«ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆ» ՓԱՌԱՏՈՆԻ ՄՐՑՈՒԹԱՅԻՆ ԾՐԱԳՐՈՒՄ ԸՆԴԳՐԿՎԱԾ Է ՆԱԵՎ<br /> ԻՍՊԱՆԱՑԻ ԱՆՎԱՆԻ ՌԵԺԻՍՈՐ ՊԵԴՐՈ ԱԼՄՈԴՈՎԱՐԻ «ՎԵՐԱԴԱՐՁ» ՖԻԼՄԸ<br />
«ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆ» ՓԱՌԱՏՈՆԻ ՄՐՑՈՒԹԱՅԻՆ ԾՐԱԳՐՈՒՄ ԸՆԴԳՐԿՎԱԾ Է ՆԱԵՎ
ԻՍՊԱՆԱՑԻ ԱՆՎԱՆԻ ՌԵԺԻՍՈՐ ՊԵԴՐՈ ԱԼՄՈԴՈՎԱՐԻ «ՎԵՐԱԴԱՐՁ» ՖԻԼՄԸ
• 31-05-2006 18:25:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ - ՀԱՅԵՐՆ ԱՅՍՕՐ: «Ոսկե ծիրան» երեւանյան միջազգային երրորդ կինոփառատոնի խաղարկային ֆիլմերի մրցույթում ընդգրկված է 2004-2006 թթ. ստեղծված 11 լիամետրաժ ֆիլմ, այդ թվում այնպիսի հայտնի ռեժիսորների կինոնկարներ, ինչպիսիք են Պեդրո Ալմոդովարը` Իսպանիայից, Հու Սյաո-Սյեն` Տայվանից, Ռոբեր Գեդիկյանը` Ֆրանսիայից, Ռախշան Բանի-Էթմադը` Իրանից, Քշիշտոֆ Զանուսին` Լեհաստանից, Ալեքսեյ Գերման-կրտսերը` Ռուսաստանից, եւ այլք: Ինչպես մայիսի 31-ի ասուլիսում հայտնեց փառատոնի ծրագրերի տնօրեն Միքայել Ստամբոլցյանը, ընտրված ֆիլմերի մեծ մասն արդեն մրցանակներ են ստացել աշխարհի լավագույն փառատոններում, այդ թվում` իսպանացի անվանի ռեժիսորի Պեդրո Ալմոդովարի «Վերադարձ» ֆիլմն օրերս Կանի փառատոնում արժանացել է երկու մրցանակի` լավագույն ռեժիսորական աշխատանքի եւ կնոջ լավագույն դերակատարման համար: Մ. Ստամբոլցյանը նշեց նաեւ, որ Պեդրո Ալմոդովարը նույնպես հրավիրված է փառատոնին եւ ամենայն հավանականությամբ կժամանի Երեւան: Փառատոնի ծրագրերի տնօրենը տեղեկացրեց, որ վավերագրական ֆիլմերի մրցութային ծրագիրը դեռեւս ձեւավորման փուլում է, քանի որ ներկայացված ֆիլմերն այնքան շատ ու բազմազան են, որ ընտրող հանձնաժողովը չի հասցրել սահմանված ժամկետում դիտել դրանք: Մ. Ստամբոլցյանն ընդգծեց, որ այս տարի զգալիորեն ավելացել է «Ոսկե ծիրան» երեւանյան միջազգային կինոփառատոնի հայտերի թիվը, ինչը խոսում է աշխարհում փառատոնի ավելի լայն ճանաչում ստանալու մասին: 58 երկրների ստեղծագործողներ ներկայացրել են 280 ֆիլմեր, որոնցից մրցութային եւ արտամրցութային բաժիններում ընտրվել են 92-ը:

В КОНКУРСНУЮ ПРОГРАММУ ФЕСТИВАЛЯ "ВОСКЕ ЦИРАН" ВКЛЮЧЕН<br /> ФИЛЬМ ИЗВЕСТНОГО ИСПАНСКОГО РЕЖИССЕРА ПЕДРО АЛМОДОВАРА<br /> "ВОЗВРАЩЕНИЕ"<br /> ФИЛЬМ ИЗВЕСТНОГО ИСПАНСКОГО РЕЖИССЕРА ПЕДРО АЛМОДОВАРА
"ВОЗВРАЩЕНИЕ"
В КОНКУРСНУЮ ПРОГРАММУ ФЕСТИВАЛЯ "ВОСКЕ ЦИРАН" ВКЛЮЧЕН
ФИЛЬМ ИЗВЕСТНОГО ИСПАНСКОГО РЕЖИССЕРА ПЕДРО АЛМОДОВАРА
• 31-05-2006 18:25:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 31 МАЯ, НОЯН ТАПАН - АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. В конкурсную программу игровых фильмов третьего ереванского международного фестиваля "Воске циран" включены 11 полнометражных фильмов, созданных в период 2004-2006 гг., в том числе и кинокартины таких известных мастеров как Педро Алмодовар из Испании, Ху Сяо-Сьен - из Тайваня, Робер Гедикян - из Франции, Рахшан Бани-Этмад из Ирана, Кшиштоф Занусси - из Польши, Алексей Герман-младший из России и др. Как сообщил на пресс-конференции 31 мая директор фестиваля Микаел Стамболцян, большая часть избранных фильмов уже получила призы на лучших фестивалях мира, в том числе фильм Алмодовара "Возвращение" на днях получил вторую премию на Каннском фестивале - за лучшую режиссерскую работу и лучшую женскую роль. М.Стамболцян отметил также, что Педро Алмодовар также приглашен и, по всей вероятности, приедет в Ереван. Директор программ фестиваля сообщил, что конкурсная программа документальных фильмов пока еще формируется, поскольку представлено большое количество различных фильмов и комиссия не успела просмотреть их в назначенный срок. М.Стамболцян подчеркнул также, что в этом году значительно увеличилось количество заявок на участие в конкурсе, что говорит о более широком признании фестиваля в мире. Режиссеры из 50 стран представили 280 фильмов, из которых в конкурсную и внеконкурсную программы выбраны 92.