ԾԵՐԱԿՈՒՏԱԿԱՆ ՊԱՐՊԱՐԱ ՊՈՔՍԸՐ<br /> ԱՌԿԱԽԵՑ ՊՐԱՅԶԱՅԻ ԹԵԿՆԱԾՈՒԹԻՒՆԸ` ԻԲՐԵՒ<br /> ԱԶՐՊԷՅՃԱՆԻ ՄՕՏ Մ. ՆԱՀԱՆԳՆԵՐՈՒ ԴԵՍՊԱՆ<br />
ԾԵՐԱԿՈՒՏԱԿԱՆ ՊԱՐՊԱՐԱ ՊՈՔՍԸՐ
ԱՌԿԱԽԵՑ ՊՐԱՅԶԱՅԻ ԹԵԿՆԱԾՈՒԹԻՒՆԸ` ԻԲՐԵՒ
ԱԶՐՊԷՅՃԱՆԻ ՄՕՏ Մ. ՆԱՀԱՆԳՆԵՐՈՒ ԴԵՍՊԱՆ
• 01-10-2010 15:35:04   | Հայաստան  |  Յօդուածներ
ՅԱՐՈՒԹ ՍԱՍՈՒՆԵԱՆ Օգոստոսի սկիզμը Միացեալ Նահանգներու Ծերակոյտի արտաքին յարաμերութիւններու յանձնախումμը ծերակուտական Պարպարա Պոքսըրի խնդրանքով մինչեւ Սեպտեմμերի կէսերը յետաձգած էր Մեթիու Պրայզայի՝ Ազրպէյճանի մէջ Միացեալ Նահանգներու դեսպանի թեկնածութեան քուէարկութիւնը։ Ծերակուտականներ Պոքսըրը, Հերի Ռէյտը եւ Ռոպըրթ Մենենտեսը չէին μաւարարուած Պրայզայի ոչ միայն μանաւոր, այլ նաեւ գրաւոր պատասխաններով ունկնդրութիւններուն ժամանակ եւ անոնցմէ ետք։ Վերջին 40 օրերուն ընթացքին, մինչ Քոնկրէսը արձակուրդի մէջ էր, շարք մը թերթեր եւ կայքեր կասկածի տակ առին նման կարեւոր պաշտօնի մը Պրայզայի թեկնածութեան նպատակայարմարութիւնը։ Անոնք շահերու μախման որոշ հարցեր յառաջ քաշեցին Պրայզայի եւ թրքական ծագում ունեցող անոր կնոջ՝ Զէյնօ Պարանի առնչութեամμ, որ մինչեւ վերջերս Ուաշինկթընի վերլուծական կեդրոններէն մէկուն՝ «Հատսըն»ի հիմնարկի Եւրասիոյ քաղաքականութեան հարցերով կեդրոնի տնօրէն էր։ Սոյն յօդուածին մէջ կանգ պիտի առնենք միայն 23 օգոստոս 2007 թուականին Պոլսոյ մէջ Պրայզայի եւ Պարանի հարսանեկան հանդէսին ժամանակ անոնց նուէր ստանալու մեղադրանքին վրայ։ Եթէ ատիկա կը համապատասխանէ իրականութեան, ապա պիտի տապալէ Պրայզայի ոչ միայն դեսպան դառնալու կարելիութիւնները, այլեւ, որ աւելի կարեւոր է, իրաւական լուրջ խնդիրներ պիտի յառաջացնէ անոր համար։ Ըստ Միացեալ Նահանգներու օրէնքներուն, պետական պաշտօնեաներուն եւ անոնց կիներուն կ’արգիլուի նուէրներ ստանալ, նոյնիսկ հարսանեկան, μացառութեամμ մտերիմներու կողմէ ստացուած նուէրներէ։ Այդպիսի նուէրներու մասին պէտք է զեկուցել Միացեալ Նահանգներու կառավարութեան եւ հարկային ծառայութիւններուն։ Պրայզայի պարագային հարցը աւելի կը μարդանայ, որովհետեւ եթէ ան նուէրներ ստացած է եւ չէ զեկուցած այդ մասին, միեւնոյն ժամանակ Ծերակոյտի արտաքին յարաμերութիւններու յանձնախումμին մէջ երդում տալով ըսած է, որ այդպիսի նուէրներ չէ ստացած, ապա ան կրնայ մեղադրուիլ նուէրի մասին տեղեակ չպահելու, հարկերէ խուսափելու եւ սուտ վկայութիւն տալու համար։ Պրայզայի հանրայայտ հարսանիքը զգայացունց հետեւանքներ ունեցաւ, երμ ազրպէյճանցի լրագրող Ատիլ Խալիլ ազրպէյճանական «Ազատլիկ» ընդդիմադիր թերթին յայտնեց, որ Պրայզա - Պարան զոյգի հարսանիքի ծախսերուն մեծ մասը վճարած է Ազրպէյճանի տնտեսական զարգացման նախարար Հայտար Պապայեւ։ Նախարարը հերքեց մեղադրանքը եւ զրպարտութեան յանցանքով դատ μացաւ, որուն հիման վրայ ձերμակալեցին Խալիլը, դաժան ծեծի ենթարկեցին ու դանակահարեցին, եւ ան ստիպուած փախուստ տուաւ Ֆրանսա։ Անհիմն մեղադրանքներով ձերμակալուեցաւ նաեւ թերթի խմμագիր Կանիմաթ Զահիտը։ Անցեալ ամիս «Ազատլիկ»ը դադրեցաւ լոյս տեսնելէ, այն μանէն ետք, երμ իշխանութիւնները խմμագրութիւնը