ՄԱՅԻՍԻ 26-ԻՆ ԷԼԻՍՏԱՅՈՒՄ ՄԵԿՆԱՐԿԵԼԻՔ ԱՇԽԱՐՀԻ ՇԱԽՄԱՏԻ<br /> ԱՌԱՋՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՎԱԿՆՈՐԴՆԵՐԻ ՄՐՑԱՇԱՐԻՆ ԿՄԱՍՆԱԿՑԻ ԳՐՈՍՄԱՅՍՏԵՐ ԼԵՎՈՆ<br /> ԱՐՈՆՅԱՆԸ<br />
ՄԱՅԻՍԻ 26-ԻՆ ԷԼԻՍՏԱՅՈՒՄ ՄԵԿՆԱՐԿԵԼԻՔ ԱՇԽԱՐՀԻ ՇԱԽՄԱՏԻ
ԱՌԱՋՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՎԱԿՆՈՐԴՆԵՐԻ ՄՐՑԱՇԱՐԻՆ ԿՄԱՍՆԱԿՑԻ ԳՐՈՍՄԱՅՍՏԵՐ ԼԵՎՈՆ
ԱՐՈՆՅԱՆԸ
• 24-05-2007 17:10:00   | Հայաստան  |  Սպորտ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մայիսի 24-ի Կալմիկիայի մայրաքաղաք Էլիստա մեկնեցին գրոսմայստեր Լեւոն Արոնյանը եւ նրա մարտավկա Գաբրիել Սարգսյանը: Մայիսի 26-ին Էլիստայում տեղի կունենա աշխարհի շախմատի առաջնության հավակնորդների 8 զույգերի մրցամարտերի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Լեւոն Արոնյանի մրցակիցը կլինի Մագնուս Կառլսենը (Նորվեգիա): Մյուս 7 զույգերն են` Ալեքսեյ Շիրով (Իսպանիա) - Մայքլ Ադամս (Անգլիա), Պետեր Լեկո (Հունգարիա) - Միխայիլ Գուրեւիչ (Թուրքիա), Հուդիթ Պոլգար (Հունգարիա) - Եվգենի Բարեեւ (Ռուսաստան), Ռուսլան Պոնոմարյով (Ուկրաինա) - Սերգեյ Ռուբլեւսկի (Ռուսաստան), Ալեքսանդր Գրիշչուկ (Ռուսաստան) - Վլադիմիր Մալախով (Ռուսաստան), Բորիս Գելֆանդ (Իսրայել) - Ռուստամ Կասիմջանով (Ուզբեկստան), Էթիեն Բաքրո (Ֆրանսիա) - Գատա Կամսկի (ԱՄՆ): Մրցամարտերից յուրաքանչյուրում կխաղարկվի 6-ական պարտիա (մայիսի 27, 28, 29, 31 եւ հունիսի 1, 2): Հավասար` 3:3, հաշվի դեպքում կնշանակվեն արագ շախմատի, իսկ անհրաժեշտության դեպքում նաեւ` կայծակնային խաղի լրացուցիչ հանդիպումներ: Լ.Արոնյանը հաջողության հասնելու պարագայում կմրցի Շիրով - Ադամս զույգի հաղթողի հետ: Մրցաշարի 2-րդ փուլի 4 մրցամարտերը նշանակված են հունիսի 6-13-ը: Մրցաշարի գլխավոր մրցավարն է միջազգային կարգի մրցավար Անջեյ Ֆիլիպովիչը (Լեհաստան): Մրցամարտերից յուրաքանչյուրի համար սահմանված մրցանակային հիմնադրամը 40 հազար ԱՄՆ դոլար է:

GRAND MASTER LEVON ARONIAN TO PARTICIPATE IN TOURNAMENT OF<br /> PRETENDERS FOR WORLD CHESS CHAMPIONSHIP TO START IN ELISTA ON<br /> MAY 26<br />
GRAND MASTER LEVON ARONIAN TO PARTICIPATE IN TOURNAMENT OF
PRETENDERS FOR WORLD CHESS CHAMPIONSHIP TO START IN ELISTA ON
MAY 26
• 24-05-2007 17:10:00   | Armenia  |  Sport
YEREVAN, MAY 24, NOYAN TAPAN. Grand master Levon Aronian and his second Gabriel Sargsian left for the capital of Kalmykia, Elista, on May 24. The solemn ceremony of opening of the competitions of 8 pairs pretending for the world chess championship will take place in Elista on May 26. Magnus Carlsen (Norway) will be Levon Aronian's rival. The other 7 pairs are: Aleksey Shirov (Spain) - Michael Adams (England), Peter Leko (Hungary) - Mikhayil Gurevich (Turkey), Judit Polgar (Hungary) - Evgeni Bareev (Russia), Ruslan Ponomaryov (Ukraine) - Sergey Rublevski (Russia), Alexander Grishchuk (Russia) -Vladimir Malakhov (Russia), Boris Gelfand (Israel) - Rustam Kasimjanov (Uzbekistan), Etienne Bacrot (France) - Gata Kamsky (U.S.). 6 matches will be played during each of the competitions (May 27, 28, 29, 31 and June 1,2). Additional meetings of speed chess will be appointed in the case of an equal, 3:3 score, and in the case of necessity, swift chess meeting will also be appointed. In the case of reaching success, L. Aronian will compete with the winner of the Shirov-Adams pair. 4 competitions of 2nd stage of the tournament are scheduled for June 6-13. The main trainer of the tournament is trainer of the international category A. Philipovich (Poland). The prize fund fixed for each of the competitions is 40 thousand U.S. dollars.