Մոսկուայում լոյս է տեսնելու «Հարաւային Կովկասի<br /> պատմութիւնը» գիրքը հայ, վրացի եւ ադրբեջանցի գիտնականների<br /> հեղինակութեամբ <br />
Մոսկուայում լոյս է տեսնելու «Հարաւային Կովկասի
պատմութիւնը» գիրքը հայ, վրացի եւ ադրբեջանցի գիտնականների
հեղինակութեամբ
• 18-01-2010 16:00:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ՄՈՍԿՈՒԱ, 18 ՅՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ-ՀԱՅԵՐՆ ԱՅՍՕՐ: Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Վրաստանի մի շարք գիտնականների հեղինակութեամբ փետրուարին Մոսկուայում ռուսերէն լեզւով լոյս կտեսնի «Հարաւային Կովկասի պատմութիւնը» գիրքը: Ինչպէս մամլոյ ասուլիսում տեղեկացրել է Ադրբեջանի ուսուցիչների ինստիտուտի պատմութեան ֆակուլտետի դեկան Այդին Ասլանովը, գրքի հեղինակների թւում են պատմաբաններ Արմէն Խաչիկեանը եւ Պատա Ռամիշվիլին: Գրքի էլեկտրոնակին տարբերակը կտեղադրուի ինտերնետում: Ինչպէս տեղեկացնում է www.news.az կայքը, Եւրամիութեան աջակցութեամբ գիրքը կթարգմանուի նաեւ անգլերէն: Գիրքը նախատեսուած է հրատարակել նաեւ հայերէն, ադրբեջաներէն եւ վրացերէն լեզուներով: Գիրքը կհրատարակուի 1000 օրինակով եւ կյատկացուի երեք երկրների գրադարաններին, գիտական եւ կրթական հաստատութիւններին:

Scientists from Armenia, Azerbaijan and Georgia publish<br /> book "History of South Caucasus" in Moscow<br /> " />
Scientists from Armenia, Azerbaijan and Georgia publish
book "History of South Caucasus" in Moscow
• 18-01-2010 16:00:00   | Armenia  |  Politics
MOSCOW, JANUARY 18, NOYAN-TAPAN - ARMENIANS TODAY. The scientists from Armenia, Azerbaijan and Georgia will published book "The History of the South Caucasus" in Russian in February. According to Turan news agency, Aydin Aslanov, chief of department of history of the Azerbaijan's Teachers Institute, told a news conference that the authors from Armenia and Georgia are historians Armen Hachikyan and Paata Ramishvili. The e-version of the book will be posted in the internet. According to www.news.az the book will be translated into English under the EU support. There is also a plan to publish this book in Armenian, Azerbaijani and Georgian. The book will be published in 1000 exemplars and will be distributed to libraries, scientific and educational establishments of the three countries.