ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԹԱՏՐՈՆՆԵՐԻ ՄԵՋ ՀԱՃԱԽԵԼԻՈՒԹՅԱՄԲ ԱՌՋԵՎՈՒՄ Է ԵՐԵՎԱՆԻ<br /> ՀՐԱՉՅԱ ՂԱՓԼԱՆՅԱՆԻ ԱՆՎԱՆ ԴՐԱՄԱՏԻԱԿԱԿԱՆ ԹԱՏՐՈՆԸ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԹԱՏՐՈՆՆԵՐԻ ՄԵՋ ՀԱՃԱԽԵԼԻՈՒԹՅԱՄԲ ԱՌՋԵՎՈՒՄ Է ԵՐԵՎԱՆԻ
ՀՐԱՉՅԱ ՂԱՓԼԱՆՅԱՆԻ ԱՆՎԱՆ ԴՐԱՄԱՏԻԱԿԱԿԱՆ ԹԱՏՐՈՆԸ
• 18-05-2006 17:40:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Ըստ պաշտոնական վիճակագրության, Երեւանի Հրաչյա Ղափլանյանի անվան Դրամատիկական թատրոնն իր 64 տոկոս հաճախելիությամբ համարվում է առաջինը Հայաստանի թատրոնների մեջ: Սակայն, ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Դրամատիկականի գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Խանդիկյանը, դա չի գոհացնում իրենց, քանի որ թատրոնը տարիներ շարունակ աշխատել է լեփ-լեցուն դահլիճներով: «Մենք էլի բոլորս հավասար ենք գումարի իմաստով եւ բոլորս` կիսասոված: Խոսքն ընդհանրապես թատրոնների մասին է»,- նշեց Արմեն Խանդիկյանը: Նրա խոսքերով, պետությունը երեւի թե մտածում է թատրոնների մասին, սակայն միանգամից «վիրաբուժական» միջամտություն անել մշակույթում դժվար է: Պետությունն այսօր ֆինանսավորում է 27-28 պետական թատրոն: Ըստ Խանդիկյանի, եթե պետությունը չկարողանա պահել այս թատրոնները, ապա «ընդհանրապես կկորցնենք ամեն ինչ»: Այս ամենից զատ, թատրոնները բեմադրում են ոչ այնքան հետաքրքիր ներկայացումներ, ինչի վկայությունն է այն, որ վերջին շրջանում պետական մրցանակի ներկայացված եւ ոչ մի բեմադրություն չի արժանացել մրցանակի: Այդուհանդերձ, Արմեն Խանդիկյանը համամիտ չէ ժյուրիի հետ, թե երկրի այդ բարձրագույն պարգեւին արժանի եւ ոչ մի գործ չի ստեղծվել: Նա համոզված է, որ նման չափանիշներով բեմադրություններին մոտենալը եւ մրցանակ չշնոհելը սխալ է: «Իմ տեղեկություններով, ամեն տարի ոչ մի երկրում չի ստեղծվում այնպիսի թատերական գործ, որը ցնցի աշխարհը: Դրա համար պիտի թատերական նոր ուղղություն բացվի: Իսկ մեզանում հանձնաժողովը փնտրում է այնպիսի ստեղծագործություն, որը հանկարծ բոլորին պայծառատեսության մեջ կնետի»,- ընդգծեց Արմեն Խանդիկյանը:

ПО ПОСЕЩАЕМОСТИ ПЕРВЫМ ИЗ АРМЯНСКИХ ТЕАТРОВ ЯВЛЯЕТСЯ<br /> ЕРЕВАНСКИЙ ДРАМАТИЧЕСКИЙ ТЕАТР ИМЕНИ ГРАЧЬЯ КАПЛАНЯНА<br />
ПО ПОСЕЩАЕМОСТИ ПЕРВЫМ ИЗ АРМЯНСКИХ ТЕАТРОВ ЯВЛЯЕТСЯ
ЕРЕВАНСКИЙ ДРАМАТИЧЕСКИЙ ТЕАТР ИМЕНИ ГРАЧЬЯ КАПЛАНЯНА
• 18-05-2006 17:40:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 18 МАЯ, НОЯН ТАПАН. Согласно статистическим данным, Ереванский Драматический театр имени Грачья Капланяна своей 64-процентной посещаемостью считается первым среди театров Армении. Однако, как отметил в беседе с корреспондентом "НОЯН ТАПАН" художественный руководитель театра Армен Хандикян, это не удовлетворяет их, так как театр всегда работал при переполненных залах. "Нас финансируют так же, как других, и все мы - полуголодные",- отметил Армен Хандикян. По его словам, государство может и думает о театрах, однако сразу трудно производить "хирургическое вмешательство" в культуру. Государство сегодня финансирует 27-28 государственных театров. По словам Хандикяна, если государство не сможет сохранить эти театры, то "мы вообще все потеряем". Кроме всего этого, театры ставят не такие уж интересные спектакли, свидетельством чего является то, что ни один из представленных к государственной награде спектаклей не был удостоен премии. Тем не менее, Армен Хандикян не согласен с жюри относительно того, что не было ни одного спектакля, достойного этой высшей государственной награды. Он считает такой подход ошибочным. "По моим сведениям, ни в одной стране невозможно каждый год ставить такие пьесы, которые бы потрясли мир. Для этого должно быть открыто новое театральное направление. А у нас комиссия ищет такой спектакль, который вдруг вызовет у всех потрясение",- подчеркнул Армен Хандикян.