2006 Թ.-Ի ՀՈՒՆՎԱՐ-ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻՆ ՀՀ ԲՆԱԿՉՈՒԹՅԱՆ ԴՐԱՄԱԿԱՆ<br /> ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐԸ 2,8%-ՈՎ ԳԵՐԱԶԱՆՑԵԼ ԵՆ ԾԱԽՍԵՐԸ<br />
2006 Թ.-Ի ՀՈՒՆՎԱՐ-ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻՆ ՀՀ ԲՆԱԿՉՈՒԹՅԱՆ ԴՐԱՄԱԿԱՆ
ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐԸ 2,8%-ՈՎ ԳԵՐԱԶԱՆՑԵԼ ԵՆ ԾԱԽՍԵՐԸ
• 13-12-2006 15:34:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ բնակչության դրամական եկամուտները 2006թ.-ի հունվար-հոկտեմբերին կազմել են 1 տրլն 304 մլրդ 658,1 մլն դրամ (ավելի քան 3 մլրդ 68 մլն ԱՄՆ դոլար), իսկ դրամական ծախսերը` 1 տրլն 268 մլրդ 168,6 մլն դրամ: Այդ ցուցանիշները 2005թ.-ի հունվար-հոկտեմբերի համեմատ աճել են, համապատասխանաբար, 19,6%-ով եւ 19,9%-ով: ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով, բնակչության իրական տնօրինվող դրամական եկամուտները (եկամուտները` հանած պարտադիր վճարումները, հաշվի առած սպառողական գների ինդեքսների փոփոխությունները) 2006թ.-ի հունվար-հոկտեմբերին 2005թ.-ի նույն ամիսների նկատմամբ աճել են 17%-ով: 2006թ.-ի սեպտեմբերին միջին ամսական անվանական աշխատավարձը սահմանված նվազագույն աշխատավարձը գերազանցել է 4,4 անգամ` 2005թ.-ի սեպտեմբերի 4,1 անգամի համեմատ: Բնակչության դրամական եկամուտների 78%-ն օգտագործվել է ապրանքների գնման եւ ծառայությունների վճարման համար (2005թ.-ի հունվար-հոկտեմբերին` 79,5%-ը), պարտադիր վճարումների եւ կամավոր մուծումների համար` 5,4%-ը (5,6%), ավանդների հավելաճի համար` 0,9%-ը (0,3%), արտարժույթի գնման համար` 12,9%-ը (11,6%): Այս տարվա հունվար-հոկտեմբերին ՀՀ բնակչության դրամական ծախսերը կազմել են եկամուտների 97,2%-ը` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 97%-ի դիմաց:

MONETARY INCOMES OF ARMENIAN POPULATION EXCEED EXPENDITURES<br /> BY 2.8% IN JANUARY-OCTOBER 2006<br />
MONETARY INCOMES OF ARMENIAN POPULATION EXCEED EXPENDITURES
BY 2.8% IN JANUARY-OCTOBER 2006
• 13-12-2006 15:34:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, DECEMBER 13, NOYAN TAPAN. In January-October 2006, the monetray incomes of the RA population made 1 trillion 304 billion 658.1 million drams (over 3 bln 68 mln USD), while monetary expenditures - 1 trillion 268 billion 168.6 million drams. These indices grew by 19.6% and 19.9% respectively on the same period of last year. According to the RA National Statistical Service, real monetary incomes of the population (incomes less compulsory payments, taking into account the changes in the concumer price indices) grew by 17% in January-October 2006 on the same months of 2005. In September 2006, the average monthly nominal salary exceeded 4.4fold the minimal salary against 4.1fold in September of last year. 78% of the population's monetary incomes was used on purchase of goods and payment of services (79.5% in January-October 2005), 5.4% - on compulsory and voluntary payments (5.6%), 0.9% - on making deposits (0.3%) and 12.9% - on purchasing foreign currency (11.6%). In January-October 2006, the monetary expenditures of Armenian citizens made up 97.2% of their incomes against 97% in the same period of last year.