ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ՍՏՈՐԱԳՐԵԼ Է «ԵՎՐՈՊԱՅԻ ՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅԱՆ<br /> ՄԱՍԻՆ» ԵՎՐԱԽՈՐՀՐԴԻ ԿՈՆՎԵՆՑԻԱՆ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ՍՏՈՐԱԳՐԵԼ Է «ԵՎՐՈՊԱՅԻ ՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅԱՆ
ՄԱՍԻՆ» ԵՎՐԱԽՈՐՀՐԴԻ ԿՈՆՎԵՆՑԻԱՆ
• 18-05-2006 20:50:00   | Ֆրանսիա  |  Մշակույթ
ՍՏՐԱՍԲՈՒՐԳ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ - ՀԱՅԵՐՆ ԱՅՍՕՐ: Մայիսի 17-ին կայացել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից Եվրոպայի խորհրդի «Եվրոպայի ճարտարապետական ժառանգության մասին» (Granada Convention) կոնվենցիայի ստորագրման պաշտոնական արարողությունը: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի եւ տեղեկատվության վարչությունից, Հայաստանի կողմից կոնվենցիան ստորագրել է ԵԽ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը, իսկ Եվրոպայի խորհրդի կողմից` ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ տկն. Բուկիկիոն: Հայաստանը դարձավ կոնվենցիայի 41-րդ անդամ պետությունը: Կոնվենցիան կոչված է ամրապնդելու եւ զարգացնելու եվրոպական ժառանգության պահպանության քաղաքականությունը: Կոնվենցիայում ամրագրված է ճարտարապետական եվրոպական ժառանգության պահպանության հարցում եվրոպական համախմբվածության եւ մասնակից պետությունների միջեւ սերտ համագործակցության անհրաժեշտությունը:

АРМЕНИЯ ПОДПИСАЛА КОНВЕНЦИЮ СОВЕТА ЕВРОПЫ "ОБ АРХИТЕКТУРНОМ<br /> НАСЛЕДИИ ЕВРОПЫ"<br /> НАСЛЕДИИ ЕВРОПЫ"
АРМЕНИЯ ПОДПИСАЛА КОНВЕНЦИЮ СОВЕТА ЕВРОПЫ "ОБ АРХИТЕКТУРНОМ
НАСЛЕДИИ ЕВРОПЫ"
• 18-05-2006 20:50:00   | Франция  |  Культура
СТРАСБУРГ, 18 МАЯ, НОЯН ТАПАН - АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. 17 мая состоялась официальная церемония подписания со стороны Республики Армения конвенции Совета Европы "Об архитектурном наследии Европы" (Granada Convention). Как сообщили агентству "НОЯН ТАПАН" из пресс-службы МИД РА, со стороны Армении конвенцию подписал постоянный представитель РА в Совете Европы посол Кристиан Тер-Степанян, а со стороны Совета Европы - заместитель генерального секретаря СЕ госпожа Букикио. Армения стала 41-ым государством, присоединившимся к конвенции. Конвенция призвана укреплять и развивать политику сохранения европейского архитектурного наследия. В конвенции закреплена необходимость европейской сплоченности в вопросе сохранения европейского архитектурного наследия и необходимость тесного сотрудничества стран-участниц.