2006 Թ.-Ի ՀՈՒՆՎԱՐ-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻՆ ՆԱԽՈՐԴ ՏԱՐՎԱ ՆՈՒՅՆ ԱՄԻՍՆԵՐԻ<br /> ՀԱՄԵՄԱՏ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ 31,8%-ՈՎ ԱՃԵԼ Է ՀՈՂԵՐԻ ԱՌՔՈՒՎԱՃԱՌՔԻ<br /> ԳՈՐԾԱՐՔՆԵՐԻ ՔԱՆԱԿԸ<br />
2006 Թ.-Ի ՀՈՒՆՎԱՐ-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻՆ ՆԱԽՈՐԴ ՏԱՐՎԱ ՆՈՒՅՆ ԱՄԻՍՆԵՐԻ
ՀԱՄԵՄԱՏ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ 31,8%-ՈՎ ԱՃԵԼ Է ՀՈՂԵՐԻ ԱՌՔՈՒՎԱՃԱՌՔԻ
ԳՈՐԾԱՐՔՆԵՐԻ ՔԱՆԱԿԸ
• 12-01-2007 18:40:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: 2006թ.-ի հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանում օտարվել են 13 հազար 428 միավոր (մոտ 17,1 հազար հա) հողեր, որոնցից Երեւանում` 1571 միավոր (497,74 հա): ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով, օտարված հողերից գյուղատնտեսական նշանակության են եղել 6136 միավորը (15 հազար 942,31 հա), որից Երեւան քաղաքում` 12 միավորը (1,24 հա): Օտարվել են բնակելի կառուցապատման 4839 միավոր հողեր (475,02 հա), որից Երեւան քաղաքում` 829 միավորը (91,63 հա): Օտարված հողերից հասարակական կառուցապատման հողեր են եղել 2057 միավորը (336,81 հա), որից Երեւան քաղաքում` 568 միավորը (197,81 հա), իսկ արդյունաբերական նշանակության` 299 միավորը (268,79 հա), որից Երեւանում` 162 միավորը (207,06 հա): 2006թ.-ի հունվար-սեպտեմբերին օտարվել են հատուկ պահպանվող տարածքների 75 միավոր (31,4 հա) հողեր, էներգետիկայի օբյեկտների հողեր` 20 միավոր (8,41 հա), ջրային տարածքներ` 2 միավոր (11 հա): 2006թ.-ի հունվար-սեպտեմբերին հանրապետությունում օտարված հողերի 12 հազար 635 միավորի (16 հազար 673,88 հա) նկատմամբ իրականացվել են առուվաճառքի (Երեւան քաղաքում` 1493 միավոր եւ 487,46 հա), իսկ 685 միավորի (360,57 հա) նկատմամբ` նվիրատվության (Երեւան քաղաքում` 56 միավոր եւ 8,3 հա) գործարքներ, իսկ 108 միավորի (39,28 հա) նկատմամբ` փոխանակության (Երեւան քաղաքում` 22 միավոր եւ 1,98 հա) գործարքներ: 2006թ.-ի հունվար-սեպտեմբերին նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ հողերի առքուվաճառքի գործարքների քանակական աճը կազմել է 31,8%: Ընդ որում, գյուղատնտեսական նշանակության հողերի նկատմամբ առքուվաճառքի գործարքների քանակն աճել է 6,5%-ով, բնակավայրերի հողերի` 56,7%-ով, արդյունաբերական նշանակության հողերի` 7,2 անգամ, հատուկ պահպանվող տարածքների հողերի` 10,4 անգամ, էներգետիկայի օբյեկտների հողերի` 20 գործարքով եւ ջրային տարածքների նկատմամբ` 2 գործարքով: Հողերի առքուվաճառքի առավել մեծ ծավալներ արձանագրվել են ՀՀ Արմավիրի մարզում` 10 հազար 471,6 հա, որից 10 հազար 412,65 հա-ն` գյուղատնտեսական նշանակության: Պետական եւ մասնավոր սեփականություն հանդիսացող բնակելի կառուցապատման (տնամերձ) հողերի 2006թ.-ի հունվար-սեպտեմբերին անցկացված աճուրդ-վաճառքների արդյունքներով 1000 քառ.մ մակերեսի հաշվարկով ամենաբարձր միջին գները (բացի Երեւանից) արձանագրվել են Շիրակի մարզի Ախուրյանի տարածաշրջանում` 1 մլն 568,8 հազար դրամ (մոտ 3,73 հազար ԱՄՆ դոլար), Կոտայքի մարզի Աբովյանի տարածաշրջանում` 1 մլն 488,4 հազար դրամ, Լոռու մարզի Գուգարքի տարածաշրջանում` 1 մլն 414,2 հազար դրամ: Նույն մակերեսի հաշվարկով մասնավոր սեփականություն հանդիսացող տնամերձ հողերի առքուվաճառքի ամենաբարձր միջին շուկայական գներն արձանագրվել են Արագածոտնի մարզի Աշտարակի տարածաշրջանում` 1 մլն 977 հազար դրամ, Կոտայքի մարզի Աբովյանի տարածաշրջանում` 1 մլն 453,7 հազար դրամ, Արմավիրի մարզի Էջմիածնի տարածաշրջանում` 1 մլն 214,2 հազար դրամ: Պետական եւ մասնավոր սեփականություն հանդիսացող գյուղատնտեսական նշանակության հողերի 2006թ.-ի հունվար-սեպտեմբերին անցկացված աճուրդ-վաճառքների արդյունքներով 1 հա մակերեսի հաշվարկով ամենաբարձր միջին գները (բացի Երեւանից) արձանագրվել են Արարատի մարզի Արտաշատի տարածաշրջանում` 837 հազար դրամ, Տավուշի մարզի Նոյեմբերյանի տարածաշրջանում` 774,2 հազար դրամ, Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակի տարածաշրջանում` 514,9 հազար դրամ: Նույն մակերեսի հաշվարկով մասնավոր սեփականություն հանդիսացող գյուղատնտեսական հողերի ամենաբարձր միջին շուկայական գներն արձանագրվել են Կոտայքի մարզի Աբովյանի տարածաշրջանում` 2 մլն 872 հազար դրամ, Արագածոտնի մարզի Աշտարակի տարածաշրջանում` 2 մլն 186,8 հազար դրամ, Կոտայքի մարզի Եղվարդի տարածաշրջանում` 1 մլն 995,6 հազար դոլար:

