ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆԻ «ՊՈԵՏԻ ՎԵՐԱԴԱՐՁԸ» ՖԻԼՄԻ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ<br /> ՊՐԵՄԻԵՐԱՆ ԿԿԱՅԱՆԱ ՌՈՏԵՐԴԱՄԻ ՓԱՌԱՏՈՆՈՒՄ<br />
ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆԻ «ՊՈԵՏԻ ՎԵՐԱԴԱՐՁԸ» ՖԻԼՄԻ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ
ՊՐԵՄԻԵՐԱՆ ԿԿԱՅԱՆԱ ՌՈՏԵՐԴԱՄԻ ՓԱՌԱՏՈՆՈՒՄ
• 12-12-2005 19:15:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ - ՀԱՅԵՐՆ ԱՅՍՕՐ: Հարություն Խաչատրյանի «Պոետի վերադարձը» ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան տեղի կունենա 2006 թ. հունվարի 25-ից փետրվարի 20-ը Ռոտերդամում կայանալիք կինոփառատոնի ընթացքում: Անմիջապես դրանից հետո կինոնկարը կներկայացվի երկու` սկանդինավյան եւ ասիական բարձրակարգ փառատոններում: Ֆիլմի սկանդինավյան պրեմիերան կկայանա հունվարի 27-ից փետրվարի 6-ը անցկացվելիք Գյոթերբորգի միջազգային կինոփառատոնում, իսկ ասիականը` հունվարի 20-30-ը Թեհրանում կայանալիք «Ֆաջըր» միջազգային կինոփառատոնում: Հայտնելով այս մասին դեկտեմբերի 12-ի ասուլիսում, Հարություն Խաչատրյանը նշեց, որ բացի այս երեք կինոփառատոններից, ֆիլմը հրավերներ ունի նաեւ այլ միջազգային փառատոններից: Սակայն ամեն ինչ չէ, որ լավ է, քանի որ չի հաջողվում կինոնկարի պատճենահանման գործը, մինչդեռ այդ երեք կինոփառատոններն անցկացվելու են գրեթե միաժամանակ: Ֆիլմը պատմում է 19-20-րդ դարերի հայ մշակույթի ճանաչված գործիչներից մեկի` պոետ եւ փիլիսոփա աշուղ Ջիվանու մասին, որի միջոցով էլ հեղինակը կարողացել է վերհանել այսօրվա Հայաստանի պատկերը:

МИРОВАЯ ПРЕМЬЕРА ФИЛЬМА АРУТЮНА ХАЧАТРЯНА "ВОЗВРАЩЕНИЕ<br /> ПОЭТА" СОСТОИТСЯ НА РОТТЕРДАМСКОМ ФЕСТИВАЛЕ<br /> ПОЭТА" СОСТОИТСЯ НА РОТТЕРДАМСКОМ ФЕСТИВАЛЕ
МИРОВАЯ ПРЕМЬЕРА ФИЛЬМА АРУТЮНА ХАЧАТРЯНА "ВОЗВРАЩЕНИЕ
ПОЭТА" СОСТОИТСЯ НА РОТТЕРДАМСКОМ ФЕСТИВАЛЕ
• 12-12-2005 19:15:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 12 ДЕКАБРЯ, НОЯН ТАПАН - АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Мировая премьера фильма Арутюна Хачатряна "Возвращение поэта" состоится на фестивале, который пройдет в Роттердаме с 25 января по 20 февраля 2006 года. Сразу после этого картина будет представлена на двух престижных фестивалях - скандинавском и азиатском. Скандинавская премьера состоится на международном фестивале в Гетеборге (27 января - 6 февраля), а азиатская - на фестивале "Фаджер" в Тегеране (20-30 января). Сообщив об этом на пресс-конференции 12 декабря, А.Хачатрян отметил, что кроме этих трех фестивалей, фильм приглашен и на другие фестивали. Однако пока не удается осуществить снятие копий, а эти три фестиваля проходят почти одновременно. Фильм рассказывает об одном из признанных деятелей армянской культуры 19-20 веков - поэте и философе ашуге Дживани.