прошлом учебном году новый регламент касался 469 детей. Министерство постоянно отслеживало успеваемость этих детей с целью предоставления необходимой поддержки и защиты их лучших интересов.
«93 процента детей, посещавших школу позже установленного возраста, продемонстрировали положительную динамику. Это означает, что они не только смогли усвоить пропущенное, но и успешно учатся по той же программе, что и их сверстники, более того, 47 процентов этих детей показали отличные результаты», - представила Жанна Андреасян, добавив, что в плане успеваемости определенные трудности были зафиксированы в основном у детей, нуждающихся в особых условиях обучения.
Министр посчитала беспокойства родителей понятными, одновременно подчеркивая, что наилучшим решением является отправка детей в школу в установленном возрасте. По ее словам, в результате проводимой политики родители стали более последовательными в этом вопросе, и в этом году число детей, посещающих школу позже, меньше по сравнению с прошлым годом.