ՉԵԽ ՀԱՅՏՆԻ ԵՐԱԺԻՇՏՆԵՐԸ ՀԱՄԵՐԳԱՅԻՆ ԾՐԱԳՐՈՎ ՀԱՆԴԵՍ ԿԳԱՆ<br /> ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՖԻԼՀԱՐՄՈՆԻԿ ՆՎԱԳԱԽՄԲԻ ՀԵՏ<br />
ՉԵԽ ՀԱՅՏՆԻ ԵՐԱԺԻՇՏՆԵՐԸ ՀԱՄԵՐԳԱՅԻՆ ԾՐԱԳՐՈՎ ՀԱՆԴԵՍ ԿԳԱՆ
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՖԻԼՀԱՐՄՈՆԻԿ ՆՎԱԳԱԽՄԲԻ ՀԵՏ
• 05-04-2007 20:00:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Առաջին անգամ եւ միայն մեկ համերգային ծրագրով «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում ապրիլի 6-ին Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ հանդես կգան չեխ հայտնի երաժիշտներ` դիրիժոր Լեոշ Սվարովսկին եւ ջութակահար Ֆրանտիշեկ Նովոտնին: Նվագախումբը կղեկավարի Լեոշ Սվարովսկին, կհնչեն Սմետանայի «Վլատավա» սիմֆոնիկ պոեմը` «Իմ հայրենիք» շարքից, Քրոնգոլդի Ջութակի կոնցերտը եւ Դվորժակի 7-րդ սիմֆոնիան: Ինչպես ապրիլի 5-ին կայացած մամլո ասուլիսում նշեցին երաժիշտները, Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հրավերը իրենք ընդունել են միանգամից, քանի որ մինչ այդ արդեն լսել էին օրկեստրի ելույթները «Պրագայի աշուն» դասական երաժշտության փառատոնում: Չեխ երաժիշտները քաջատեղյակ են հայ դասական երաժշտությանն ու բազմիցս կատարել են հայ կոմպոզիտորների գործերը: Ջութակահար Ֆրանտիշեկ Նովոտնին ընդգծեց, որ ինքը հաճախ է կատարում Արամ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը, շատ սիրում եւ գնահատում է նրա ստեղծագործությունները. «Թերեւս չկա ջութակահար, որ այդ մեծ կոմպոզիտորի կոնցերտը կատարած չլինի»: Չեխ երաժիշտները գոհ են նվագախմբի հետ համագործակցությունից: Նրանց խոսքերով, «կոնտակտը շատ արագ ու սահուն ստացվեց», եւ իրենք համոզված են, որ հետագայում եւս կհամագործակցեն նվագախմբի հետ: Երաժիշտները թեեւ առաջին անգամ են Երեւանում, սակայն քաջատեղյակ են Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի պատմությանն ու մշակույթին:

ИЗВЕСТНЫЕ ЧЕШСКИЕ МУЗЫКАНТЫ ВЫСТУПЯТ С КОНЦЕРТНОЙ<br /> ПРОГРАММОЙ С ФИЛАРМОНИЧЕСКИМ ОРКЕСТРОМ АРМЕНИИ<br />
ИЗВЕСТНЫЕ ЧЕШСКИЕ МУЗЫКАНТЫ ВЫСТУПЯТ С КОНЦЕРТНОЙ
ПРОГРАММОЙ С ФИЛАРМОНИЧЕСКИМ ОРКЕСТРОМ АРМЕНИИ
• 05-04-2007 20:00:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 5 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН. Впервые и только с одной концертной программой 6 апреля в концертном зале филармонии "Арам Хачатурян" филармонический оркестр Армении выступит с известными чешскими музыкантами - дирижером Леошем Сваровским и скрипачом Франтишеком Новотным. Оркестром будет руководить Леош Сваровский, будут исполнена симфоническая поэма Сметаны "Влатава" из цикла "Моя Родина", концерт для скрипки Кронголда и 7-ая симфония Дворжака. Как отметили на пресс-конференции 5 апреля музыканты, приглашение филармонического оркестра Армении они приняли сразу, так как до этого уже бывали на выступлениях оркестра во время фестиваля классической музыки "Осень Праги". Чешские музыканты хорошо знакомы с армянской классической музыкой и многократно исполняли произведения армянских композиторов. Скрипач Франтишек Новотный подчеркнул, что он часто исполняет Концерт для скрипки Арама Хачатуряна, очень любит и ценит его произведения: "Почти нет скрипача, который не исполнял бы концерта этого великого композитора". Чешские музыканты довольны сотрудничеством с оркестром. По их словам, "контакт получился очень быстро и плавно", и они уверены, что в дальнейшем они также будут сотрудничать с оркестром. Музыканты хотя и впервые приехали в Ереван, однако, хорошо знакомы с историей и культурой Армении и армянского народа.