NUMBER OF LAND SALES AND PURCHASES GROWS BY 31.8% IN<br /> ARMENIA IN JANUARY-SEPTEMBER 2006 ON SAME MONTHS OF PREVIOUS<br /> YEAR <br />
NUMBER OF LAND SALES AND PURCHASES GROWS BY 31.8% IN
ARMENIA IN JANUARY-SEPTEMBER 2006 ON SAME MONTHS OF PREVIOUS
• 12-01-2007 18:40:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, JANUARY 12, NOYAN TAPAN. In January-September 2006, 13,428 units of land (about 17.1 thousand ha) was alienated in Armenia, including 1,571 units of land (497.74 ha) in Yerevan. According to the RA National Statistical Service, 6,136 units (15,942.31 ha) of alienated lands were agricultural lands, including 12 units (1.24 ha) in Yerevan. 4,839 units of land for construction of residential buildings (475.02 ha) were alienated, including 829 units (91.63 ha) in Yerevan. 2.057 units (336.81 ha) of alienated lans were lands for social building-up, including 568 units (197.81 ha) in Yerevan. 299 units of land (268.79 ha) were of industrial significance, including 162 units (207.06 ha) in Yerevan. 75 units of land (31.4 ha) were lands in specially protected territories, 20 units (8.41 ha) - lands for energy facilities, and 2 units (11 ha) - water areas. Sale and purchase transactions were conducted with respect to 12,635 units of alienated land (16,673.88 ha), including 1,493 units (487.46 ha) in Yerevan; donation transactions were conducted with respect to 685 units (360.57 ha), including 56 units (8.3 ha) in Yerevan; exchange transactions were conducted with respect to 108 units of land (39.28 ha), including 22 units (1.98 ha) in Yerevan. The number of land sale and purchase transactions grew by 31.8% in January-September 2006 on the same period of the previous year. The number of sales and purchases of agricultural lands grew by 6.5%, lands in residential areas - by 56.7%, lands of industrial significance - 7.2fold, lands in specially protected territories - 10.4fold, lands of energy facilities - by 20 transactions and water areas - by 2 transactions. The largest number of land sale and purchase transactions was registered in Armavir marz - 10,471.6 ha, including 10,412.65 ha of agricultural land. According to the results of auctions and sales of lands for residential construction representing state and private property in January-September 2006, the highest average prices for 1,000 square meters were registered, except Yerevan, in Akhurian region of Shirak marz - 1 mln 568.8 thousand drams (about 3.73 thousand USD), Abovian region of Kotayk marz - 1 mln 488.4 thousand drams, Gugark region of Lori marz - 1 mln 414.2 thousand drams. The highest average market prices during sales of residential lands representing private property of the same area were registered in Ashtarak region of Aragatsotn marz - 1 mln 977 thousand drams, Abovian region of Kotayk marz - 1 mln 453.7 thousand drams, Echmiadzin region of Armavir marz - 1 mln 214.2 thousand drams. According to the results of auctions and sales of agricultural lands representing state and private property in January-September 2006, the highest average prices for 1 ha were registered, except Yerevan, in Artashat region of Ararat marz - 837 thousand drams, Noyemberian region of Tavush marz - 774.2 thousand drams, Chambarak region of Gegharkunik marz - 514.9 thousand drams. The highest average market prices of agricultural lands respresenting private property of the same area were registered in Abovian region of Kotayk marz - 2 mln 872 thousand drams, Ashtarak region of Aragatsotn marz - 2 mln 186.8 thousand drams, Eghvard region of Kotayk marz - 1 mln 995.6 thousand drams.