«ՆԱՆԵ» ՇՈՈՒ-ԲԱԼԵՏԱՅԻՆ ԽՈՒՄԲԸ ԲԵՌԼԻՆԻ «TANZOLYMP» ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ<br /> ՄՐՑՈՒՅԹՈՒՄ ԱՐԺԱՆԱՑԵԼ Է 2 ՈՍԿԵ ՄԵԴԱԼԻ<br />
«ՆԱՆԵ» ՇՈՈՒ-ԲԱԼԵՏԱՅԻՆ ԽՈՒՄԲԸ ԲԵՌԼԻՆԻ «TANZOLYMP» ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ
ՄՐՑՈՒՅԹՈՒՄ ԱՐԺԱՆԱՑԵԼ Է 2 ՈՍԿԵ ՄԵԴԱԼԻ
• 03-02-2005 17:10:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հունվարի 13-17-ը Բեռլինում կայացած «Tanzolymp» միջազգային մրցույթում «Նանե» շոու-բալետային խումբը արժանացել է 2 ոսկե մեդալի` «Դասական» եւ «Ֆոլկ» պարային անվանակարգերում: Ինչպես փետրվարի 3-ի ասուլիսում հայտնեց խմբի ղեկավար Նարինե Տոպոլյանը, սա «Նանե» բալետային խմբի երկրորդ մրցանակն է. առաջին անգամ խումբը գրան պրիի արժանացել է Սանկտ Պետերբուրգում կայացած «Dance open» բալետի միջազգային մրցույթում: «Tanzolymp» միջազգային մրցույթին մասնակցել են 22 երկրներից 600 պարային խմբեր: Ն. Տոպոլյանի խոսքերով, մրցակցությունը բարդ էր, քանի որ մասնակից խմբերը հիմանականում եղել են աշխարհի լավագույն պարային ակադեմիայի սաները: «Նանե» խմբի երկու անդամներ` 11-ամյա երկվորյակ քույրեր Դիանա եւ Քրիստինե Հայրապետյանները ներկայացրել են 8 համար, այդ թվում Կոմիտասի «Կաքավիկը»: Խմբի ղեկավարի խոսքերով, ժյուրիի նախագահ, ՌԴ ժողովրդական արտիստ Վլադիմիր Վասիլեւը դրվատանքով է խոսել հայ երեխաների մասին: Մրցույթի մասին, ըստ Ն. Տոպոլյանի, իրենք տեղեկացել են կոլեգաներից, ինչից հետո դիմել են մի շարք կազմակերպությունների` ակնկալելով ֆինանսական աջակցություն, սակայն դիմումները մնացել են անպատասխան: Խումբը մեծ դժվարությամբ է կարողացել հավաքել համապատասխան գումարը, որպեսզի Բեռլինի հեղինակավոր մրցույթում ներկայացնի հայ արվեստը: Ն. Տոպոլյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ իրենք հրավերներ ունեն Նյու Յորքից եւ Սանկտ Պետերբուրգից, սակայն ճանապարհածախս չունենալու պատճառով մերժել են դրանք:

ШОУ-БАЛЕТНАЯ ТРУППА "НАНЭ" УДОСТОИЛАСЬ 2 ЗОЛОТЫХ МЕДАЛЕЙ НА<br /> БЕРЛИНСКОМ МЕЖДУНАРОДНОМ КОНКУРСЕ "TANZOLYMP"<br /> БЕРЛИНСКОМ МЕЖДУНАРОДНОМ КОНКУРСЕ "TANZOLYMP"
ШОУ-БАЛЕТНАЯ ТРУППА "НАНЭ" УДОСТОИЛАСЬ 2 ЗОЛОТЫХ МЕДАЛЕЙ НА
БЕРЛИНСКОМ МЕЖДУНАРОДНОМ КОНКУРСЕ "TANZOLYMP"
• 03-02-2005 17:10:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 3 ФЕВРАЛЯ, НОЯН ТАПАН. На проходившем в Берлине с 13 по 17 января международном конкурсе "Tanzolymp" шоу-балет "Нанэ" удостоилась двух золотых медалей - в танцевальных номинациях "Классический" и "Фолк". Как сообщила на пресс-конференции 3 февраля руководитель труппы Нарине Тополян, это второй приз балетной группы "Нанэ": в первый раз группа удостоилась гран-при на состоявшемся в Санкт-Петербурге международном балетном конкурсе "Dance open". В международном конкурсе "Tanzolymp" принимали участие 600 танцевальных трупп из 22 стран мира. По словам Н.Тополян, конкуренция была очень жесткой, так как выступали воспитанники лучших танцевальных академий мира. О конкурсе, по словам Н.Тополян, они узнали от коллег, после чего обратились к ряду организаций за финансовой поддержкой, однако заявки остались без ответа. Труппа с трудом смогла собрать необходимую сумму для того, чтобы на берлинском авторитетном конкурсе было представлено армянское искусство. Н.Тополян сообщила также, что они имеют приглашения из Нью-Йорка и Санкт-Петербурга, однако из-за отсутствия денег на дорогу, они отказались от этих поездок.