ԸՍՏ ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՀԵՌՈՒՍՏԱՌԱԴԻՈԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ԽՈՐՀՐԴԻ ՆԱԽԱԳԱՀԻ, ՊԵՏԱԿԱՆ<br /> ՖԻՆԱՍԱՎՈՐՈՒՄԸ ՏՐՎՈՒՄ Է ՄԻԱՅՆ ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ՍՊԱՍԱՐԿՄԱՆ ՀԱՄԱՐ<br />
ԸՍՏ ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՀԵՌՈՒՍՏԱՌԱԴԻՈԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ԽՈՐՀՐԴԻ ՆԱԽԱԳԱՀԻ, ՊԵՏԱԿԱՆ
ՖԻՆԱՍԱՎՈՐՈՒՄԸ ՏՐՎՈՒՄ Է ՄԻԱՅՆ ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ՍՊԱՍԱՐԿՄԱՆ ՀԱՄԱՐ
• 14-05-2008 23:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Պետբյուջեից ֆինանսավորվող Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությունը չի ապահովում ազատ եւ հավասարակշռված տեղեկատվություն ստանալու երկրի քաղաքացիների իրավունքը: Մայիսի 14-ին Ազգային Ժողովում 2007թ.-ի բյուջեի կատարման քննարկումների ժամանակ նման հայտարարությամբ հանդես եկավ «Ժառանգության» խմբակցության անդամ Արմեն Մարտիրոսյանը: Պատգամավորի խոսքերով, բացառությամբ խորհրդարանական ընտրությունների քաղրոզարշավի, անցած տարվա ընթացքում ընդդիմության գործունեությունը գրեթե չի լուսաբանվել: Փոխարենը չափազանց շատ են ցուցադրվել տարբեր շոուներ եւ «մեր ժողովրդին ոչ հարիր» այլ հաղորդումներ: Ա.Մարտիրոսյանն ընդգծեց նաեւ, որ ողջ հանրապետության տարածքում հեռարձակվելու հնարավորությունը գովազդային լայն հնարավորություն է տալիս հանրային հեռուստատեսությանը: Հանրային հեռուստառադիոընկուրության խորհրդի նախագահ Ալեքսան Հարությունյանը նշեց, որ պետբյուջեից ստացված գումարները, որոնք 2003թ.-ից չեն փոփոխվել, տրվում են հանրապետության ողջ տարածքով, ինչպես նաեւ արտերկիր արբանյակային հեռարձակումն ապահովելու նպատակով, իսկ շոուները պատրաստվում են զուտ կոմերցիոն եկամուտներով: Ըստ նրա, միայն հանրապետության ողջ տարածքով հեռարձակումը բավարար չէ գովազդային եկամուտների աճի համար: Ա.Հարությունյանը նշեց, որ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերից մոտ 50%-ով կավելացվի քաղաքական եւ բանավեճային հաղորդումների քանակը, որոնք կդառնան գրեթե ամենօրյա: Նա նշեց նաեւ, որ հանրային հեռուստատեսության երկրորդ ծրագիրը` «Նոր ալիք»-ը, սեպտեմբերից 24-ժամյա եթերում ամբողջությամբ մշակութային եւ կրթական ծրագրեր կհեռարձակի:

ПО СЛОВАМ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ СОВЕТА ОБЩЕСТВЕННОЙ ТЕЛЕРАДИОКОМПАНИИ,<br /> ГОСФИНАНСИРОВАНИЯ ХВАТАЕТ ТОЛЬКО НА ТЕХНИЧЕСКОЕ ОБСЛУЖИВАНИЕ<br />
ПО СЛОВАМ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ СОВЕТА ОБЩЕСТВЕННОЙ ТЕЛЕРАДИОКОМПАНИИ,
ГОСФИНАНСИРОВАНИЯ ХВАТАЕТ ТОЛЬКО НА ТЕХНИЧЕСКОЕ ОБСЛУЖИВАНИЕ
• 14-05-2008 23:00:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 14 МАЯ, НОЯН ТАПАН. Финансируемое из госбюджета Общественное телевидение Армении не обеспечивает право граждан страны на получение свободной и сбалансированной информации. Такое заявление в ходе обсуждений 14 мая в парламенте по выполнению госбюджета-2007 сделал член фракции "Жарангутюн" Армен Мартиросян. По словам депутата, в прошлом году деятельность оппозиции, не считая предвыборной кампании парламентских выборов, почти не освещалась. Вместо этого, показывали множество шоу и других неподобающих нашему народу передач. А.Мартиросян также подчеркнул, что возможность транслироваться по всей территории республики хорошая возможность для Общественного телевидения получать прибыль от рекламы. Председатель Совета общественной телерадиокомпании Алексан Арутюнян отметил, что полученные из госбюджета суммы, которые не менялись начиная с 2003 года, идут на обеспечение тра- нсляций по всей территории республики, а также на спутниковую трансляцию за рубеж, что же касается шоу, то они готовятся исключительно на коммерческие средства. По его словам, одной только трансляции по всей территории республики не достаточно для повышения рекламной прибыли. А.Арутюнян отметил, что с сентября текущего года примерно на 50% увеличится количество политических и дискуссионных программ, которые станут почти ежедневными. Он отметил также, что вторая программа Общественного телевидения "Нор алик" с сентября будет в 24-часовом эфире транслировать исключительно культурные и образовательные передачи.