Տնտմրցակցության պաշտպանութեան յանձնաժողովը վարույթներ<br /> հարուցեց ձեթի, կարագի, դեղերի եւ կենցաղային տեխնիկայի<br /> շուկաներում<br />
Տնտմրցակցության պաշտպանութեան յանձնաժողովը վարույթներ
հարուցեց ձեթի, կարագի, դեղերի եւ կենցաղային տեխնիկայի
շուկաներում
• 06-03-2009 17:45:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ Տնտեսական մրցակցութեան պաշտպանութեան պետական յանձնաժողովը մարտի 6-ի նիստում վարույթներ հարուցեց չորս շուկայում` դրամի լողացող փոխարժէքի քաղաքականութեան վերադարձի պատրուակով տնտեսվարողների կողմից գների չհիմնաւորուած բարձրացումներ թոյլ տալու, արհեստական դեֆիցիտ ստեղծելու, հակամրցակցային համաձայնութիւններ կայացնելու կասկածով: Վարույթներ են յարուցուել ձեթի, կարագի, դեղերի եւ կենցաղային տեխնիկայի շուկաներում: Ինչպէս նիստին յաջորդած ճեպազրույցում յայտնեց Յանձնաժողովի նախագահ Աշտո Շահնազարեանը, անհամաչափ գնային բարձր տատանումների վերաբերեալ ահազանգեր ստացուել են ինչպէս մայրաքաղաքից, այնպէս էլ հանրապետութեան տարբեր մարզերից: Նրա խօսքերով, մասնաւորապէս, դեղորայքի շուկայում գնաճային միտումները բաւականին բարձր են եղել, որոնք տնտեսական ոչ մի գործօններով հիմնաւորուած չեն: Ըստ Ա.Շահնազարեանի, յայտնի է դարձել, որ դեղերի շուկայում ներկրողները պայմանաւորուել են` բոլոր տեսակի դեղորայքները թանկացնել 25%-ով: Նա վստահեցրեց, որ դոլար-դրամ յարաբերակցութեան կայունացումից յետոյ` մարտի 7-ից, բոլոր խանութներում գնանկման երեւոյթներ կնկատվեն: Մասնաւորապէս, բենզինի գինը 10 դրամով կիջնի, իսկ շաքարաւազի մեծածախ մատակարարման գինը կիջնի մինչեւ 250 դրամի: Ա.Շահնազարեանը տեղեկացրեց, որ իրավիճակը որոշակի առումով դեռեւս մտահոգիչ է մարզերում, որտեղ գների մակարդակը փոքր-ինչ բարձր է մայրաքաղաքի համեմատ: Նա նշեց, որ այս խնդրի կարգաւորման համար Յանձնաժողովը համագործակցում է Պետական եկամուտների կոմիտէի հետ. անհարկի բարձրացումներ թոյլ տուած խանութների ցանկը տրամադրւում են կոմիտէին` հարկային պարտաւորութիւնների պատշաճ կատարումն ստուգելու նպատակով: Ինչ վերաբերում է հայրենական արտադրանքի թանկացմանը, ապա յանձնաժողովի նախագահը նշեց, որ դա պայմանաւորուած է հումքի ներկրմամբ: «Հարցն այն է, թէ ինչ չափով են թանկացել: Մենք այսօր վերահսկում ենք տնտեսվարողների մեխանիկական ձգտումները` գերիշխող դիրքի չարաշահման, հակամրցակցային համաձայնութեան առումով»,- նշեց Ա.Շահնազարեանը:

Комиссия по защите экономической конкуренции возбудила<br /> делопроизводства на рынках растительного масла, сливочного<br /> масла, лекарств и бытовой техники<br />
Комиссия по защите экономической конкуренции возбудила
делопроизводства на рынках растительного масла, сливочного
масла, лекарств и бытовой техники
• 06-03-2009 17:45:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 6 МАРТА, НОЯН ТАПАН. На заседании 6 марта Комиссия по защите экономической конкуренции РА возбудила делопроизводства на четырех рынках по подозрению в необоснованном повышении цен, создании искусственного дефицита и антиконкурентных соглашениях под предлогом возвращения к политике плавающего курса доллара. Делопроизводства возбуждены на рынках растительного масла, сливочного масла, лекарств и бытовой техники. Как сообщил на брифинге после заседания председатель комиссии Ашот Шахназарян, сведения о непропорционально высоких ценовых колебаниях получены как из столицы, так и из различных областей. По его словам, в частности, на рынке лекарств тенденция необоснованного ни по каким параметрам повышения цен была достаточно высокой.По словам А.Шахназаряна, стало известно, что на рынке лекарств импортеры договорились поднять цены на все лекарства на 25%. Он заверил, что после стабилизации соотношения доллар-драм, с 7 марта во всех магазинах станет очевидным падение цен. В частности, цена на бензин упадет на 10 драмов, а цена оптовых поставок сахарного песка снизится до 250 драмов. А.Шахназарян сообщил, что ситуация несколько неутешительна в областях, где цены несколько выше, чем в столице. Он отметил, что для урегулирования этой проблемы комиссия сотрудничает с Комитетом госдоходов РА: список необоснованно поднявших цены магазинов предоставляется комитету с целью проверки выполнения с их стороны своих налоговых обязательств. Что касается подорожанию товаров отечественного производства, то председатель комиссии отметил, что это обусловлено ввозом сырья. "Вопрос в том, насколько подорожали эти товары. Мы сегодня держим под контролем механические стремления хозяйственников к злоупотреблению монопольным положением, антиконкурентным соглашениям", - отметил А.Шахназарян.