դուրս վռնտեցին իր գրասենեակէն։ Ազրպէյճանական դատական μոլոր ատեաններէն անցնելէ ետք, թերթի խմμագիրը Մարդկային իրաւանց եւրոպական դատարանին մէջ դատ μացաւ ընդդէմ Ազրպէյճանի։ Ըստ ազրպէյճանական եւ թրքական լրատուամիջոցներու հաղորդումներուն, տարμեր երկիրներէ շուրջ 400 յայտնի հիւրեր ներկայ գտնուած են 2007 թուականի Պրայզայի ճոխ հարսանիքին, որ տեղի ունեցած է ապահովական խիստ միջոցառումներու ներքեւ։ Թուրքիայէն հիւրերու կարգին եղած են ուժանիւթի եւ μնական պաշարներու նախարարը, Պոլսոյ մէջ Միացեալ Նահանգներու ընդհանուր հիւպատոսը, Պոլսոյ հայոց պատրիարքը, խորհրդարանի երեսփոխաններ եւ հիմնական լրատուամիջոցներու ներկայացուցիչներ։ Պրայզա իր հարսանեկան հանդէսին հրաւիրած էր նաեւ Հայաստանի ղեկավարները, որոնց շարքին՝ նախագահ Ռոպերթ Քոչարեանը եւ արտաքին գործոց նախարար Վարդան Օսկանեանը, որոնք չեն մասնակցած այդ արարողութեան։ Այն ժամանակ Պրայզա Միացեալ Նահանգներու արտաքին գործոց նախարարի տեղակալն էր եւ Արցախի տագնապին գծով` ԵԱՀԿ-ի Մինսքի միջնորդական խմμակի ամերիկացի համանախագահը։ Պոլսոյ մէջ տեղի ունեցած Պրայզայի հարսանիքին ներկայ եղած են նաեւ ազրպէյճանցի շարք մը μարձրաստիճան պաշտօնատարներ, որոնց շարքին՝ արտաքին գործոց նախարար Էլմար Մամետեարով, որ հարսանիքի վկաներէն էր, տնտեսական զարգացման եւ μնական պաշարներու նախարար Հայտար Պապայեւ, խորհրդարանի փոխնախագահ Վալեհ Ալեսքերով եւ Լոս Անճելըսի մէջ Ազրպէյճանի ընդհանուր հիւպատոս Էլին Սուլէյմանով։ Հարսանիքի սկիզμը կարդացուած է Իլհամ Ալիեւի շնորհաւորական ուղերձը։ Ըստ Մարդկային իրաւանց Եւրոպական դատարանէն ձեռք μերած իմ փաստաթուղթերուս, ազրպէյճանցի խմμագիրը պնդած է, որ Ալիեւ «յատուկ նուէր մը ուղարկած էր հարսնացուին»։ Հակառակ անոր որ Պրայզա եւ Պարան հիւրերէն խնդրած էին նուէրներու փոխարէն նուիրատուութիւններ կատարել թրքական μարեգործական ծրագիրի մը, սակայն Միջին Արեւելքի մէջ ընդունուած աւանդութիւն է նորապսակ զոյգերուն ընծաներ մատուցելը, յատկապէս՝ թանկարժէք զարդեր։ Օրինակ, Յուլիսին, Քապուլի մէջ Հիլըրի Քլինթընի հետ հանդիպման ընթացքին, Թուրքիոյ արտաքին գործոց նախարար Ահմեթ Տաւութօղլու ըսաւ, որ Քլինթընին նուէր պիտի ուղարկէ՝ անոր դստեր հարսանիքին առիթով։ Ըստ Լրատուամիջոցներու իրաւունքներու հիմնարկին, նախարար Պապայեւի փաստաμանները Պաքուի մէջ դատական նիստի ժամանակ հաստատած են, որ ան ներկայ եղած է հարսանիքին եւ «նոյնպէս նուէր մը պատրաստած է», Պրայզայի համար։ Սակայն, Ծերակոյտին մէջ ունկնդրութիւններուն ժամանակ Պրայզա հերքած է այն պնդումը, թէ ազրպէյճանցի պաշտօնեան ֆինանսաւորած է իր հարսանիքը՝ աւելցնելով, որ μոլոր ծախսերը հոգացած են իր եւ իր կնոջ ընտանիքները։ Մինչեւ Ծերակոյտին կողմէ Պրայզայի թեկնածութեան քուէարկութիւնը պէտք էր հանգամանօրէն ուսումնասիրել այն մեղադրանքը, թէ արդեօք Պրայզա հարսանեկան նուէրներ ստացա՞ծ է։ Հակառակ անոր որ ծերակուտականները եւ հայկական յունական ու կիպրական համայնքները μազմաթիւ պատճառներով դէմ էին Պրայզայի թեկնածութեան, սակայն միայն հարսանեկան ծախսերն ու նուէրները