ՀՆԴԻԿ ՌԵԺԻՍՈՐ ՌԱՄՉԱՆԴՐԱ ՓԻ ԷՆԸ ՀԱՄՈԶՎԱԾ Է, ՈՐ ՀԱՅԵՐՆ ՈՒ<br /> ՀՆԴԻԿՆԵՐԸ ԿԱՐՈՂ ԵՆ ԼԱՎ ԿԻՆՈ ՆԿԱՐԵԼ<br />
ՀՆԴԻԿ ՌԵԺԻՍՈՐ ՌԱՄՉԱՆԴՐԱ ՓԻ ԷՆԸ ՀԱՄՈԶՎԱԾ Է, ՈՐ ՀԱՅԵՐՆ ՈՒ
ՀՆԴԻԿՆԵՐԸ ԿԱՐՈՂ ԵՆ ԼԱՎ ԿԻՆՈ ՆԿԱՐԵԼ
• 12-07-2007 19:30:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Ոսկե ծիրան» միջազգային 4-րդ կինոփառատոնի մասնակից հնդիկ ռեժիսոր Ռամչանդրա Փի Էնը առաջին անգամ է այցելում Հայաստան: Հայերը, նրա բնորոշմամբ, հիանալի ու ժպտերես, հյուրասեր ու ընկերասեր մարդիկ են: «Այս երկիրը հիանալի տարածք ունի: Իսկ երբ օդանավից դուրս եկա, ինձ հմայեց բացված հիասքանչ տեսարանը` Բիբլիական Արարատ լեռը»,- իր այս տպավորություններով «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցի հետ կիսեց հնդիկ ռեժիսորը: Հայկական մշակույթին Ռամչանդրա Փի Էնը նոր է ծանոթանում, սակայն գիտի, որ հայերն ունեն Փարաջանով, ով կինոաշխարհում հայտնի է իր անկրկնելի փիլիսոփայական ֆիլմերով. «Ես արդեն ձեռք եմ բերել նրա ֆիլմերից»: Հնդիկ ռեժիսորի համոզմամբ, հայերն ու հնդիկները ամենահին մշակույթ ունեցող երկրներից են, եւ լավ կլինի, եթե «մենք միավորվենք ու միասին ֆիլմեր նկարենք, քանի որ երկու կողմերի ռեժիսորներն էլ ունեն այդ ներուժը»: «Ջնջվող ծեսեր» կինոնկարը ռեժիսորի առաջին գեղարվեստական աշխատանքն է: Այն ընդգրկված է «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի միջազգային խաղարկային ֆիլմերի մրցութային ծրագրում: Ռեժիսորի խոսքերով, «Ջնջվող ծեսեր» կինոնկարում ինքը անդրադարձել է Հնդկաստանում ապրող բոլոր կրոնական համայնքների ընտանեկան ծեսերին ու սովորույթներին, որոնք աստիճանաբար ջնջվում ու մոռացվում են: Եվ այդ մոռացումի ճանապարհը, ըստ ռեժիսորի, լի է բախումներով ու խնդիրներով:

INDIAN FILM DIRECTOR RAMCHANDRA PN IS CONVINCED THAT<br /> ARMENIANS AND INDIANS ARE ABLE TO SHOOT GOOD FILMS<br />
INDIAN FILM DIRECTOR RAMCHANDRA PN IS CONVINCED THAT
ARMENIANS AND INDIANS ARE ABLE TO SHOOT GOOD FILMS
• 12-07-2007 19:30:00   | Armenia  |  Culture
YEREVAN, JULY 12, NOYAN TAPAN. Indian film director Ramchandra PN, a participant of the Golden Apricot (Voske Tsiran) 4th international film festival, visits Armenia for the first time. As he characterized, Armenians are wonderful, smiling, hospitable and friendly people. "This country has a wonderful territory. And when I got off the plane, I was fascinated by the marvellous view in front of me, the biblical Mount Ararat," the Indian film director shared his impressions with Noyan Tapan correspondent. Ramchandra PN is just getting acquainted with the Armenian culture, but he knows that Armenians have Parajanov, who is known by its unique philosophical films in cinematography: "I have already purchased some of his films." The Indian film director is convinced that Armenia and India are among countries having the oldest cultures, and it will be good "if we unite and shoot films together, as the film directors of both countries have this potential." The film The Cleansing Rites is the film director's first feature film. It is included in the international fiction films contest program of the Golden Apricot film festival. In the film director's words, in the film The Cleansing Rites he has touched upon the family rites and customs of all religious communities living in India. These rites are gradually disappearing and consigned to oblivion. And the way of that oblivion, in the film director's words, is full of clashes and problems.