ՀԵՌԱԽՈՍԱԳԾԱՅԻՆ ՄԻԱՑՈՒՄՈՎ ԻՆՏԵՐՆԵՏԻՑ ՕԳՏՎՈՂ ԵՎՍ 400<br /> ԲԱԺԱՆՈՐԴՆԵՐ ՍՏԱՑԵԼ ԵՆ ՉԿԱՏԱՐՎԱԾ ԶԱՆԳԻ ԴԻՄԱՑ ՎՃԱՐԵԼՈՒ ՀԱՇԻՎՆԵՐ<br />
ՀԵՌԱԽՈՍԱԳԾԱՅԻՆ ՄԻԱՑՈՒՄՈՎ ԻՆՏԵՐՆԵՏԻՑ ՕԳՏՎՈՂ ԵՎՍ 400
ԲԱԺԱՆՈՐԴՆԵՐ ՍՏԱՑԵԼ ԵՆ ՉԿԱՏԱՐՎԱԾ ԶԱՆԳԻ ԴԻՄԱՑ ՎՃԱՐԵԼՈՒ ՀԱՇԻՎՆԵՐ
• 16-03-2007 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հեռախոսագծային միացումով ինտերնետից օգտվող մոտ 400 բաժանորդներ «Արմենտել»-ից վերջին մի քանի ամսում ստացել են չկատարված միջազգային հեռախոսազանգերի դիմաց վճարելու հաշիվներ: Այս մասին «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց «Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Աբգար Եղոյանը` հիշեցնելով, որ 2006թ.-ի մայիսին եւս շուրջ 400 բաժանորդների նման հաշիվներ անվավեր են ճանաչվել դատարանի որոշմամբ: Նրա խոսքերով, նման դեպքերի կրկնության պատճառն այն է, որ «Արմենտել»-ը լավ չի կազմակերպել հեռախոսագծային միացումով ինտերնետից օգտվող բաժանորդների իրազեկումը, որպեսզի նրանք կոդավորումով արգելափակեն իրենց համակարգիչը անհարկի հեռախոսային միացումներից: Նշված դեպքերն արձանագրվում են այն ժամանակ, երբ որոշ կայքէջեր մուտքից հետո միանում է միջազգային հեռախոսազանգի ծրագիրը: Նշվեց, որ «Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն» ՀԿ-ն 8 պրովայդերների առաջարկել է ինտերնետ միացման ծառայությունների բաժանորդների հետ կնքվող պայմանագրերում, ինչպես նաեւ ծառայության դիմաց վճարման քարտերում ներառնել նշված վտանգի մասին նախազգուշացնող եւ արգելափակման եղանակը նկարագրող կետ: Ըստ Ա.Եղոյանի, «Արմինկո» ընկերությունն արդեն իսկ հայտնել է նման պատրաստակամություն, ինչպես նաեւ` մտադիր է հրատարակել համապատասխան նախազգուշացմամբ պաստառ: «Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն» ՀԿ-ն իր հերթին աշխատանքներ է տանում նախազգուշացնող պաստառների տպագրման համար միջոցներ հայթայթելու ուղղությամբ:

ЕЩЕ 400 АБОНЕНТОВ, ПОЛЬЗУЮЩИХСЯ ИНТЕРНЕТОМ ПУТЕМ<br /> ТЕЛЕФОННОГО ПОДКЛЮЧЕНИЯ, ПОЛУЧИЛИ СЧЕТА ЗА НЕПРОИЗВЕДЕННЫЕ<br /> ЗВОНКИ<br />
ЕЩЕ 400 АБОНЕНТОВ, ПОЛЬЗУЮЩИХСЯ ИНТЕРНЕТОМ ПУТЕМ
ТЕЛЕФОННОГО ПОДКЛЮЧЕНИЯ, ПОЛУЧИЛИ СЧЕТА ЗА НЕПРОИЗВЕДЕННЫЕ
ЗВОНКИ
• 16-03-2007 20:00:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 16 МАРТА, НОЯН ТАПАН. Около 400 абонентов, пользующихся интернетом посредством телефонного подключения, за последние несколько месяцев получили от компании "АрменТел" счета по оплате непроизведенных международных звонков. Об этом в беседе с корреспондентом "НОЯН ТАПАН" сообщил председатель общественной организации "Защита прав потребителей" Абгар Енокян, напомнив, что в мае 2006 года подобные счета еще около 400 абонентов были признаны недействительными по решению суда. По его словам, причиной подобных инцидентов является то, что "Арментел" плохо организовал информирование абонентов, пользующихся интернетом посредством телефонного подключения, и не объяснил им, чтобы они путем кодирования блокировали свои компьютеры от ненужных телефонных подключений. Указанные случаи регистрируются тогда, когда после входа на некоторые сайты подключается программа международного телефонного звонка. Было отмечено, что общественная организация "Защита прав потребителей" предложила 8 провайдерам включать в договора с абонентами о предоставлении им услуг интернет-связи, а также в картах по оплате против данной услуги пункт, предупреждающий об указанной опасности и пункт, описывающий метод блокирования. По словам А.Егояна, компания "Арминко" уже выразила подобную готовность и намерена опубликовать буклет с подобным предупреждением. Общественная организация "Защита прав потребителей" в свою очередь проводит работу в направлении изыскания средств на издание подобных буклетов.