կրնային իրաւական լուրջ հետեւանք ունենալ։ Ուստի, Ծերակոյտը պէտք է սպասէր Մարդկային իրաւանց Եւրոպական դատարան դիմած ազրպէյճանցի խմμագիրի դատական գործի արդիւնքներուն։ Մինչեւ Պաքու շտապելը Պրայզա պէտք էր լիովին համագործակցէր նման հետաքննութեան, որպէսզի ցրուէր իր գլխուն կուտակուած կասկածներու ամպը։ Ան պէտք էր տրամադրէր իր հարսանիքի հիւրերուն ամμողջական ցուցակը եւ տեղեակ պահէր այն μոլոր նուէրներուն մասին, զորս նորապսակներն ու անոնց ընտանիքները ստացած էին հարսանիքին առիթով։ Միացեալ Նահանգներու հետաքննիչները պէտք էր հանդիպում ունենային μոլոր անոնց հետ, որոնք ներկայ եղած էին Պրայզայի հարսանիքին, ե՛ւ ճշդէին արարողութեան առիթով նորապսակ զոյգին մատուցած անոնց նուէրները։ Պէտք էր նաեւ Պրայզայէն պահանջել, որ ան հաշուետուութիւն ներկայացնէր հարսանեկան ծախսերուն մասին եւ պարզաμանէր, թէ անոնք ինչպէ՛ս վճարուած են։ Քանի մը օր առաջ, ծերակուտական Պոքսըր նամակ գրած էր ինծի՝ խոր մտահոգութիւն յայտնելով իր հարցումներուն Պրայզայի ոչ լիարժէք պատասխաններուն համար՝ ունկնդրութիւններուն ընթացքին եւ անոնցմէ ետք։ Ան խոստացած է իր ջանքերը շարունակել «պարզելու, թէ արդեօք Միացեալ Նահանգներու համար ան պատշաճ ներկայացուցի՞չ է այս չափազանց անկայուն շրջանին մէջ» Հակառակ որ Մ. Նահանգներու Ծերակոյտի արտաքին յարաμերութեանց յանձնախումμը, Սեպտեմμեր 21-ին, մեծամասնութեան ձայնով, որոշեց ընթացք տալ Պրազայի թեկնածութեան, Ծերակուտական Պարպարա Պոքսըր (իւրաքանչիւր ծերակուտականի հասնող իրաւասութեամμ) առկախեց Պրայզայի թեկնածութիւնը, մինչեւ որ անոր դէմ ներկայացուած μոլոր մեղադրանքները ուսումնասիրուին եւ ապացոյցներ ներկայացուին անոնց իսկութիւնը μացայայտելու համար։

СЕНАТОР БОКСЕР ПОМЕСТИЛ "ДЕРЖАНИЕ"<br /> НА КАНДИТАТУРУ БРАЙЗЫ В КАЧЕСТВЕ<br /> ПОСЛA США B АЗЕРБАЙДЖАНЕ НА КАНДИТАТУРУ БРАЙЗЫ В КАЧЕСТВЕ
ПОСЛA США B АЗЕРБАЙДЖАНЕ" />
СЕНАТОР БОКСЕР ПОМЕСТИЛ "ДЕРЖАНИЕ"
НА КАНДИТАТУРУ БРАЙЗЫ В КАЧЕСТВЕ
ПОСЛA США B АЗЕРБАЙДЖАНЕ
• 01-10-2010 15:35:04   | Армения  |  Аналитика
АРУТ САСУНЯН В начале августа Комиссия по внешним отношениям Сената США по просьбе сенатора Барбары Боксер до середины сентября отложила голосование по кандидатуре Мэтью Брайзы на пост посла США в Азербайджане. Сенаторов Барбару Боксер, Гарри Рейда и Роберта Менендеса не удовлетворили не только устные, но и письменные ответы Брайзы во время и после слушаний. В течение последних 40 дней, пока Конгресс был в отпуске, ряд газет и сайтов поставил под сомнение целесообразность утверждения Брайзы на таком важном посту. Они выдвинули ряд вопросов относительно столкновения интересов, а также в связи с его супругой Зейно Баран, турчанкой по происхождению, которая до последнего времени являлась директором одного из аналитических центров в Вашингтоне - центра по вопросам евразийской политики при Институте Хадсона. В данной статье мы остановимся на обвинении в получении