Երեւանի Կոյնակի գործարանը 2008թ.-ի յունիս-դեկտեմբերին<br /> գրանցել է արտադրութեան վաճառքի 8%-ի աճ<br />
Երեւանի Կոյնակի գործարանը 2008թ.-ի յունիս-դեկտեմբերին
գրանցել է արտադրութեան վաճառքի 8%-ի աճ
• 22-01-2009 17:30:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՅՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Չնայած համաշխարհային ֆինանսական տնտեսական ճգնաժամին, Երեւանի կոնեակի գործարանը (ԵԿԳ) անցած ֆինանսական տարուայ առաջին կիսամեակում (2008թ. յուլիսից մինչեւ դեկտեմբերի 31-ը) գրանցել է արտադրութեան վաճառքի 8%-ի աճ, որը կազմում է 2,6 մլն լիտր: Այս մասին յունվարի 22-ի ասուլիսում յայտարարեց ԵԿԳ-ի նախկին գործադիր տնօրէն Սեդրիկ Ռետայոն: Նրա խօսքերով, հիմնական աճը պայմանաւորուած է հայկական, ռուսական եւ բալթեան շուկաներում «Արարատ» կոնեակի վաճառքի աճող տեմպերից: Մասնաւորապէս, նշուած ժամանակահատուածում 2007թ.-ի յուլիսի-դեկտեմբերի համեմատութեամբ Ռուսաստանում վաճառքների ցուցանիշը աւելացել է 14, Հայաստանում` 4, Բալթեան երկրներում` 16%-ով: Նշուած ժամանակահատուածում «Արարատ» կոնեակի վաճառքի աշխուժացում է նկատուել նաեւ Գերմանիայում, Լեհաստանում, Բուլղարիայում եւ Չեխիայում: «Այս աճը մէկ անգամ եւս ապացուցում է, որ «Արարատը» կոնեակի շուկայում առաջատար է»,- ընդգծեց Ս.Ռետայոն: Ըստ նրա, ԵԿԳ-ը տարէցտարի աւելացնում են նաեւ խաղողի մթերման ծաւալները. 2008թ.-ին գործարանը մթերել է 31 հազ. տոննա խաղող, ինչը նախորդ տարուայ համեմատ աւելի է 7%-ով: Ս.Ռետայոն նշեց, որ իւրաքանչիւր տարի արտադրական եւ տեխնոլոգիական գործընթացների կատարելագործման համար ԵԿԳ-ը իրականացնում է մօտ 5 մլն ԱՄՆ դոլարի, իսկ խաղողի գնման եւ սպիրտերի պաշարների համալրման համար մօտ 15 մլն դոլարի ներդրում: 2008-2009թթ.-ի առաջին կիսամեակի դրութեամբ գործարանը իրականացրել է մօտ 2 մլն դոլարի ներդրում` ուղղուած արտադրական եւ տեխնոլոգիական գործընթացների բարելաւմանը: Այն հարցին, թէ արդեօք Հայաստանը նոր բիզնեսի ծաւալման առումով գրաւիչ երկիր է, Ս.Ռետայոն պատասխանեց, որ Հայաստանը մի երկիր է, որտեղ կան նոր բիզնես սկսելու բոլոր հնարաւորութիւնները: Դրա վառ ապացոյցը, ըստ նրա, Պեռնօ Ռիկարի օրինակն է, որի կողմից 10 տարի առաջ կատարուված ներդրումով շահեց ոչ միայն Պեռնօ Ռիկար ընկերութիւնը, Երեւանի կոնեակի գործարանը, այլեւ Հայաստանի գիւղատնտեսութեան համապատասխան ոլորտը, մասնաւորապէս խաղողագործութեան զարգացումը:

Ереванский коньячный завод в июне-декабре 2008 года<br /> зафиксировал 8% рост продажи продукции<br />
Ереванский коньячный завод в июне-декабре 2008 года
зафиксировал 8% рост продажи продукции
• 22-01-2009 17:30:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 22 ЯНВАРЯ, НОЯН ТАПАН. Несмотря на мировой финансовый кризис, Ереванский коньячный завод (ЕКЗ) в первом полугодии прошедшего финансового года (июль-декабрь 2008 года) зарегистрировал 8%-ный рост продажи своей продукции, что составляет 2,6 млн литров. Об этом в ходе пресс-конференции 22 января сообщил бывший исполнительный директор ЕКЗ Седрик Ретайо. По его словам, основной рост обусловлен высокими темпами продажи коньяка "Арарат" на армянском, российском и балтийском рынках. Оживление торговли коньяком "Арарат" за отмеченный период наблюдалось также в Германии, Польше, Болгарии и Чехии. "Такой рост еще раз доказывает, что "Арарат" является лидером на коньячном рынке", - подчеркнул С.Ретайо. По его словам, ЕКЗ с каждым годом увеличивает также объемы заготовок винограда: в 2008 году завод заготовил 31 тысячу тонн винограда, что на 7% больше 2007 года. С.Ретайо отметил, что каждый год, для усовершенствования технологических процессов ЕКЗ осуществляет инвестиции на сумму в 5 млн долларов США, а для закупок винограда и пополнения запасов спирта примерно в 15 млн долларов. По состоянию на 2008-первое полугодие 2009 гг. завод вложил около 2 млн долларов в улучшение производственных и технологических процессов. На вопрос, является ли Армения привлекательной для развертывания нового бизнеса, С.Ретайо ответил, что Армения - это страна, где есть все возможности для основания нового бизнеса. Ярким доказательством этого, по его словам, является пример Перно Рикара, благодяря ивестиции со стороны которой 10 лет назад выиграла не только эта компания, но и стала развиваться соответствующая сфера сельского хозяйства Армении, в частности виноградарство.