ԱՆՎՃԱՐ ԱՄԲՈՒԼԱՏՈՐ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՑ ՕԳՏՎԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ՄԻՆՉԵՎ<br /> ՏԱՐԵՎԵՐՋ ՔԱՂԱՔԱՑԻՆԵՐԸ ՊԵՏՔ Է ԳՐԱՆՑՎԵՆ ԱԱՊ ՀԱՄԱԿԱՐԳՈՒՄ<br />
ԱՆՎՃԱՐ ԱՄԲՈՒԼԱՏՈՐ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՑ ՕԳՏՎԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ՄԻՆՉԵՎ
ՏԱՐԵՎԵՐՋ ՔԱՂԱՔԱՑԻՆԵՐԸ ՊԵՏՔ Է ԳՐԱՆՑՎԵՆ ԱԱՊ ՀԱՄԱԿԱՐԳՈՒՄ
• 16-04-2007 17:53:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԾԱՂԿԱՁՈՐ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանում առողջության առաջնային պահպանման (ԱԱՊ) համակարգում ապրիլի 1-ից սկսվել են բնակչության գրանցման համակարգի ներդմանն ուղղված աշխատանքները: Դրա շնորհիվ յուրաքանչյուր քաղաքացի հնարավորություն կունենա ընտրել իր ԱԱՊ բժշկին: Նոր համակարգի շրջանակներում բնակիչները կարող են գրանցվել ընտանեկան բժիշկների, թերապեւտների, իսկ անչափահասները` մանկաբույժների մոտ: Ինչպես ապրիլի 13-ին Ծաղկաձորում կազմակերպված սեմինարի ժամանակ հայտնեց ՀՀ Առողջապահության նախարարության Առողջության բարեփոխման եւ բնակչության գրանցման թիմի ղեկավար Գայանե Ղարագեբակյանը, եթե քաղաքացիները մինչեւ տարեվերջ չգրանցվեն, ապա կզրկվեն անվճար ամբուլատոր ծառայություններ ստանալու հնարավորությունից: Ըստ նրա, համակարգը կներդրվի փուլերով. ապրիլի 1-ից հոկտեմբերի 1-ը բնակիչն ԱԱՊ իր բժշկին կընտրի այն բուժհաստատությունից, որտեղ նա ներկայումս սպասարկվում է, իսկ հոկտեմբերից 1-ից` ցանկությամբ դեպքում կարող է տարին 2 անգամ փոխել բժշկին: Նախարարության Առաջնային բուժօգնության բաժնի պետ Ռուզաննա Յուզբաշյանը նշեց, որ տարեցտարի աճում են ԱԱՊ համակարգին պետբյուջեից հատկացվող գումարները: Այսպես, եթե 2005թ.-ին հատկացվել էր 9,3 մլրդ դրամ, ապա 2007թ.-ին` 16,726 մլրդ դրամ (մոտ 46,5 մլն ԱՄՆ դոլար):

ДЛЯ ТОГО, ЧТОБЫ ВОСПОЛЬЗОВАТЬСЯ УСЛУГАМИ БЕСПЛАТНЫХ<br /> АМБУЛАТОРИЙ ДО КОНЦА ГОДА ГРАЖДАНЕ ДОЛЖНЫ ЗАРЕГИСТРИРОВАТЬСЯ В<br /> СИСТЕМЕ ПЕРВИЧНОЙ ОХРАНЫ ЗДОРОВЬЯ В АРМЕНИИ<br />
ДЛЯ ТОГО, ЧТОБЫ ВОСПОЛЬЗОВАТЬСЯ УСЛУГАМИ БЕСПЛАТНЫХ
АМБУЛАТОРИЙ ДО КОНЦА ГОДА ГРАЖДАНЕ ДОЛЖНЫ ЗАРЕГИСТРИРОВАТЬСЯ В
СИСТЕМЕ ПЕРВИЧНОЙ ОХРАНЫ ЗДОРОВЬЯ В АРМЕНИИ
• 16-04-2007 17:53:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 16 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН. В системе первичной охраны здоровья в Армении с 1 апреля началась работа, направленная на внедрение системы регистрации населения. Благодаря ей каждый гражданин будет иметь возможность выбрать своего врача в системе Первичной охраны здоровья. В рамках новой программы граждане могут зарегистрироваться у семейных врачей, терапевтов, а несовершеннолетние у педиаторов. Как отметила во время организованного 13 апреля семинара в Цахкадзоре руководитель команды по Улучшению здоровья и регистрации населения Министерства здравоозранения РА Гаяне Карагебакян, если граждане не зарегистрируются до конца года, то лишатся возможности получения бесплатных амбулаторных услуг. По ее словам, система будет внедряться поэтапно: с 1 апреля по 1 октября гражданин выберет своего врача из того медицинского учреждения, где он в настоящее время обслуживается, а с 1 октября - при желании, может 2 раза в год менять врача. Руководитель отдела Первичной медицинской помощи Министерства здравоохранения РА Рузанна Юзбашян отметила, что из года в год растут ассигнования системы Первичной охраны здоровья из госбюджета РА. Так, если в 2005 году было выделено 9,3 млрд драмов, то в 2007 году эта сумма составила 16,726 млрд драмов (около 46,5 млн долларов).