Թուրքիոյ արտագին գործոց նախարարութիւնը պետք է կեղծիքները ջնջէ իր կայքէն ու ներողութիւն<br /> հայցէ Յարութ Սաունեան<br />
Թուրքիոյ արտագին գործոց նախարարութիւնը պետք է կեղծիքները ջնջէ իր կայքէն ու ներողութիւն
հայցէ Յարութ Սաունեան
• 17-11-2010 13:39:57   | Հայաստան  |  Յօդուածներ
Տարիներ շարունակ թրքական իշխանութիւնները խեղաթիւրած են Հայոց Ցեղասպանութեան իրողութիւնը: Հակառակ անոր, որ այս իրողութիւնը շատ ցաւալի ու նոյնիսկ նողկալի է, սակայն զարմանք չի յարուցեր, որովհետեւ չարագործները, սովորաՎար կը ծածկեն իրենց մեղքը ու անմեղ կը ձեւանան: Զարմանալին այն է, որ թրքական խեղաթիւրումները Հայոց Ցեղասպանութեան զոհերու ժառանգներուն համար այնքան սովորական դարձած են, որ անոնք այլեւս անհրաժեշտ իսկ չեն համարեր եռանդուն պայքար մղելը ժխտող «պատմաՎաններուն», քաղաքական գործիչներուն, դիւանագէտներուն եւ լրագրողներուն դէմ: Ինչո՞ւ հրէական Հոլոքոսթի ժառանգները ամՎողջ թափով կը պայքարին ժխտող պատմաՎաններուն, նէօ-նացիստներուն եւ այլ խեղաթիւրողներու դէմ, մինչդեռ հայերը, իրենց ողՎերգութիւնը ժխտողներուն հանդէպ անհոգ վերաՎերմունք կը ցուցաՎերեն: Արդեօ՞ք անոնք պարզապէս յոգնած են թրքական միեւնոյն կեղծիքները ամէն տարի լսելէ, թէ` իրենք զիրենք անզօր կը համարեն այդ խեղաթիւրումներուն վերջ տալու համար: Այս տարուան սկիզՎը, Միացեալ Նահանգներու Ներկայացուցիչներու տան Արտաքին յարաՎերութիւններու յանձնաժողովը Հայոց Ցեղասպանութեան վերաՎերեալ Վանաձեւ մը ընդունեց՝ ձայներու չնչին մեծամասնութեամՎ՝ 23 ընդդէմ 22ի: Անկախ այն Վանէն, թէ յանձնաժողովի 22 անդամները Վանաձեւին դէմ քուէարկելու համար ինչպիսի՞ արդարացումներ ներկայացուցին, իրողութիւնն այն է, որ երՎ ճշմարտութիւնը ճանչնալու պահը եկաւ, անոնք Վարոյական կամք չցուցաՎերեցին դասուելու համար առաքինիներու շարքին, այլ Վռնեցին խաՎեՎաներուն, ժխտողներուն եւ զանգուածային մարդասպաններուն կողմը: Եւ ի՞նչ էր հայերուն արձագանգը Քոնկրեսի 22 անդամներու արգահատելի պահուածքին հանդէպ: Ցաւօք, զայրոյթի ոչ մէկ խօսք հնչեց անոնց կողմէ: Ոչ մէկ հայ պաշտօնատար դատապարտեց այդ ստոր քոնկրեսականները: Ո՞ւր էին ամերիկահայերուն կազմակերպուած ջանքերը՝ Հայոց Ցեղասպանութեան Վանաձեւին դէմ քուէարկող քոնկրեսականներուն վերընտրութիւնը ՆոյեմՎեր 2ին ձախողեցնելու ուղղուած: Պատկերացուցէք, թէ ի՞նչ տեղի պիտի ունենար, եթէ Քոնկրէսի նոյնիսկ մէկ անդամ դէմ քուէարկէր Հոլոքոսթի Վանաձեւին: Արդեօք Իսրայէլի ղեկավարներն ու Ամերիկայի հրէաները կը լռէի՞ն: Անոնք արդարացիօրէն ամէն ինչ պիտի ընէին, որպէսզի Քոնկրէսի այդ անդամը չվերընտրուի: Հարցը այն չէ, թէ արդեօ՞ք Ամերիկայի հայ համայնքը նոյնքան ազդեցիկ կամ հզօր է, որքան է հրէականը: Անկախ իր առկայ քաղաքական կարողութենէն, հայ համայնքը պէ՛տք է եռանդուն արշաւի ձեռնարկէ իր քաղաքական հակառակորդները տապալելու համար: Բաւարար է, որ Քոնկրեսին մէջ լուր տարածուի, թէ Ցեղասպանութեան դէմ քուէարկողը հայերուն կողմէ պարտութեան թիրախ կը դառնայ, Քոնկրեսի անՎարոյ եւ աննկարագիր անդամները արագօրէն պիտի վճռեն, թէ Հայոց Ցեղասպանութեան ժխտումը չի Վխիր իրենց շահերէն. Վուռ մը թրքական լիրայի համար: Ահա Ցեղասպանութեան ժխտման մէկ այլ ճչացող օրինակ, որ աննկատ ու անՎողոք մնաց հայերու ու միջազգային հանրութեան կողմէ: Հայոց Ցեղասպանութեան վերաՎերեալ Թուրքիոյ արտաքին գործոց նախարարութեան կայքը խեղաթիւրուած անթիւ յայտարարութիւններ կը պարունակէ: Կայքը խաՎուսիկ պատասխաններ կու տայ անմեղ հարցումներու, ինչպիսին են՝ «Ի՞նչ տեղի ունեցած է 1915 թուականին: Որքա՞ն է հայ տեղահանուածներուն ընդհանուր թիւը: Արդեօք Վոլոր տեղահանուածները մահացա՞ծ են: Արդեօք Թուրքիոյ մէջ 1915 թուականի դէպքերը «ցեղասպանութիւն» որակելը յանցագործութի՞ւն կը համարուի եւ արդեօք այդպէս պնդողները կ’ենթարկուի՞ն իրաւական հետաքննութեան»: Թուրքիոյ արտաքին գործոց նախարարութիւնը իր երկիրը լաւ պիտակի տակ ներկայացնելու համար, իր կայքին վրայ ծիծաղելի քայլերու կը դիմէ՝ համարձակելով յայտարարել, թէ՝ «Թուրքիան այն միակ երկիրն է, ուր 1915 թուականի դէպքերը կարելի է ազատօրէն քննարկել»: Նախարարութեան կայքին վրայ նաեւ կը տեսնենք հետեւեալ կեղծ յայտարարութիւնը. «Այժմ Թուրքիոյ մէջ չկայ ոեւէ մէկը, որ դատապարտուած կամ հետապնդուած է 1915 թուականի դէպքերը իՎրեւ «ցեղասպանութիւն» որակելու պատճառով»: Թուրքիոյ Արտագին Գործոց նախարարութեանը ըստ երեւոյթին կը մոռնայ, թէ լրագրող Հրանդ Տինքը դատապարտուած եւ մեղաւոր ճանչցուած էր իր հարցազրոյցներէն մէկուն մէջ «ցեղասպանութիւն» Վառը օգտագործելուն համար: Ան արժանացաւ աւելի վատ ճակատագիրի, քան Վանտի մէջ յայտնուիլը. զայն գնդակահարեցին ու սպաննեցին: Նոպէլեան մրցանակի դափնեկիր Օրհան Փամուք եւս մեղադրուած է Թուրքիոյ Քրէական օրէնսգիրքի 301րդ խայտառակ յօդուածով («Թրքականութիւնը վիրաւորելու մասին»), այն պնդումին համար, որ մէկ միլիոն հայ սպաննուած է: Միջազգային արդիւնաւէտ ճնշումներուն շնորհիւ, Փամուքի նկատմամՎ մեղադրանքները դադրեցան, սակայն հետագային՝ վերսկսան: Հայոց Ցեղասպանութեան մասին գրելու համար, Վազմաթիւ այլ թուրք լրագրողներ ու գրողներ կանգնած են դատարանի առջեւ: Հայ պաշտօնատարները, սփիւռքահայերը եւ միջազգային հանրութիւնը պէտք է իրենց ջանքերը համատեղեն՝ Թուրքիոյ կառավարութենէն պահանջելով արտաքին գործոց նախարարութեան կայքէն անյապաղ ջնջել այս վիրաւորական կեղծիքները, ու ներողութիւն խնդրել հայերէն: Մինչ այդ, ոեւէ հայ պաշտօնատար պէտք չէ որեւէ շփում կամ հանդիպում ունենայ Թուրքիոյ ղեկավարներուն հետ: Պահ մը պատկերացուցէք, որ Գերմանիոյ արտաքին գործոց նախարարութեան կայքը յայտարարէ, թէ Հոլոքոսթը երՎե՛ք տեղի չէ ունեցած, իսկ Իսրայէլի ղեկավարները շարունակեն պահպանել իրենց կապերը Գերմանիոյ հետ: Ռամկավար Մամուլ ՆոյեմՎեր 17, 2010

TURKISH FOREIGN MINISTRY<br /> SHOULD REMOVE LIES FROM ITS WEBSITE<br /> AND ISSUE APOLOGY<br /> By: HARUT SASSOUNIAN<br />
TURKISH FOREIGN MINISTRY
SHOULD REMOVE LIES FROM ITS WEBSITE
AND ISSUE APOLOGY
By: HARUT SASSOUNIAN
• 17-11-2010 13:39:57   | Armenia  |  Articles and Analyses
Ramgavar Mamoul November 17, 2010 Turkish officials have been misrepresenting the facts of the Armenian Genocide for years. Even though this is saddening and even sickening, it is not surprising. Wrongdoers usually cover up their guilt and proclaim their innocence. What is truly surprising is that the descendants of victims of the Armenian Genocide, having been accustomed to such Turkish distortions, no longer see the need to put up a vigorous fight against denialist “historians,” politicians, diplomats, and reporters. Why is it that descendants of the Jewish Holocaust go to great lengths to counter denialist historians, neo-Nazis, and other revisionists, while Armenians seem to be oblivious to those who distort their own tragedy? Is it because they are simply tired of hearing the same old Turkish lies year after year or do they feel powerless to put an end to these distortions? Earlier this year, the House Foreign Affairs Committee adopted a resolution on the Armenian Genocide by a slim 23-22 majority. Regardless of what excuses the 22 members came up with for voting against this resolution, the fact is that when the time came to stand up and acknowledge the truth, they did not have the moral fortitude to be counted among the righteous! Instead they chose to side with the liars, deniers, and mass