ՊԱԿԻՍՏԱՆԻ ԸՆՏՐԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԸ ՀԱՍՏԱՏԵԼ Է ՄՈՒՇԱՐԱՖԻ<br /> ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ՊԱՇՏՈՆՈՒՄ ԵՐԿՐՈՐԴ ԺԱՄԿԵՏԻ ՀԱՄԱՐ<br />
ՊԱԿԻՍՏԱՆԻ ԸՆՏՐԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԸ ՀԱՍՏԱՏԵԼ Է ՄՈՒՇԱՐԱՖԻ
ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ՊԱՇՏՈՆՈՒՄ ԵՐԿՐՈՐԴ ԺԱՄԿԵՏԻ ՀԱՄԱՐ
• 26-11-2007 18:55:00   |   |  Միջազգային
ԻՍԼԱՄԱԲԱԴ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Պակիստանի ընտրական հանձնաժողովը հաստատել է երկրորդ ժամկետի համար երկրի նախագահի պաշտոնում Փերվեզ Մուշարաֆի ընտրվելը հոկտեմբերի 6-ին կայացած ընտրությունների արդյունքներով: Մուշարաֆը կարող է երկրորդ ժամկետի համար պաշտոնը ստանձնել նոյեմբերի 29-ին, հաղորդել է տեղական հեռուստաալիքը` վկայակոչելով պաշտոնական աղբյուրներ: Դրանից մեկ օր առաջ նա վայր կդնի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի իր լիազորությունները: Նախագահական ընտրությունների արդյունքների պաշտոնական հրապարակման հետաձգման պատճառը եղել են ընդդիմության բողոքները, որ փորձում էր վիճարկել դրանք: Վերջինիս կարծիքով, Մուշարաֆի մասնակցությունը նախագահի ընտրություններին չէր համապատասխանում Սահմանադրությանը, քանի որ նա նախապես հրաժարական չէր տվել զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի պաշտոնից: Ընտրությունների արդյունքների շուրջ դիմակայությունը պատճառ դարձավ, որ Մուշարաֆը Պակիստանում արտակարգ դրություն հայտարարի:

ИЗБЕРАТЕЛЬНАЯ КОМИССИЯ ПАКИСТАНА УТВЕРДИЛА ИЗБРАНИЕ<br /> МУШАРРАФА НА ПОСТ ПРЕЗИДЕНТА НА ВТОРОЙ СРОК<br />
ИЗБЕРАТЕЛЬНАЯ КОМИССИЯ ПАКИСТАНА УТВЕРДИЛА ИЗБРАНИЕ
МУШАРРАФА НА ПОСТ ПРЕЗИДЕНТА НА ВТОРОЙ СРОК
• 26-11-2007 18:55:00   |   |  Международные новости
ИСЛАМАБАД, 26 НОЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. Избирательная комиссия Пакистана утвердила избрание Первеза Мушаррафа на пост президента страны на второй срок по итогам выборов, состоявшихся 6 октября. Мушарраф может вступить в должность на второй срок 29 ноября, сообщил местный телеканал со ссылкой на официальные источники. За день до этого он сложит с себя полномочия главкома вооруженных сил. Причиной отсрочки с официальным объявлением итогов президентских выборов стали протесты, поданные оппозицией, попытавшейся оспорить их. По мнению оппозиции, участие Мушаррафа в выборах президента не соответствовало конституции, так как он предварительно не подал в отставку с поста главнокомандующего вооруженными силами. Конфликт вокруг итогов выборов стал причиной объявления Мушаррафом в Пакистане чрезвычайного положения.