ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ «ՄԵԿ ԱԶԳ, ՄԵԿ ՄՇԱԿՈՒՅԹ» ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ<br /> ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԵՐԿՐՈՐԴ ՓԱՌԱՏՈՆԻ ԱՆՑԿԱՑՄԱՆ ՀԱՄԱՐ ՀԱՏԿԱՑՐԵԼ Է 117 ՄԼՆ<br /> ԴՐԱՄ<br />
ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ «ՄԵԿ ԱԶԳ, ՄԵԿ ՄՇԱԿՈՒՅԹ» ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ
ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԵՐԿՐՈՐԴ ՓԱՌԱՏՈՆԻ ԱՆՑԿԱՑՄԱՆ ՀԱՄԱՐ ՀԱՏԿԱՑՐԵԼ Է 117 ՄԼՆ
ԴՐԱՄ
• 07-06-2006 19:15:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ - ՀԱՅԵՐՆ ԱՅՍՕՐ: Հայաստան-Սփյուռք մշակութային կապերի ամրապնդման եւ խորացման, ինչպես նաեւ հայկական մշակույթի միասնական ներկայացման նպատակով հունիսի 23-30-ը Հայաստանում կանցկացվի «Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» համահայկական մշակութային երկրորդ փառատոնը: Փառատոնին կմասնակցեն ավելի քան 2000 արվեստագետներ Հայաստանից, Արցախից, Ֆրանսիայից, Ավստրիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Շվեյցարիայից, ԱՄՆ-ից, Սիրիայից, Լիբանանից, Իրանից, Ռուսաստանից, Վրաստանից եւ Ղազախստանից: Ինչպես հունիսի 7-ի ասուլիսում հայտնեց ՀՀ նախագահի օգնական Վիգեն Սարգսյանը, 2004 թ. առաջին անգամ անցկացված փառատոնը վերաճեց համազգային տոնախմբության եւ ամրապնդեց «մեկ ազգ լինելու գիտակցությունն ու զգացումը»: Վ. Սարգսյանի խոսքերով, եթե նախորդ փառատոնին Սփյուռքից ներկայացվել էին հիմնականում սիրողական կոլեկտիվներ, ապա այս տարի փառատոնում ընդգրկված են պրոֆեսիոնալները: «Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Թամար Պողոսյանը հայտնեց, որ փառատոնի անցկացման համար ՀՀ կառավարությունը հատկացրել է 117 մլն դրամ (մոտ 275 հազար ԱՄՆ դոլար): Թ. Պողոսյանը նշեց, որ կառավարությունը նաեւ ստանձնել է Ջավախքի եւ Արցախի ներկայացուցիչների կեցության հարցը: Փառատոնի հանդիսավոր բացումը տեղի կունենա հունիսի 23-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան Մարզահամերգային համալիրում: Հաջորդ օրը` հունիսի 24-ին, փառատոնի մասնակիցները կայցելեն Ծիծեռնակաբերդ, այնուհետեւ կհանդիպեն հայ կինոգործիչների հետ, իսկ երեկոյան` ժամը 19:30, կմասնակցեն Գաբրիել Սունդուկյանի անվան Ազգային ակադեմիական թատրոնում կայանալիք թատերական հանդիսությանը: Հունիսի 25-ը կնվիրվի գրականությանը. մասնակիցները կայցելեն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, այնուհետեւ Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում կբացվի գրքի ցուցահանդես-տոնավաճառ: Հաջորդ օրը կկազմակերպվեն կերպարվեստին նվիրված միջոցառումներ: Հունիսի 27-28-ը Երեւանի համերգասրահներում կանցկացվեն ժողովրդական, դասական եւ էստրադային երաժշտությանը նվիրված համերգներ, ինչպես նաեւ պարի-շքերթ փառատոն: Փառատոնի շրջանակում համերգներ կկազմակերպվեն ոչ միայն Երեւանում, այլեւ Հայաստանի տարբեր մարզերում եւ Լեռնային Ղարաբաղում: Փառատոնի հանդիսավոր փակումը կկայանա հունիսի 30-ին: Նշենք, որ պահպանվել է «Մեկ ազգ, մեկ մշակույթի» փառատոնի խորհրդանիշը` Նարեն եւ Նարեկը:

ПРАВИТЕЛЬСТВО РА ВЫДЕЛИЛО 117 МЛН ДРАМОВ НА ПРОВЕДЕНИЕ<br /> ВТОРОГО ОБЩЕАРМЯНСКОГО КУЛЬТУРНОГО ФЕСТИВАЛЯ "ОДНА НАЦИЯ, ОДНА<br /> КУЛЬТУРА"<br /> КУЛЬТУРА"
ПРАВИТЕЛЬСТВО РА ВЫДЕЛИЛО 117 МЛН ДРАМОВ НА ПРОВЕДЕНИЕ
ВТОРОГО ОБЩЕАРМЯНСКОГО КУЛЬТУРНОГО ФЕСТИВАЛЯ "ОДНА НАЦИЯ, ОДНА
КУЛЬТУРА"
• 07-06-2006 19:15:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 7 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН - АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. С целью укрепления и углубления культурных связей Армения - Спюрк, а также с целью единого представления армянской культуры в мире, с 23 по 30 июня в Армении будет проводиться третий общеармянский культурный фестиваль "Одна нация, одна культура". В фестивале примут участие более 2000 деятелей искусств из Армении, Арцаха, Франции, Австрии, Великобритании, Швейцарии, США, Сирии, Ливана, Ирана, России, Грузии и Казахстана. Как сообщил на пресс-конференции 7 июня помощник президента РА Виген Саркисян, организованный впервые в 2004 году фестиваль перерос в общенациональное торжество и укрепил "сознание и чувство одной нации". По словам В.Саркисяна, если на прошлом фестивале из Спюрка были представлены в основном любительские коллективы, то в этом году на фестивале будут представлены профессионалы. Исполнительный директор фестиваля Тамар Погосян сообщила, что для проведения фестиваля правительство РА выделило 117 млн драмов (около 275 тысяч долларов). Т.Погосян отметила также, что правительство взяло на себя также вопрос об устройстве представителей Джавахка и Арцаха. Торжественное открытие фестиваля состоится 23 июня в Концертно-спортивном комплексе имени Карена Демирчяна. На следующий день - 24 июня, участники фестиваля посетят Цицернакаберд, затем встретятся с армянскими деятелями киноискусства, а вечером в 19:30, примут участие в театрализованном представлении, которое пройдет в Национальном академическом театре. 25 июня будет посвящено литературе, затем на площади имени Шарля Азнавура откроется выставка-ярмарка. На следующий день будут организованы мероприятия, посвященные живописи. 27-28 июня в концертных залах Еревана пройдут концерты народной, классической и эстрадной музыки, а также фестиваль песни и танцев. В рамках фестиваля концерты будут организованы не только в Ереване, но и в других областях Армении и в Нагорном Карабахе. Церемония торжественного закрытия фестиваля состоится 30 июня. Отметим, что сохранен символ фестиваля "Одна нация, она культура" - Наре и Нарек.