ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԶԼՄ-ՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ ԻՐԱԴԱՐՁՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԻԱԿՈՂՄԱՆԻ<br /> ԼՈՒՍԱԲԱՆՈՒՄԸ ԴԱՐՁԵԼ Է ՍՈՎՈՐԱԿԱՆ ԵՐԵՎՈՒՅԹ,- ԱՍՈՒՄ Է «Ա1+»-Ի<br /> ԽՄԲԱԳԻՐԸ<br />
ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԶԼՄ-ՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ ԻՐԱԴԱՐՁՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԻԱԿՈՂՄԱՆԻ
ԼՈՒՍԱԲԱՆՈՒՄԸ ԴԱՐՁԵԼ Է ՍՈՎՈՐԱԿԱՆ ԵՐԵՎՈՒՅԹ,- ԱՍՈՒՄ Է «Ա1+»-Ի
ԽՄԲԱԳԻՐԸ
• 20-10-2006 16:04:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին օրենքի վերջին նախագիծը վկայում է, որ տեղեկատվության ազատության կայացմանը նպաստելու ուղղությամբ Հայաստանում ռազմավարական առումով էական ոչինչ չի արվում: Այսպիսի կարծիք հայտնեց ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը հոկտեմբերի 20-ին «Հայկական ԶԼՄ-ները 2007թ.-ի խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ: Միջոցառումը կազմակերպել էր "Article 19" միջազգային հասարակական կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցչությունը: Ըստ Ա.Հարությունյանի, այս ոլորտին վերաբերող ամեն մի նոր օրինագիծ պետք է առաջընթացի մեկ հաստատուն քայլ հանդիսանա տեղեկատվության ազատության ապահովման հարցում: Սակայն, շրջանառության մեջ դրավծ օրինագիծն ի զորու չէ դառնալու այդպիսին: Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշեց, որ բավարար չէ խոսքի ազատության թեմային անդրադառնալ միայն ընտրությունների նախաշեմին. այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ է ամենօրյա աշխատանք տանել: Ա.Հարությունյան նաեւ համոզմունք հայտնեց, որ միայն քաղաքական բազմակարծություն ապահովելու դեպքում հնարավոր կլինի բարձրացնել հասարակության տեղեկացվածության աստիճանը: «Ա1+» էլեկտրոնային թերթի խմբագիր Մեսրոպ Մովսիսյանի խոսքերով, «եթե մի որեւէ երկրում շատ է խոսվում մամուլի ազատության մասին, նշանակում է` երկիրն ունի լուրջ հիմնախնդիրներ այդ ոլորտում»: Ըստ նրա, «2003թ.-ի ընտրությունների ժամանակ ԶԼՄ-ների «դառը փորձը» ցույց տվեց, որ Հայաստանում բազմակարծությունը ձեւական բնույթ է կրում. իրադարձությունների միակողմանի լուսաբանումը սովորական երեւույթ է դարձել»: Մ.Մովսիսյանն ընդգծեց, որ ըստ իր դիտարկումների, այսօր հայ հասարակությունը «շուկայում լսած լուրերին ավելի շատ է հավատում, քան թե հեռուստատեսությամբ հաղորդված պաշտոնական տեղեկատվությանը»:

ОДНОСТОРОННЕЕ ОСВЕЩЕНИЕ СОБЫТИЙ АРМЯНСКИМИ СМИ СТАЛО<br /> ОБЫЧНЫМ ЯВЛЕНИЕМ,- ЗАЯВЛЯЕТ РЕДАКТОР "А1+"<br /> " />
ОДНОСТОРОННЕЕ ОСВЕЩЕНИЕ СОБЫТИЙ АРМЯНСКИМИ СМИ СТАЛО
ОБЫЧНЫМ ЯВЛЕНИЕМ,- ЗАЯВЛЯЕТ РЕДАКТОР "А1+"
• 20-10-2006 16:04:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 20 ОКТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. Последний проект закона о телевидении и радио свидетельствует о том, что в стратегическом плане в Армении не делается ничего в направлении содействия становлению свободы информации. Такое мнение 20 октября высказал Омбудсмен РА Армен Арутюнян во время круглого стола на тему "Армянские СМИ накануне парламентских выборов 2007 года". Мероприятие было организовано армянским представительством международной общественной организации "Article 19". По словам А.Арутюняна, каждый новый законопроект, касающийся этой сферы, должен стать еще одним уверенным шагом прогресса в вопросе обеспечения свободы информации. Однако введенный в обращение законопроект не в силах стать таковым. Защитник прав человека РА отметил, что недостаточно затрагивать тему свободы слова только накануне выборов, в этом направлении необходимо проводить ежедневную работу. А.Арутюнян выразил также убеждение, что только в случае обеспечения политического плюрализма можно будет повысить степень информированности общества. По словам редактора электронной газеты "А1+" Месропа Мовсисяна, "если в какой-либо стране много говорится о свободе прессы, значит, страна имеет проблемы в этой сфере". По его словам, "во время выборов 2003 года "горький опыт" СМИ показал, что плюрализм в Армении носит формальный характер: одностороннее освещение событий стало обычным явлением". М.Мовсисян отметил, что по его наблюдениям, сегодня армянская общественность "больше доверяет базарным слухам, чем передаваемым по телевидению официальным сообщениям".