Կրասնոդարի իշխանութիւնները, չցանկանալով փչացնել Թուրքիայի հետ յարաբերութիւնները, Հայոց Ցեղասպանութեան անմեղ զոհերին յարգանքի տուրք չէն մատուցելու
• 24-04-2011 12:45:35   | Ռուսաստան  |  Քաղաքական
Կրասնոդարի տարածաշրջանում, ըստ որոշ ռուսական լրատուամիջոցների, արգելուել է սգոյ հանրահաւաքներ, երթեր կամ միջոցառումներ կազմակերպել, որոնք նուիրուած կլինէն Հայոց Ցեղասպանութեան տարելիցին: Այս կապակցութեամբ Ռուսաստանի Հայերի միութեան Կրասնոդարի տարածաշրջանային բաժանմունքը հանդէս է եկել պաշտօնական յայտարարութեամբ, որտեղ նշւում է, որ Միութեան նախագահ Արա Աբրահամեանի կողմից նման ոչ մի հրահանգ չի ստացուել: Ըստ «Երկրամաս» թերթի, յայտարարութիւնում, որը ստորագրուած է Ռուսաստանի Հայեր Միութեան Կրասնոդարի տարածաշրջանային բաժանմունքի նախագահ Ռազմիկ Գէորգեանի կողմից, ասուած է. «Այն, որ Կրասնոդարի իշխանութիւնները չէն նախատեսելում ապրիլի 24-ին որեւէ երթ կամ միջոցառում կազմակերպել, պատճառաբանելով, որ չէն ցանկանում փչացնել յարաբերութիւններըթուրքիայի հետ, արդէն գաղտնիք չէ: Սակայն այս տարի տարածաշրջանային իշխանութիւնները բաժանմունքին ոչ մի արգելք չէն ներկայացրել նման միջոցառումներ կազմակերպելու համար: Մենք երթեր եւ միջոցառումներ ենք կազմակերպել եւ յետագայում էլ կը շարունակենք կազմակերպել` օգտուելով մեր սահմանադրական իրաւունքներից եւ հետեւելով Ռուսաստանի Դաշնութեան օրէնքներին: Գուցէ ոչ բոլորին է դուր գալիս Կ'ուբանի հայութեանը համախմբելու մեր ջանքերը: Գուցէ ոչ բոլորն էն գոհ հայկական պետութիւննների եւ հասարակական կազմակերպութիւնների ղեկավարների գործողութիւններից, որոնց նպատակը Թուրքիայի կողմից Հայոց Ցեղասպանութեան ճանաչումն է: Սակայն այս աշխատանքը շարունակական բնոյթ է կրելու: Ինչ վերաբերում է Ցեղասպանութեան զոհերի յիշատակին, ապա իւրաքանչիւր հայ, որտեղ էլ լինի, որտեղ էլ բնակուի, պէտք է յիշի ապրիլի 24-ը, իր ժողովրդի պատմութեան այս սեւ էջը, եւ յարգի Հայոց Ցեղասպանութեան 1,5 մլն անմեղ զոհերի յիշատակը: Մենք հայ ժողովրդի մի մասնիկն ենք եւ յիշում ենք այդ»:

Власти Краснодарского края, не желая портить отношения с Турцией, на протяжение нескольких лет выражают пожелание не проводить мероприятия памяти жертв Геноцида Армян
• 24-04-2011 12:45:35   | Ռուսաստան  |  Политика
В связи с распространением некоторыми СМИ сведений о якобы запрете проведения траурных митингов и других мероприятий к годовщине Геноцида армян в Турции 24 апреля, руководство Регионального отделения САР Краснодарского края выступило с официальным заявлением, в котором отметило, что никаких распоряжений на сей счет от руководства САР, лично от президента САР Ара Аршавировича Абрамяна не получало и не распространяло. Как сообщает Информационный Центр газеты армян России «Еркрамас», в Заявлении, подписанном председателем Регионального отделения САР Краснодарского края Размиком Геворгяном также сказано: «О том, что местные власти Краснодарского края на протяжение последних нескольких лет выражают свое пожелание не проводить траурные митинги и мероприятия к этой дате, объясняя это нежеланием портить отношение с Турцией – не секрет. Однако в этом году никаких подобных пожеланий и рекомендаций от краевых властей о запрете или нецелесообразности проведения мероприятий в Региональное отделение не поступило. Мы проводили митинги и мероприятия, и далее будем проводить их, реализуя свои конституционные права и соблюдая законы Российской федерации. Традиционно в этом году РО САР Краснодарского края заранее обратились в ГУВД края с просьбой обеспечить правопорядок во время проведения траурных мероприятий и пасхального праздника 24 апреля. Возможно, кому-то не нравятся наши усилия, направленные на консолидацию армян Кубани. Возможно, кто-то недоволен вообще действиями руководств армянских государств и армянских общественных организаций по консолидации усилий, одной из целей которых является признание Турцией Геноцида армян. Но эта работа должна и будет продолжаться. Что же касается памяти жертв Геноцида, то каждый армянин, где бы он ни находился и ни проживал, должен помнить эту дату, эту черную страницу своей истории, и почтить память 1, 5 миллионов жертв Геноцида армянского народа. Мы – часть армянского народа и помним это». «Еркрамас»,