ԻԼՀԱՄ ԱԼԻԵՎ. «ԱԶԳԱՅԻՆ ՓՈՔՐԱՄԱՍՆՈՒԹՅՈՒՆ ԼԻՆԵԼ ՉԻ ՆՇԱՆԱԿՈՒՄ<br /> ԱՆԿԱԽ ՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ ՍՏԵՂԾԵԼՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔ ՈՒՆԵՆԱԼ»<br />
ԻԼՀԱՄ ԱԼԻԵՎ. «ԱԶԳԱՅԻՆ ՓՈՔՐԱՄԱՍՆՈՒԹՅՈՒՆ ԼԻՆԵԼ ՉԻ ՆՇԱՆԱԿՈՒՄ
ԱՆԿԱԽ ՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ ՍՏԵՂԾԵԼՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔ ՈՒՆԵՆԱԼ»
• 31-05-2006 18:08:00   | Ֆրանսիա  |  Միջազգային
ՓԱՐԻԶ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Հայ-ադրբեջանական հակամարտության ցանկացած խաղաղ կարգավորում հնարավոր է միայն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակում»,- մայիսի 30-ին Փարիզում ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ի գարնանային նստաշրջանի եզրափակիչ նիստում հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը: Նա նշել է, որ Ադրբեջանը երբեք չի համաձայնի իր տարածքների օկուպացմանը: «Ազգային փոքրամասնություն լինել ամենեւին չի նշանակում անկախ պետության ստեղծման իրավունք ունենալ»,- ընդգծել է Ալիեւը: Նա լսարանի ուշադրությունը հրավիրել է Հայաստանի ագրեսիայի արդյունքում Ադրբեջանի տարածքի 20%-ի «օկուպացիայի» եւ հայրենի վայրերից մոտ 1 մլն. մարդու արտաքսման վրա: Բաքվի «Էխո» թերթը նշում է, որ իր ելույթում ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ի ղեկավար Պիեր Լելյուշն ափսոսանք է հայտնել, որ Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մերժել է Փարիզում ՆԱՏՕ-ի ԽՎ նստաշրջանին մասնակցելու հրավերը:

ИЛЬХАМ АЛИЕВ: "БЫТЬ НАЦМЕНЬШИНСТВОМ НЕ ОЗНАЧАЕТ ИМЕТЬ ПРАВО<br /> НА СОЗДАНИЕ НЕЗАВИСИМОГО ГОСУДАРСТВА"<br /> НА СОЗДАНИЕ НЕЗАВИСИМОГО ГОСУДАРСТВА"
ИЛЬХАМ АЛИЕВ: "БЫТЬ НАЦМЕНЬШИНСТВОМ НЕ ОЗНАЧАЕТ ИМЕТЬ ПРАВО
НА СОЗДАНИЕ НЕЗАВИСИМОГО ГОСУДАРСТВА"
• 31-05-2006 18:08:00   | Франция  |  Международные новости
ПАРИЖ. 31 МАЯ. НОЯН ТАПАН. "Любое мирное урегулирование армяно-азербайджанского конфликта возможно только в рамках территориальной целостности Азербайджана",- заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая 30 мая на заключительном заседании весенней сессии ПА НАТО в Париже. Он отметил, что Азербайджан никогда не согласится с оккупацией своих территорий. "Быть национальным меньшинством вовсе не означает иметь право на создание независимого государства",- подчеркнул Алиев. Он обратил внимание аудитории на "оккупацию", в результате агрессии Армении, 20% территорий Азербайджана и изгнание с родных мест около 1 млн. человек. Бакинская газета "Эхо" отмечает, что в своем выступлении глава ПА НАТО Пьер Лелюш выразил сожаление, что президент Армении Роберт Кочарян отверг приглашение принять участие в заседании ПА НАТО в Париже.