ԹՈՒՐՔԻԱ ԷԼԵԿՏՐԱԷՆԵՐԳԻԱ ԱՐՏԱՀԱՆԵԼՈՒ ՀԱՐՑՈՎ «ԳԱԶՊՐՈՄ»-Ը<br /> ՄՏԱԴԻՐ Է ԶԲԱՂՎԵԼ ՀՐԱԶԴԱՆԻ ՋԷԿ-Ի ԱՄԲՈՂՋԱԿԱՆ ՍԵՓԱԿԱՆԱՏԵՐ ԴԱՌՆԱԼՈՒՑ<br /> ՀԵՏՈ<br />
ԹՈՒՐՔԻԱ ԷԼԵԿՏՐԱԷՆԵՐԳԻԱ ԱՐՏԱՀԱՆԵԼՈՒ ՀԱՐՑՈՎ «ԳԱԶՊՐՈՄ»-Ը
ՄՏԱԴԻՐ Է ԶԲԱՂՎԵԼ ՀՐԱԶԴԱՆԻ ՋԷԿ-Ի ԱՄԲՈՂՋԱԿԱՆ ՍԵՓԱԿԱՆԱՏԵՐ ԴԱՌՆԱԼՈՒՑ
ՀԵՏՈ
• 13-09-2007 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Ռուսաստանյան «Գազպրոմ» ընկերությունը Հայաստանից Թուրքիա էլեկտրաէներգիա արտահանելու հարցերով կզբաղվի այն բանից հետո, երբ ռուսաստանյան «ՌԱՕ ԵԷՍ» ընկերությունից կգնի Հրազդանի ՋԷԿ-ի մնացած 4 էներգաբլոկները. ներկայումս այն միայն ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի սեփականատերն է: Այս մասին «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեց «ՀայՌուսգազարդ»-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ եւ ընկերության բաժնետեր, «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ի կառավարման կոմիտեի փոխնախագահ Վալերի Գոլուբեւը: Նրա խոսքերով, տարբերություն չկա, թե որտեղ կվաճառվի Հրազդանի ՋԷԿ-ում արտադրված էլեկտրաէներգիան: Վ.Գոլուբեւի ունեցած տվյալներով, Թուրքիայում էլեկտրաէներգիայի գները բավականին բարձր են: Նա բնական համարեց նաեւ, որ հետագայում անհրաժեշտ կլինի միասնականացնել Հայաստանի եւ Թուրքիայի էներգահամակարգերը: Վ.Գոլուբեւը հիշեցրեց, որ ՀՀ վարչապետը ՌԴ իր պաշտոնակցին է դիմել Հրազդանի ՋԷԿ-ի չորս էներգաբլոկները հենց «Գազպրոմ»-ին փոխանցելու առաջարկով: Ներկայումս այդ հարցի լուծումը ՌԴ գերատեսչությունների հետ համաձայնեցման փուլում է: Նշենք, որ Հրազդանի ՋԷԿ-ի չորս էներգաբլոկները Ռուսաստանին էին հանձնվել «Գույք` պարտքի դիմաց» ծրագրով, իսկ 5-րդ էներգաբլոկը «Գազպրոմ»-ին` 2006-08թթ.-ին Ռուսաստանից Հայաստան առաքվող գազի գինը 1000 խմ-ի համար 110 դոլար մակարդակի վրա թողնելու դիմաց:

GAZPROM INTENDS TO DEAL WITH ISSUE OF ELECTRICITY EXPORT TO<br /> TURKEY AFTER BECOMING FULL OWNER OF HRAZDAN THERMAL POWER PLANT <br />
GAZPROM INTENDS TO DEAL WITH ISSUE OF ELECTRICITY EXPORT TO
TURKEY AFTER BECOMING FULL OWNER OF HRAZDAN THERMAL POWER PLANT
• 13-09-2007 20:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, SEPTEMBER 13, NOYAN TAPAN. Gazprom company (Russia) will deal with the issue of exporting electricity from Armenia to Turkey only after it buys the remaining four power units of the Hrazdan Thermal Power Plant from Russian company RAO UE. NT correspondent was informed about it by Valery Golubev, the chairman of the board of directors and a shareholder of ArmRusgazprom company, deputy chairman of the management committee of Gazprom OJSC. In his words, it does not matter where electricity generated at the Hrazdan TPP will be sold. According to his information, electricity prices are quite high in Turkey. He also considered it natural that it will become necessary to unite the power supply systems of Armenia and Turkey in the future. V. Golubev reminded that the Armenian prime minister has proposed his Russian counterpart that four power units of the Hrazdan TPP be transferred to Gazprom. Now this issue is being agreed on with Russian ministries. To recap, the four power units of the Hrazdan TPP were given to Russia under the Property for Debt program, while the 5th power unit was transferred to Gazprom against leaving the price of gas supplied from Russia to Armenia at the same level - 110 USD for 1,000 cubic meters in 2006-2008.