ՀՈՒՆԻՍԻ 29-ԻՆ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ՄԻԱՅՆ ՄԵԿ ՀԱՄԵՐԳՈՎ ՀԱՆԴԵՍ ԿԳԱ<br /> ԱՄԵՐԻԿՅԱՆ ՀԱՆՐԱՀԱՅՏ «ՔՐՈՆՈՍ» ԴԱՍԱԿԱՆ ՔԱՌՅԱԿԸ<br />
ՀՈՒՆԻՍԻ 29-ԻՆ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ՄԻԱՅՆ ՄԵԿ ՀԱՄԵՐԳՈՎ ՀԱՆԴԵՍ ԿԳԱ
ԱՄԵՐԻԿՅԱՆ ՀԱՆՐԱՀԱՅՏ «ՔՐՈՆՈՍ» ԴԱՍԱԿԱՆ ՔԱՌՅԱԿԸ
• 24-06-2004 16:10:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Երեւանի «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում միայն մեկ համերգով` հունիսի 29-ին, հանդես կգա ամերիկյան «Քրոնոս» դասական քառյակը: «XXI-ի հեռանկարներ» 5-րդ երաժշտական միջազգային փառատոնի շրջանակներում առաջին անգամ Հայաստան ժամանող հանրահայտ քառյակի երեւանյան համերգը նախաձեռնել է Հայաստանի երաժշտական ինֆորմացիոն կենտրոնը: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեց փառատոնի գլխավոր մենեջեր Սոնա Հովհաննիսյանը, «Քրոնոսի» հետ բանակցությունները սկսվել են դեռեւս 2001 թվականին, սակայն միայն վերջերս` այս տարվա գարնանը, ձեռք բերվեց Հայաստանում համերգով հանդես գալու պայմանավորվածությունը: Նշվեց, որ քառյակի հետ Երեւան կժամանեն լուսային եւ ձայնային ռեժիսորներ ԱՄՆ-ից, որոնք կապահովեն բոլոր տեխնիկական խնդիրները: Համերգին կատարվելիք բոլոր ութ գործերը հատուկ գրված են «Քրոնոսի» համար կամ հեղինակված են քառյակի կողմից: Դրանցից մեկը գրվել է NASA-ի պատվերով: NASA-ի կողմից տիեզերքում ձայնագրված արեգակնային հնչյունները «Քրոնոսը» վեր է ածել երաժշտության: Ի դեպ, Ս.Հովհաննիսյանը նշեց, որ քառյակի երաժիշտները կատարել են երեք հայ կոմպոզիտորների` Աշոտ Զոհրաբյանի, Ավետ Տերտերյանի եւ ամերիկահայ Տիգրան Թահմիզյանի, գործերից, որոնք նույնպես հատուկ պատվիրված են եղել «Քրոնոսի» համար: «Մենք երկար ժամանակ բանակցում էինք, որ քառյակը Երեւանում հայ կոմպոզիտորներից մեկի գործերից կատարի, սակայն նրանք չհամաձայնվեցին»,- ասաց Ս.Հովհաննիսյանը: Փառատոնի գլխավոր մենեջերի խոսքերով, քառյակի համերգների տոմսերի գինը, սովորաբար, տատանվում է 200-1000 դոլարի սահմաններում: Սակայն, հաշվի առնելով Հայաստանի ներկայիս սոցիալ-տնտեսական վիճակը, երեւանյան համերգը լինելու է հիմնականում մուտքի տոմսերով եւ հրավիրատոմսերով. կվաճառվեն միայն որոշակի քանակույամբ տոմսեր, որոնց արժեքը կկազմի 3000-15000 դրամ:

29 ИЮНЯ В ЕРЕВАНЕ С ЕДИНСТВЕННЫМ КОНЦЕРТОМ ВЫСТУПИТ<br /> ИЗВЕСТНЫЙ АМЕРИКАНСКИЙ КВАРТЕТ "ХРОНОС"<br /> " />
29 ИЮНЯ В ЕРЕВАНЕ С ЕДИНСТВЕННЫМ КОНЦЕРТОМ ВЫСТУПИТ
ИЗВЕСТНЫЙ АМЕРИКАНСКИЙ КВАРТЕТ "ХРОНОС"
• 24-06-2004 16:10:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 24 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. 29 июня в ереванском концертном зале "Арам Хачатурян" с единственным концертом выступит американский классический квартет "Хронос". Инициатором ереванского концерта прибывшего впервые в Армению в рамках 5-го международного музыкального фестиваля "Перспективы ХХI-го" известного квартета стал Музыкальный информационный центр Армении. Как сообщила корреспонденту "НОЯН ТАПАН" главный менеджер фестиваля Сона Ованнисян, переговоры с "Хроносом" начались еще в 2001 году, однако только недавно - весной этого года, была достигнута договоренность о выступлении с концертом в Армении. Было отмечено, что вместе с квартетом в Ереван прибудут также свето- и звукорежиссеры из США, которые решат все технические проблемы. Все восемь произведений, которые будут исполняться на концерте, написаны специально для "Хроноса". Одно из них написано по заказу NASA. Записанные NASA в космосе солнечные звуки "Хронос" превратил в музыку. Кстати, С.Ованнисян отметила, что музыканты квартета исполняли произведения трех армянских композиторов - Ашота Зограбяна, Авета Тертеряна и армянина из Америки Тиграна Тагмизяна, которые также были заказаны для "Хроноса". "Мы долго вели переговоры с квартетом о том, чтобы они исполнили в Ереване одно из произведений армянских композиторов, однако, они не согласились",- сказала Сона Ова- ннисян. По словам главного менеджера фестиваля, цена на концерты квартета колеблется в районе 200-1000 долларов. Однако, учитывая нынешнюю социально-экономическую ситуацию в Армении, вход на ереванский концерт будет по пригласительным билетам. Будет продано только определенное количество билетов, цена на которые составит от 3000 до 15000 драмов.