Մեկնարկել է ՀՀ վարչապետի հովանու ներքո անցկացվող «Սևանի շուրջը» հեծանվային արշավը
Մեկնարկել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հովանու ներքո անցկացվող «Սևանի շուրջը» սիրողական հեծանվային արշավը։ Այդ մասին հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը:
Երկօրյա հեծանվարշավին մասնակցության հայտ է ներկայացրել 106 քաղաքացի, սակայն նախապատրաստական մարզումներից հետո հաստատվել է նրանցից 86-ի մասնակցությունը:
Օգոստոսի 29-ին հեծանվային արշավի մեկնարկը տրվել է առավոտյան ժամը 07:30-ին։
Հեծանվարշավին մասնակցում է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Առավոտյան մասնակիցների հետ հանդիպել և նրանց հաջողություն են մաղթել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը։
Մասնակիցները Սևանա լճի շուրջ նախատեսված երթուղին անցնում են սեփական՝ մեխանիկական հեծանիվներով։
Առաջին օրվա երթուղին շուրջ 136 կմ է․ այն բաժանված է չորս հատվածի՝ մեկնարկից մինչև առաջին կանգառ՝ 35 կմ, առաջինից երկրորդ կանգառ՝ 33 կմ, երկրորդից երրորդ կանգառ՝ 35,4 կմ, իսկ երրորդ կանգառից մինչև գիշերակացի վայր՝ ևս 33 կմ։
Երեկոյան նախատեսված է նաև մասնակիցների հանդիպումը խարույկի շուրջ։
Հեծանվային արշավը կշարունակվի նաև օգոստոսի 30-ին։ Նախատեսված երթուղին բաղկացած է երեք հատվածից՝ 24 կմ, 26,1 կմ և 28,7 կմ։ Այսպիսով, երկրորդ օրը մասնակիցները կանցնեն շուրջ 79 կմ՝ հասնելով վերջնագծին Սևանի թերակղզում։
Երկու օրերի ընթացքում հեծանվորդները, ըստ նախնական երթուղու, կանցնեն շուրջ 215 կմ ճանապարհահատված՝ Սևանի շուրջը։ Արշավի բոլոր մասնակիցներին կտրվեն մասնակցության հավաստագրեր։ Միջոցառումը մրցանակային հիմնադրամ չի նախատեսում։
Երկօրյա նախաձեռնության նպատակն է նպաստել Հայաստանում հեծանվային արշավների ավանդույթի ձևավորմանն ու զարգացմանը, խթանել հեծանվային մշակույթը և առողջ ապրելակերպը։
Միջոցառումն անցկացվում է սեպտեմբերի 10-13-ը նախատեսված Tour of Armenia միջազգային բազմօրյա հեծանվավազքի մրցաշարին ընդառաջ:

Начался велопробег «Вокруг Севана», проводимый под эгидой премьер-министра РА.
Начался любительский велопробег «Вокруг Севана» под патронажем премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Об этом сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта:
На двухдневный велопробег подали заявки 106 граждан, однако после подготовительных тренировок подтверждено участие 86 из них:
Старт велопробега был дан 29 августа в 07:30 утра.
В велопробеге также участвует премьер-министр Армении Никол Пашинян. Участников утром встретили и пожелали им удачи министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и губернатор Гегаркуникской области Карен Саргсян.
Участники проходят маршрут вокруг озера Севан на собственных механических велосипедах.
Маршрут первого дня составляет около 136 км и разделен на четыре участка: от старта до первой остановки — 35 км, от первой до второй остановки — 33 км, от второй до третьей остановки — 35,4 км, а от третьей остановки до места ночевки — еще 33 км.
Вечером также запланирована встреча участников у костра.
Велопробег продолжится 30 августа. Запланированный маршрут состоит из трех участков — 24 км, 26,1 км и 28,7 км. Таким образом, во второй день участники проедут около 79 км, достигнув финиша на полуострове Севан.
В течение двух дней велосипедисты, согласно предварительному маршруту, проедут около 215 км вокруг Севана. Всем участникам пробега будут выданы сертификаты участия. Мероприятие не предполагает призового фонда.
Цель двухдневной инициативы — способствовать формированию и развитию традиции велопробегов в Армении, содействовать велосипедной культуре и здоровому образу жизни.
Мероприятие проводится в преддверии международной многодневной велогонки Tour of Armenia, запланированной на 10-13 сентября: