ՀԲ-ից տրամադրուելիք շուրջ 50 մլն ԱՄՆ դոլարի կայունացման<br /> վարկերը Հայաստանին կփոխանցուեն առաջիկայ երկու շաբաթուայ ընթացքում<br />
ՀԲ-ից տրամադրուելիք շուրջ 50 մլն ԱՄՆ դոլարի կայունացման
վարկերը Հայաստանին կփոխանցուեն առաջիկայ երկու շաբաթուայ ընթացքում
• 19-03-2009 19:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Համաշխարհային բանկից տրամադրուելիք շուրջ 50 մլն ամն դոլար կայունացման վարկերը Հայաստանին կփոխանցուեն առաջիկայ երկու շաբաթուայ ընթացքում: Ինչպէս ՀՀ կառավարութեան մարտի 19-ի նիստում յայտնեց ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթեանը, այդ գումարները կուղղուեն փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրութեան զարգացման ծրագերի ֆինանսաւորմանը: Դրանք տեղաբաշխելու իրաւունքը կվերապահվի ՀՀ Կենտրոնական բանկին, որն իր հերթին կը վարկաւորի առեւտրային բանկերին, վերջիններս էլ` ՓՄՁ-ներին: Վարչապետ Տիգրան Սարգսեյանի խօսքերով, լրացուցիչ այլ ֆինանսական միջոցներ ներգրաւելու ուղղութեամբ նույպես քայլեր են իրականացւում, քանի որ վարկերի պահանջարկն աւելի մեծ է: Նա նշեց նաեւ, որ միջազգային կազմակերպութիւնների հետ կան պայմանագրեր, որոնք նպատակաուղղուած են տարբեր ոլորտների ՓՄՁ-ի միջեւ համագործակցութեան ձեւաւորմանը:

World Bank "stabilization" credits of 50 million dollars to<br /> be transferred to Armenia within two weeks<br /> be transferred to Armenia within two weeks
World Bank "stabilization" credits of 50 million dollars to
be transferred to Armenia within two weeks
• 19-03-2009 19:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, MARCH 19, NOYAN TAPAN. The World Bank's "stabilization" credits worth 50 million USD will be transferred to Armenia within two weeks. The minister of finance Tigran Davtian stated at the March 19 sitting of the government that this money will be spent on financing the programs on development of small and medium business. The right to place the loans will be reserved for the Central Bank of Armenia which will provide loans to commercial banks, while banks in their turn will give credits to small and medium enterprises. In the words of the prime minister Tigran Sargsyan, steps are also being taken to attract additional financial resources because demand for loans is greater. He said that agreements aimed at establishing cooperation among small and medium enterprises engaged in various sectors have been signed with international organizations.