Մեկնարկել է ՀՀ վարչապետի հովանու ներքո անցկացվող «Սևանի շուրջը» հեծանվային արշավը
Մեկնարկել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հովանու ներքո անցկացվող «Սևանի շուրջը» սիրողական հեծանվային արշավը։ Այդ մասին հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը:
Երկօրյա հեծանվարշավին մասնակցության հայտ է ներկայացրել 106 քաղաքացի, սակայն նախապատրաստական մարզումներից հետո հաստատվել է նրանցից 86-ի մասնակցությունը:
Օգոստոսի 29-ին հեծանվային արշավի մեկնարկը տրվել է առավոտյան ժամը 07:30-ին։
Հեծանվարշավին մասնակցում է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Առավոտյան մասնակիցների հետ հանդիպել և նրանց հաջողություն են մաղթել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը։
Մասնակիցները Սևանա լճի շուրջ նախատեսված երթուղին անցնում են սեփական՝ մեխանիկական հեծանիվներով։
Առաջին օրվա երթուղին շուրջ 136 կմ է․ այն բաժանված է չորս հատվածի՝ մեկնարկից մինչև առաջին կանգառ՝ 35 կմ, առաջինից երկրորդ կանգառ՝ 33 կմ, երկրորդից երրորդ կանգառ՝ 35,4 կմ, իսկ երրորդ կանգառից մինչև գիշերակացի վայր՝ ևս 33 կմ։
Երեկոյան նախատեսված է նաև մասնակիցների հանդիպումը խարույկի շուրջ։
Հեծանվային արշավը կշարունակվի նաև օգոստոսի 30-ին։ Նախատեսված երթուղին բաղկացած է երեք հատվածից՝ 24 կմ, 26,1 կմ և 28,7 կմ։ Այսպիսով, երկրորդ օրը մասնակիցները կանցնեն շուրջ 79 կմ՝ հասնելով վերջնագծին Սևանի թերակղզում։
Երկու օրերի ընթացքում հեծանվորդները, ըստ նախնական երթուղու, կանցնեն շուրջ 215 կմ ճանապարհահատված՝ Սևանի շուրջը։ Արշավի բոլոր մասնակիցներին կտրվեն մասնակցության հավաստագրեր։ Միջոցառումը մրցանակային հիմնադրամ չի նախատեսում։
Երկօրյա նախաձեռնության նպատակն է նպաստել Հայաստանում հեծանվային արշավների ավանդույթի ձևավորմանն ու զարգացմանը, խթանել հեծանվային մշակույթը և առողջ ապրելակերպը։
Միջոցառումն անցկացվում է սեպտեմբերի 10-13-ը նախատեսված Tour of Armenia միջազգային բազմօրյա հեծանվավազքի մրցաշարին ընդառաջ:

The cycling tour "Around Lake Sevan" under the patronage of the Prime Minister of Armenia has begun.
29-08-2026 14:03 Armenia Sport
The amateur cycling tour "Around Lake Sevan" under the patronage of Prime Minister Nikol Pashinyan has commenced. This was reported by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport.
106 citizens submitted applications to participate in the two-day cycling tour, but after preparatory training, the participation of 86 of them was confirmed.
On August 29, the cycling tour started at 07:30 in the morning.
Prime Minister Nikol Pashinyan is also participating in the cycling tour. In the morning, the Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan and the Governor of Gegharkunik Province Karen Sargsyan met with the participants and wished them success.
Participants will travel the designated route around Lake Sevan on their own mechanical bicycles.
The route for the first day is approximately 136 km long, divided into four segments: from the start to the first stop - 35 km, from the first to the second stop - 33 km, from the second to the third stop - 35.4 km, and from the third stop to the overnight location - another 33 km.
In the evening, a gathering of participants around a campfire is also planned.
The cycling tour will continue on August 30. The planned route consists of three segments - 24 km, 26.1 km, and 28.7 km. Thus, on the second day, participants will cover approximately 79 km, reaching the finish line on the Sevan Peninsula.
Over the two days, cyclists will travel approximately 215 km around Lake Sevan according to the preliminary route. All participants of the tour will receive certificates of participation. The event does not provide for a prize fund.
The aim of the two-day initiative is to contribute to the formation and development of the tradition of cycling tours in Armenia, promote cycling culture, and encourage a healthy lifestyle.
The event is held in anticipation of the Tour of Armenia international multi-day cycling race scheduled for September 10-13.