Հանս-Յոխան Շմիդթ. «ԼՂՀ-ի հակամարտությունը և հայ-թուրքական փակ սահմանը սառը պատերազմի վերջին մնացուկն են»
• 20-09-2011 14:08:42   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Խորհրդային միության փլուզումից հետո Գերմանիան առաջին երկրներից մեկն էր, որ ողջունեց ու աջակցեց նորանկախ պետություններին, այդ թվում Հայաստանին: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ-ում Գերմանիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Հանս Յոխան Շմիդթը սեպտեմբերի 20-ի ասուլիսում, որը կազմակերպվել էր ՀՀ անկախության 20 ամյակի կապակցությամբ: Նրա խոսքերով, այսօր` Հայաստանի անկախության 20-ամյակի շեմին, Հայաստանի իշխանություններ գործընկեր երկրների հետ միասին պետք է գտնեն այնպիսի լուծում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում, որն ընդունելի կլինի բոլոր կողմերի համար: «ԼՂՀ- ի հակամարտության եւ հայ-թուրքական փակ սահմանը սառը պատերազմի վերջին մնացուկն են»,- ասաց Հ. Յոխան Շմիդթը: Ըստ նրա, այս խնդիրների լուծումը դրական կանդրադառնա Հարավ-կովկասյան բոլոր երկրներում ապրող ժողովուրդների վրա քաղաքական եւ տնտեսական առումով: «Ճիշտ է ԼՂՀ- ի խնդիրը մոտ ապագայում կարգավորվող հարց չէ, բայց այն գտնվում է Մինսկի խմբի համանախագահների ուշադրության կենտրոնում»,- նշեց Գերմանիայի դեսպանը: Պատասխանելով անկախության տարիներին Հայաստանի ւնեցած ձեռբերումների վերաբերյալ հարցին, Հ. Յոխան Շմիդթն ասաց. «Այսօր մամուլի հրապարակումներից տեղեկացա, որ մոտ օրերս կայանալիք Վարշավայի գագաթնաժողովում պետք է քննարկվի Հայաստան-Եվրոմիություն վիզային համակարգի դյուրացման հարցը: Այդ փաստը ինձ շատ է ուրախացնում, քանր որ ես կարեւորում եմ մարդկանց ազատ տեղաշարժը»:

Hand-Jochen Schmidt: Nagorno Karabakh conflict and closed Armenian-Turkish border are last remnant of cold war
• 20-09-2011 14:08:42   | Armenia  |  Politics
After the collapse of the Soviet Union, Germany was one of the first states to welcome and assist the newly independent states, including Armenia, Germany’s Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia Hans-Jochen Schmidt said at the September 20 press conference on the occasion of the 20th anniversary of Armenia’s independence. In his words, today - on the eve of independence of the Republic of Armenia, the Armenian authorities together with their partner states should find such a solution to the Nagorno Karabakh problem that will be acceptable to all the parties. “The Nagorno Karabakh conflict and the closed Armenian-Turkish border are the last remnant of the cold war,” the German ambassador said. According to him, the solution of these problems will have a positive effect on the nations living in all the South Caucasian countries - from the political and economic point of view. “True, the Nagorno Karabakh problem is not the one to be resolved in the near future, but it is at the center of attention of the co-chairs of the OSCE Minsk Group,” Hans-Jochen Schmidt noted. In response to a question about Armenia’s achievements, he said: “I read in media publications today that the issue of facilitating the Armenia-EU visa system will be discussed at the Warsaw summit soon, this fact makes me happy as I attach importance to free movement of people”.