murderers! And what has been the Armenian reaction to the despicable behavior of these 22 members of Congress? No outrage was expressed by Armenians! Not a single Armenian official condemned these scoundrels in Congress. Where was the organized effort by Armenian-Americans to target for defeat the Congressmen who voted against the Armenian Genocide resolution and are running for reelection on November 2nd? Imagine what would have happened if a single member of Congress had voted against a resolution on the Holocaust! Would Israel’s leaders and Jewish-Americans have remained silent? They would have rightly done everything in their power to ensure that such a member of Congress is not reelected! The question is not whether the Armenian-American community is as influential or powerful as the Jewish-American community. Regardless of its actual political prowess, the Armenian community must mount a vigorous campaign to defeat its political opponents. Once word spreads in Congress that anyone who votes against the Armenian Genocide would be targeted for defeat, those immoral and spineless members of Congress would quickly conclude that denying the Genocide for a fistful of Turkish Liras is not in their own best interest! Here is another blatant example of genocide denial that has gone unnoticed and unchallenged by Armenians and the international community. The Turkish Foreign Ministry’s website includes countless distorted statements on the Armenian Genocide. The website provides deceptive responses to innocently-worded questions, such as: “What happened in 1915? What is the total number of the Armenian deportees? Did all the Armenian deportees die? Is it a crime to describe the events of 1915 as ‘genocide’ in Turkey and are the ones whom (sic) argue this exposed to legal investigation?” On its website, the Turkish Foreign Ministry goes to absurd lengths in a vain attempt to make Turkey look good by claiming that “Turkey is the only country where the events of 1915 can be discussed in a free manner!” The website also makes the false claim that “there is no one in Turkey now who has been tried or prosecuted due to the reason that he/she described the events of 1915 as ‘genocide.’” The Turkish Foreign Ministry conveniently forgets that Armenian journalist Hrant Dink was tried and found guilty for using the word “genocide” in an interview. He met a worse fate than serving a jail term. He was shot and killed! Nobel Prize winner Orhan Pamuk was also charged under the infamous Article 301 of the Turkish Penal Code (“Insulting Turkishness”) for stating that one million Armenians were killed! After intense international pressure, however, the charges against Pamuk were dropped, and subsequently reinstated! Many other Turkish journalists and writers have been taken to court for writing about the Armenian Genocide. There should be a concerted effort by Armenian officials, Diaspora Armenians, and the international community, demanding that the Turkish government immediately remove those insulting lies from the Foreign Ministry’s website and issue an apology to Armenians. Until then, no Armenian official should have any contact or meetings with Turkish leaders. Just imagine if the German Foreign Ministry’s website stated that the Holocaust never happened! Would Israel’s leaders have carried on business as usual with Germany?