ՀԱՍՈՒՆԱՑԵԼ Է ՏՏ ՈԼՈՐՏԻ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՀԱՅԵՑԱԿԱՐԳՈՒՄ ՆՈՐ<br /> ՄՈՏԵՑՈՒՄՆԵՐ ՈՐԴԵԳՐԵԼՈՒ ԱՆՀՐԱԺԵՇՏՈՒԹՅՈՒՆԸ,- ԳՏՆՈՒՄ Է ՀՀ ՆԱԽԱԳԱՀԸ<br />
ՀԱՍՈՒՆԱՑԵԼ Է ՏՏ ՈԼՈՐՏԻ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՀԱՅԵՑԱԿԱՐԳՈՒՄ ՆՈՐ
ՄՈՏԵՑՈՒՄՆԵՐ ՈՐԴԵԳՐԵԼՈՒ ԱՆՀՐԱԺԵՇՏՈՒԹՅՈՒՆԸ,- ԳՏՆՈՒՄ Է ՀՀ ՆԱԽԱԳԱՀԸ
• 12-04-2007 20:52:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներով զբաղվող ընկերությունների թվի մեծացման, բարձրակարգ մասնագիտական կադրերի պատրաստման, հայկական ընկերությունների ներկայությունը միջազգային ցուցահանդեսներում ապահովելու եւ Հայաստանում ցուցահանդեսներ անցկացնելու հնարավորությունների ստեղծմանը վերաբերող հարցերն են քննարկվել ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ ՏՏ ոլորտի մեկ տասնյակից ավելի ընկերությունների ղեկավարների ապրիլի 12-ի հանդիպման ժամանակ: Ռ.Քոչարյանը նշել է, որ արդեն իսկ հաղթահարված են կապի նախկին մենաշնորհային վիճակի հետ կապված դժվարությունները, ինչը եւս լավ ազդակ կլինի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման նոր մակարդակ ապահովելու համար: Ընկերությունների ղեկավարները նշել են, որ թեեւ այս ոլորտում տարեկան 20-30% աճ է արձանագրվում, ոլորտի բաժինը տնտեսական, հատկապես, արտահանման ցուցանիշներում դեռեւս մեծ չէ, ինչը չի համապատասխանում ՏՏ ոլորտի իրական ներուժին: Որոշ քննարկված հարցերի վերաբերյալ հնչել են կոնկրետ առաջարկներ: Մասնավորապես, առաջարկվել է այս ոլորտի ընկերությունների քանակն ընդլայնելու համար ներգրավել նպատակային վարկային ռեսուրսներ, մեծ թվով բարձրակարգ ինժեներական կադրեր ունենալու համար ստեղծել առանձին ուսուցողական կենտրոն, որտեղ կանցկացվեն վերապատրաստման կարճաժամկետ դասընթացներ: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի Մամուլի գրասենյակից, Ռ.Քոչարյանն ասել է, որ պետությունը շահագրգիռ է արագ ընթացք տալ բոլոր նպաստավոր առաջարկներին: Նա նաեւ շեշտել է, որ արդեն հասունացել է ՏՏ ոլորտի զարգացման հայեցակարգում նոր մոտեցումներ որդեգրելու անհրաժեշտությունը:

НАЗРЕЛА НЕОБХОДИМОСТЬ ПРИМЕНЕНИЯ НОВЫХ ПОДХОДОВ В КОНЦЕПЦИИ<br /> РАЗВИТИЯ СФЕРЫ ИТ, - СЧИТАЕТ ПРЕЗИДЕНТ АРМЕНИИ<br />
НАЗРЕЛА НЕОБХОДИМОСТЬ ПРИМЕНЕНИЯ НОВЫХ ПОДХОДОВ В КОНЦЕПЦИИ
РАЗВИТИЯ СФЕРЫ ИТ, - СЧИТАЕТ ПРЕЗИДЕНТ АРМЕНИИ
• 12-04-2007 20:52:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 12 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН. Вопросы увеличения числа компаний, занимающихся информационными технологиями, подготовки высококвалифицированных кадров, обеспечения присутствия армянских компаний на международных выставках и проведения выставок в Армении обсуждались в ходе встречи 12 апреля президента РА Роберта Кочаряна с руководителями более десятка предприятий сферы ИТ Армении. Р.Кочарян отметил, что уже преодолены трудности, связанные с прежним монопольным положением связи, что также станет хорошим импульсом для обеспечения нового уровня развития информационных технологий. Руководители компаний сферы ИТ отметили, что, хотя в этой сфере фиксируется ежегодный 20-30% рост, тем не менее доля сферы в экономических, особенно в экспорте, пока невелика, что не соответствует реальному потенциалу сферы ИТ. Относительно некоторых обсужденных вопросов прозвучали конкретные предложения. В частности, было предложено, для увеличения числа компаний сферы привлечь целевые кредитные инвестиции, создать отдельный центр для подготовки большого количества высококлассных инженерных кадров, в котором будут проводиться ускоренные курсы переподготовки. Как сообщили "НОЯН ТАПАН" из пресс-службы президента, Р.Кочарян сказал, что государство заинтересовано ускорить рассмотрение всех выгодных предложений. Он также подчеркнул, что уже назрела необходимость проявления новых подходов в концепции развития сферы ИТ.