подарков во время свадебного торжества Брайзы и Баран в Стамбуле 23 августа 2007 года. Если это соответствует действительности, то Брайза потеряет шансы стать послом, более того, что важнее, это создаст для него серьезные правовые проблемы. Согласно законам Соединенных Штатов, государственным чиновникам и их супругам запрещается принимать подарки, даже свадебные, за исключением подарков со стороны близких. О таких подарках они должны докладывать правительству Соединенных Штатов и налоговой службе. В случае с Брайзой вопрос усложняется, поскольку если он получил подарки и не доложил об этом, вместе с тем поклявшись в Комиссии по внешним отношениям Сената, что таких подарков не получал, то его могут обвинить в том, что он не доложил об этом, уклонился от налогов и дал ложное свидетельство. Нашумевшая свадьба Брайзы стала сенсацией, когда журналист Адиль Халил сообщил азербайджанской оппозиционной газете «Азадлыг», что большую часть расходов на свадьбу пары Брайза-Баран оплатил министр экономического развития Азербайджана Гейдар Бабаев. Министр опроверг обвинение и подал иск, обвинив журналиста в клевете, на основании которого Халила арестовала, жестоко избили и ударили ножом, в результате чего он вынужден был бежать во Францию. Безосновательно был арестован и редактор газеты Ганимат Захид. В прошлом месяце, после того, как власти вышвырнули редакционный коллектив газеты «Азадлыг» из их офиса, газета перестала издаваться. После прохождения всех судебных инстанций Азербайджана редактор газеты подал иск против Азербайджана в Европейский суд по правам человека. По сообщениям азербайджанских и турецких СМИ, около 400 известных гостей из разных стран в 2007 году присутствовали на роскошной свадьбе Брайзы, которая была проведена при соблюдении жестких мер безопасности. В числе гостей из Турции были министр энергетики и природных ресурсов, генеральный консул США в Стамбуле, Армянский патриарх Константинополя, депутаты парламента и представители основных СМИ. Брайза пригласил на свадьбу также руководителей Армении, в том числе президента Роберта Кочаряна и министра иностранных дел Вардана Осканяна, которые не приняли участия в торжестве. В то время Брайза был заместителем помощника госсекретаря Соединенных Штатов и американским сопредседателем посреднической Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта. На состоявшейся в Стамбуле свадьбе Брайзы присутствовал также целый ряд высокопоставленных лиц из Азербайджана, в том числе министр иностранных дел Эльмар Мамедъяров, который был одним из свидетелей на свадьбе, министр экономического развития и природных ресурсов Гейдар Бабаев, вице-спикер Валех Алескеров и генеральный консул Азербайджана в Лос-Анджелесе Элин Сулейманов. В начале