ԱՆՎՃԱՐ ԱՄԲՈՒԼԱՏՈՐ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՑ ՕԳՏՎԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ՄԻՆՉԵՎ<br /> ՏԱՐԵՎԵՐՋ ՔԱՂԱՔԱՑԻՆԵՐԸ ՊԵՏՔ Է ԳՐԱՆՑՎԵՆ ԱԱՊ ՀԱՄԱԿԱՐԳՈՒՄ<br />
ԱՆՎՃԱՐ ԱՄԲՈՒԼԱՏՈՐ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՑ ՕԳՏՎԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ՄԻՆՉԵՎ
ՏԱՐԵՎԵՐՋ ՔԱՂԱՔԱՑԻՆԵՐԸ ՊԵՏՔ Է ԳՐԱՆՑՎԵՆ ԱԱՊ ՀԱՄԱԿԱՐԳՈՒՄ
• 16-04-2007 17:53:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԾԱՂԿԱՁՈՐ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանում առողջության առաջնային պահպանման (ԱԱՊ) համակարգում ապրիլի 1-ից սկսվել են բնակչության գրանցման համակարգի ներդմանն ուղղված աշխատանքները: Դրա շնորհիվ յուրաքանչյուր քաղաքացի հնարավորություն կունենա ընտրել իր ԱԱՊ բժշկին: Նոր համակարգի շրջանակներում բնակիչները կարող են գրանցվել ընտանեկան բժիշկների, թերապեւտների, իսկ անչափահասները` մանկաբույժների մոտ: Ինչպես ապրիլի 13-ին Ծաղկաձորում կազմակերպված սեմինարի ժամանակ հայտնեց ՀՀ Առողջապահության նախարարության Առողջության բարեփոխման եւ բնակչության գրանցման թիմի ղեկավար Գայանե Ղարագեբակյանը, եթե քաղաքացիները մինչեւ տարեվերջ չգրանցվեն, ապա կզրկվեն անվճար ամբուլատոր ծառայություններ ստանալու հնարավորությունից: Ըստ նրա, համակարգը կներդրվի փուլերով. ապրիլի 1-ից հոկտեմբերի 1-ը բնակիչն ԱԱՊ իր բժշկին կընտրի այն բուժհաստատությունից, որտեղ նա ներկայումս սպասարկվում է, իսկ հոկտեմբերից 1-ից` ցանկությամբ դեպքում կարող է տարին 2 անգամ փոխել բժշկին: Նախարարության Առաջնային բուժօգնության բաժնի պետ Ռուզաննա Յուզբաշյանը նշեց, որ տարեցտարի աճում են ԱԱՊ համակարգին պետբյուջեից հատկացվող գումարները: Այսպես, եթե 2005թ.-ին հատկացվել էր 9,3 մլրդ դրամ, ապա 2007թ.-ին` 16,726 մլրդ դրամ (մոտ 46,5 մլն ԱՄՆ դոլար):

FOR USING OUT-PATIENT SERVICES FREE OF CHARGE CITIZENS<br /> SHOULD BE REGISTERED IN PRIMARY HEALTH PROTECTION SYSTEM BY END<br /> OF YEAR<br />
FOR USING OUT-PATIENT SERVICES FREE OF CHARGE CITIZENS
SHOULD BE REGISTERED IN PRIMARY HEALTH PROTECTION SYSTEM BY END
OF YEAR
• 16-04-2007 17:53:00   | Armenia  |  Social
TSAKHKADOZOR, APRIL 16, NOYAN TAPAN. Activities aimed at introduction of system of population's registration started in Armenian primary health protection system from April 1. Thanks to this each citizen will have a possibility to choose his primary health protection doctor. Within the framework of the new system residents can be registered at family doctors, therapeutists and under-aged people at pediatricians. As Gayane Gharagebakian, head of team of Health Reforming and Population's Registration of RA Ministry of Health, reported at the April 13 seminar in Tsakhkadzor, unless the citizens are registered by the end of the year, they will be deprived of the possibility of receiving free out-patient services. In her words, the system will be introduced stage by stage: from April 1 to October 1 a resident will choose his primary health protection doctor from the medical institution where he is served at present and from October 1 he can change his doctor twice a year if he wishes. Ruzanna Yuzbashian, Head of Primary Medical Assistance Department of the Ministry, said that sums allocated from state budget to the primary health protection system increase year by year. Thus, 9.3 bln drams was allocated in 2005, while 16.726 bln drams (nearly 46.5 mln USD) was allocated in 2007.