ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԿԱՄԵՐԱՅԻՆ ՆՎԱԳԱԽՈՒՄԲԸ ԻՐ ՎԵՐԱԿԱԶՄԱՎՈՐՄԱՆ<br /> 10-ԱՄՅԱԿԸ ԿՆՇԻ ՀՈԲԵԼՅԱՆԱԿԱՆ ՀԱՄԵՐԳՈՎ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԿԱՄԵՐԱՅԻՆ ՆՎԱԳԱԽՈՒՄԲԸ ԻՐ ՎԵՐԱԿԱԶՄԱՎՈՐՄԱՆ
10-ԱՄՅԱԿԸ ԿՆՇԻ ՀՈԲԵԼՅԱՆԱԿԱՆ ՀԱՄԵՐԳՈՎ
• 03-04-2007 19:55:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի Պետական կամերային նվագախումբը (ՀՊԿՆ) ապրիլի 5-ին Ռուս-հայկական (Սլավոնական) համալսարանի համերգասրահում հանդես կգա իր վերակազմավորման 10-ամյակին նվիրված հոբելյանական համերգով: Նվագախմբի հրավերով համերգին կմասնակցեն իտալացի սաքսոֆոնահար Ֆեդերիկո Մոնդելչին, ամերիկահայ պարուհի Աիդա Ամիրխանյանը: Ինչպես ապրիլի 3-ի ասուլիսում հայտնեց նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Արամ Ղարաբեկյանը, համերգից հետո համալսարանի ճեմասրահում կբացվի լուսնկարների ցուցահանդես, ինչպես նաեւ կցուցադրվի 2006թ.-ին Զվարթնոց տաճարում կայացած բացօթյա համերգի տեսաժապավենը: Ապրիլի 8-ին Հանրային հեռուստատեսությամբ կկայանա այդ ֆիլմի պրեմիերան: Ա.Ղարաբեկյանը նշեց, որ 10 տարի առաջ ստանձնել է նվագախմբի գլխավոր դիրիժորի պարտականությունները, եւ ամեն ինչ արել է, որպեսզի արվեստասեր հասարակությանը ներկայացվի բարձրակարգ երաժշտություն: «Մենք հսկա ճանապարհ ենք անցել: Նվագախումբը կայացել է եւ այսօր չի զիջում միջազգային ասպարեզում կամերային որեւէ նվագախմբի»,- նշեց նա: Տաս տարիների ընթացքում նվագախումբը ունեցել է բազմաթիվ արտասահմանյան հյուրախաղեր եւ հանդես եկել լավագույն համերգասրահներում: Բացի այդ, յուրաքանչյուր համերգաշրջանում կազմակերպվել են արտագնա բարեգործական համերգներ Հայաստանի մարզերում: Նշվեց, որ նվագախմբի պատվերով գրվել եւ կատարվել են 10 կոմպոզիտորների չորս տասնյակից ավելի ստեղծագործություններ: Ա.Ղարաբեկյանը հայտնեց, որ հոբելյանական համերգի հաջորդ օրը նվագախումբը կմեկնի Ֆրանսիա` մասնակցելու Հայաստանի տարվա շրջանակներում կազմակերպվող միջոցառումներին: Նվագախումբը ֆրանսիական տարբեր քաղաքներում կունենա 4 համերգ: Նշվեց նաեւ, որ հուլիս ամսին կամերային նվագախումբը կմասնակցի «Սանկտ Պետերբուրգի պալատներ» միջազգային փառատոնին:

ГОСУДАРСТВЕННЫЙ КАМЕРНЫЙ ОРКЕСТР АРМЕНИИ ОТМЕТИТ 10-ЛЕТИЕ<br /> СВОЕЙ РЕОРГАНИЗАЦИИ ЮБИЛЕЙНЫМ КОНЦЕРТОМ<br />
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ КАМЕРНЫЙ ОРКЕСТР АРМЕНИИ ОТМЕТИТ 10-ЛЕТИЕ
СВОЕЙ РЕОРГАНИЗАЦИИ ЮБИЛЕЙНЫМ КОНЦЕРТОМ
• 03-04-2007 19:55:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 3 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН. Государственный камерный оркестр Армении (ГКОА) 5 апреля выступит в концертном зале Российско-армянского (Славянского) университета с юбилейным концертом, посвященным 10-летию своей реорганизации. По приглашению оркестра в концерте примут участие итальянский саксофонист Федерико Мондельчи, американская танцовщица армянского происхождения Аида Амирханян. Как сообщил на пресс-конференции 3 апреля художественный руководитель и главный дирижер оркестра Арам Карабекян, после концерта в фойе университета откроется выставка фотографий, а также будет показана видеопленка открытого концерта в храме Звартноц. 8 апреля по Общественному телевидению состоится премьера этого фильма. А.Карабекян отметил, что 10 лет назад взял на себя обязанности главного дирижера оркестра, и сделал все, чтобы любителям музыки представлялось высококлассное искусство. "Мы прошли колоссальный путь. Оркестр состоялся и сегодня не уступает какому-либо камерному оркестру на международной арене", - отмечает он. За десять лет оркестр провел многочисленные зарубежные гастроли и выступал в лучших концертных залах. Кроме того, в каждом концертном сезоне организовывались выездные благотворительные концерты в областях Армении. Было отмечено, что по заказу оркестра десятью композиторами были написаны более четырех десятков произведений. А.Карабекян сообщил, что на следующий день юбилейного концерта оркестр отбудет во Францию для участия в организуемых в рамках года Армении мероприятиях. Оркестр в различных городах Франции проведет 4 концерта. Было отмечено, что в июле камерный оркестр примет участие в международном фестивале "Дворцы Санкт-Петербурга".