ԴԱՆԻԱՅԻ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՆԱԽԱՏԵՍՈՒՄ Է 5 ՄԼՆ ԴՈԼԱՐ ՎԱՐԿԱՅԻՆ<br /> ՄԻՋՈՑՆԵՐ ՏՐԱՄԱԴՐԵԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻՆ` ԱԳՐՈՏՈՒՐԻԶՄԻ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՆՊԱՏԱԿՈՎ<br />
ԴԱՆԻԱՅԻ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՆԱԽԱՏԵՍՈՒՄ Է 5 ՄԼՆ ԴՈԼԱՐ ՎԱՐԿԱՅԻՆ
ՄԻՋՈՑՆԵՐ ՏՐԱՄԱԴՐԵԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻՆ` ԱԳՐՈՏՈՒՐԻԶՄԻ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՆՊԱՏԱԿՈՎ
• 06-11-2007 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ Ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարության «Գյուղական ֆինանսավորման կառույց» ծրագրերի իրականացման գրասենյակ-պետական հիմնարկի (ԳՖԿ) եւ Դանիայի կառավարության միջեւ նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այն մասին, որ Դանիայի կառավարությունը 5 մլն ԱՄՆ դոլար վարկային միջոցներ կհատկացնի` Հայաստանում ագրոտուրիզմի զարգացման նպատակով: Այս մասին «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթկցի հետ զրույցի ժամանակ հայտնեց ԳՖԿ-ի տնօրեն Արա Մուրադյանը: Նրա խոսքերով, նշված վարկային ծրագրի իրականացումը մի քանի մարզերում կարող է 1-2 տարվա ընթացքում էապես նպաստել տեղի բնակչության եկամուտների աճին, հետեւաբար նաեւ` սպառման տեղական շուկաների ընդլայնմանը: ԳՖԿ-ի տնօրենի գնահատմամբ, գյուղական բնակավայրերի զարգացման խնդիրները պետք է լուծվեն ոչ միայն գյուղատնտեսությանը նպաստելով: Ըստ նրա, նախատեսվում է, որ ԻՖԱԴ-ի եւ ՀԲ-ի միջոցներով կիրականացվեն նոր վարկային ծրագրեր, որոնց շրջանակներում կվարկավորվեն գյուղբնակավայրերի ոչ միայն գյուղատնտեսական, այլեւ այլ ոլորտների ձեռնարկությունները: Նշվեց, որ ԳՖԿ-ի ուսումնասիրությունների համաձայն, օրինակ, Տավուշի մարզում ֆինանսական ռեսուրսների պահանջարկը ոչ գյուղատնտեսական ոլորտի ձեռնարկություններում շատ ավելի մեծ է, քան գյուղատնտեսության ոլորտում: «Եթե հատկապես հեռավոր մարզերում գյուղատնտեսության հետ չկապված ոլորտների եւ գյուղատնտեսության ֆինանսավորումը համաչափ չլինի, ապա զարգացման որոշակի փուլում գյուղատնտեսությունն այլեւս կկորցնի ներդրումներ կլանելու կարողությունը` մարզերում վճարունակ պահանջարկի աճի բացակայության պատճառով»,- նշեց Ա.Մուրադյանը:

DANISH GOVERNMENT ENVISAGES ALLOCATING CREDIT RESOURCES OF<br /> 5 MILLION DOLLARS TO ARMENIA FOR DEVELOPMENT OF AGROTOURISM<br />
DANISH GOVERNMENT ENVISAGES ALLOCATING CREDIT RESOURCES OF
5 MILLION DOLLARS TO ARMENIA FOR DEVELOPMENT OF AGROTOURISM
• 06-11-2007 20:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, NOVEMBER 6, NOYAN TAPAN. A preliminary agreement has been reached between the "Rural Financing Facility" (RFF) programs implementation office - state institution of the RA ministry of finance and economy and the Danish government that the Danish government will allocate credit resources of 5 million dollars for development of agrotourism in Armenia, the director of the RFF Ara Muradian told NT correspondent. According to him, the implementation of the above mentioned credit program in several Armenian marzes (provinces) will help increase significantly incomes of the local population within 1-2 years, therefore, expand the local consumption markets. In the opinion of A. Muradian, problems related to development of rural areas should be solved not only by promoting the agriculture. In his words, it is envisaged that new credit programs will be implemented with IFAD and World Bank resources, during which not only agricultural but also other enterprises of rural areas will be credited. He said that the studies conducted by the RFF show that for example, non-agricultural enterprises of Tavush marz have greater demand for financial resources than agricultural enterprises. "If financing of non-agricultural sectors and the agriculture is not proportionate, especially in remote marzes, agriculture will lose its capacity to "absorb" investments at some stage of its development - due to the absence of a growth of solvent demand in marzes," A. Muradian said.