свадьбы было зачитано поздравительное послание Ильхама Алиева. Согласно документам, полученным мною из Европейского суда по правам человека, азербайджанский редактор утверждал, что Алиев «отправил молодым специальный подарок». Несмотря на то, что Брайза и Баран попросили гостей вместо подарков сделать пожертвования на одну турецкую благотворительную программу, однако, по принятому на Среднем Востоке обычаю, молодоженам дарят подарки, дорогие украшения. К примеру, в июле в Кабуле во время встречи с Хиллари Клинтон министр иностранных дел Турции Ахмед Давутоглу сказал, что отправит госсекретарю подарок по случаю свадьбы ее дочери. Согласно данным Института по правам СМИ, адвокаты Бабаева во время судебного заседания в Баку подтвердили, что он присутствовал на свадьбе и «даже подготовил подарок» для Брайзы. Однако во время слушаний в Сенате Брайза опроверг утверждение, согласно которому азербайджанский чиновник финансировал его свадьбу, добавив, что все расходы покрыли его семья, а также семья супруги. До голосования Сената по кандидатуре Брайзы необходимо детально проверить, действительно ли он получил свадебные подарки. Хотя сенаторы, а также армянская, греческая и кипрская общины по многим причинам выступали против кандидатуры Брайзы, однако свадебные расходы и подарки могут привести к серьезным правовым последствиям. Поэтому Сенат должен были подождать итогов судебного разбирательства по делу азербайджанского редактора, обратившегося в Европейский суд по правам человека. Прежде чем поспешить в Баку Брайза должен был пойти на сотрудничество со следствием, чтобы развеять тучу подозрений, нависшую над его головой. Он должен был представить полный список гостей, присутствовавших на его свадьбе, и сообщить обо всех подарках, которые получили молодожены и их семьи по случаю свадьбы. Следователи Соединенных Штатов должен были встретиться со всеми, кто присутствовал на свадьбе Брайзы, и уточнить факт вручения подарков молодоженам во время церемонии. У Брайзы нужно также попросить произвести, чтобы он представил отчет о свадебных расходах и разъяснил, как они были оплачены. Несколько дней назад сенатор Боксер написала мне письмо, выразив глубокую обеспокоенность по поводу неполных ответов Брайзы на ее вопросы, заданные как во время слушаний, так и после них. Она обещала приложить усилия и продолжить «выяснять, действительно ли он является подобающим представителем Соединенных Штатов в этом чрезвычайно нестабильном регионе». Хотя 21 сентября, Сенатская комиссия по иностранным делам, решенная голосом голосует, чтобы одобрить назначение Брайзы, Сенатор Барбара Боксер поместил "держание" в это, пока все утверждения против него не исследованы и доказаны, чтобы быть верным или ложным!