ՄԱԿ-Ը ՀՐԱՊԱՐԱԿԵԼ Է ԻՐ ՎԵՐՋՆԱԿԱՆ ԵԶՐԱԿԱՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ՍՈՉԻՈՒՄ<br /> ԿՈՐԾԱՆՎԱԾ Ա-320 ԻՆՔՆԱԹԻՌԻ ՎԹԱՐԻ ՊԱՏՃԱՌՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ<br />
ՄԱԿ-Ը ՀՐԱՊԱՐԱԿԵԼ Է ԻՐ ՎԵՐՋՆԱԿԱՆ ԵԶՐԱԿԱՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ՍՈՉԻՈՒՄ
ԿՈՐԾԱՆՎԱԾ Ա-320 ԻՆՔՆԱԹԻՌԻ ՎԹԱՐԻ ՊԱՏՃԱՌՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
• 09-03-2007 20:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Միջազգային ավիացիոն կազմակերպությունը (ՄԱԿ) հրապարակել է վերջնական եզրակացությունը մայիսին Սոչիում կործանված հայկական Ա-320 ինքնաթիռի վթարի պատճառների վերաբերյալ: Այն գրեթե չի տարբերվում հուլիսին տարածած նախնական եզրակացությունից: Հիշեցնենք, որ ըստ այդ եզրակացության, օդանավի իջեցման պահին հրամանատարը կատարել է ոչ համարժեք գործողություններ, իսկ երկրորդ օդաչուի կողմից իջեցման պարամետրերի նկատմամբ անհրաժեշտ հսկողություն չի իրականացվել: Անձնակազմի հետագա գործողությունները` նպատակաուղղված արդեն անհրաժեշտ վերասլացին, երկրին մոտենալու նախազգուշացման համակարգի ազդանշանման ընթացքում եղել են ոչ կոորդինացված եւ անբավարար` ինքնաթիռը իջեցումից դուրս հանելու համար: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեց ՀՀ Քաղավիացիայի Գլխավոր վարչության պետի մամլո քարտուղար Գայանե Դավթյանը, ՔԱԳՎ-ի հանձնախմբի դիտողությունները փաստաթղթի տեսքով կցվել են ՄԱԿ-ի եզրակացությանը:

МАО ОПУБЛИКОВАЛА СВОЕ ОКОНЧАТЕЛЬНОЕ ЗАКЛЮЧЕНИЕ ОТНОСИТЕЛЬНО<br /> ПРИЧИН КРУШЕНИЯ САМОЛЕТА А-320 В СОЧИ<br />
• 09-03-2007 20:00:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 9 МАРТА, НОЯН ТАПАН. Международная авиационная организация (МАО) опубликовала окончательное заключение относительно потерпевшего в Сочи крушение в мае прошлого года армянского самолета А-320. Оно почти не отличается от опубликованного в июле предварительного заключения. Напомним, что согласно этому заключению, в момент посадки самолета командир действовал неадекватно, а второй пилот не осуществлял надлежащего контроля за параметрами посадки. Дальнейшие действия экипажа, направленные уже на необходимый взлет, в процессе сигнализирования системы предупреждения к земле были нескоординированными и недостаточными для вывода самолета из состояния посадки. Как сообщила корреспонденту "НОЯН ТАПАН" пресс-секретарь руководителя Главного Управления гражданской авиации Гаяне Давтян, замечания комиссии ГУГА в виде документа были приложены к заключению МАО.