ՇՈՒՏՈՎ ԿԱՐԵԼԻ ԿԼԻՆԻ ՎԻՐՏՈՒԱԼ ՃԱՄՓՈՐԴՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼ<br /> ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ՊԱՏԿԵՐԱՍՐԱՀԻ ԴԱՀԼԻՃՆԵՐՈՎ<br />
ՇՈՒՏՈՎ ԿԱՐԵԼԻ ԿԼԻՆԻ ՎԻՐՏՈՒԱԼ ՃԱՄՓՈՐԴՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼ
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ՊԱՏԿԵՐԱՍՐԱՀԻ ԴԱՀԼԻՃՆԵՐՈՎ
• 18-02-2004 16:20:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի Ազգային պատկերասրահը համարվում է լավագույններից մեկը հետխորհրդային տարածքում. այստեղ պահվում են 25 հազար ցուցանմուշներ: Ներկայումս պատկերասրահը փակ է այցելուների համար վերանորոգման աշխատանքների պատճառով: Սակայն նրա ցուցադրությանը այժմ կարելի է ծանոթանալ Ինտերնետով` www.gallery.am վեբ-կայքում: Կայքը ստեղծել է Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Ինֆորմատիկայի եւ ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի մասնագետների խումբը Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի հետ համատեղ` Բաց հասարակության ինստիտուտի աջակցությամբ: Ինչպես փետրվարի 18-ին կայքի շնորհանդեսի ժամանակ ընդգծեց ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ֆադեյ Սարգսյանը, կայքի ստեղծումը մեծ կարեւորություն ունեցող իրադարձություն է: «Դատարկ խոսակցություններ են, թե Հայաստանը փոքր երկիր է, որտեղ գիտությունն ու արվեստը պետք է համապատասխանեն իր չափերին: Բարձր տեխնոլոգիաների կիրառումը արվեստում ցույց է տալիս, որ մենք ունենք մշակույթի, գիտության, արվեստի եւ կրթության բարձր մակարդակ»,- հայտարարեց նա: Կայքում հնարավորություն կա ծանոթանալ ոչ միայն առանձին ցուցադրությունների, այլեւ ստեղծագործությունների կենսագրությանը, հեղինակների հետ, պատկերասրահի պատմությանը: Առայժմ կայքում ներկայացված են 657 ցուցանմուշներ` նկարներ, քանդակներ, գրաֆիկական աշխատանքներ, կիրառական արվեստի գործեր: 50 քանդակներ ներկայացված են պտտվող պատկերով: Ինչպես նշեցին կայքի հեղինակները, այս համակարգը կարող է դինամիկ զարգանալ եւ համալրվել նոր տվյալներով: Նախատեսվում է, որ մոտ ապագայում կայքի այցելուն կկարողանա վիրտուալ ճամփորդություն կատարել Ազգային պատկերասրահի դահլիճներով:

СКОРО МОЖНО БУДЕТ СОВЕРШИТЬ ВИРТУАЛЬНОЕ ПУТЕШЕСТВИЕ ПО<br /> ЗАЛАМ НАЦИОНАЛЬНОЙ ГАЛЕРЕИ АРМЕНИИ<br />
СКОРО МОЖНО БУДЕТ СОВЕРШИТЬ ВИРТУАЛЬНОЕ ПУТЕШЕСТВИЕ ПО
ЗАЛАМ НАЦИОНАЛЬНОЙ ГАЛЕРЕИ АРМЕНИИ
• 18-02-2004 16:20:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 18 ФЕВРАЛЯ, НОЯН ТАПАН. Национальная галерея Армении считается одной из лучших на постсоветском пространстве: в ней хранится 25 тыс. экспонатов. В настоящее время галерея закрыта для посетителей из-за ремонтных работ. Однако, с ее экспозициями теперь можно ознакомится по Интернету, на новом веб-сайте www.gallery.am. Сайт был создан группой специалистов Института проблем информатики и автоматизации Национальной академии наук Армении совместно с Национальной галереей Армении при поддержке Института открытого общества. Как подчеркнул на презентации сайта 18 февраля президент НАН РА Фадей Саркисян, создание сайта - чрезвычайно важное событие. "Разговоры о том, что Армения - маленькая страна, в которой наука и искусство должны соответствовать ее размерам, пустые разговоры. Применение высоких технологий в искусстве показывает, что у нас высокий уровень культуры, науки, искусства и образования", - заявил он. На сайте имеется возможность ознакомиться не только с отдельными экспозициями, но также и с биографией произведений, авторами, историей галереи. Пока на сайте представлены 657 экспонатов - картин, скульптур, графических работ, произведений прикладного искусства. 50 скульптур даны во вращающемся изображении. Как отметили авторы сайта, данная система может динамично развиваться и заполняться новыми данными. В ближайшем будущем предполагается, что пользователь сайта сможет осуществлять виртуальное путешествие по залам Национальной галереи.