ՀԱԿ-ը պահանջում է քրէական գործեր հարուցել բանտարկուած<br /> ընդդիմադիրներին ծեծի ենթարկելու փաստերով<br />
ՀԱԿ-ը պահանջում է քրէական գործեր հարուցել բանտարկուած
ընդդիմադիրներին ծեծի ենթարկելու փաստերով
• 08-01-2009 16:58:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՅՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Քաղբանտարկյալներից ներման խնդրագրեր կորզելը այլ բան չէ, քան ազատութեան փրկագին` քաղաքական հայեացքներից հրաժարուելու եւ չգործած հանցանք ստանձնելու դիմաց: Նման գործելակերպը ոչ մի կերպ չի կարող նպաստել խորացող քաղաքական ճգնաժամի յաղթահարմանը, այլ աւելի կխորացնի հասարակութեան ու իշխանութեան միջեւ օտարումը»,- ասուած է Հայ ազգային կոնգրեսի յունվարի 7-ի յայտարարութիւնում: Յիշեցնելով, որ դեկտեմբերի 23-ին` «7-ի գործով» հերթական դատական նիստի օրը, իրենց բանտախցերում ծեծի են ենթարկուել քաղբանտարկյալներ Գրիգոր Ոսկերչեանը, Գեւորգ Մանուկեանը եւ Արմէն Խուրշուդեանը, ՀԱԿ-ը նշում է, որ այդ արարքով նպատակ է հետապնդում կոտրել քաղբանտարկյալների ոգին ու ստիպել նրանց ներման դիմումներ: ՀԱԿ-ը, դատապարտելով իշխանութիւնների «հերթական այս փոքրոգությունն ու ստորությունը», պահանջում է քրէական գործեր հարուցել իւրաքանչիւր դէպքի առիթով ու պատժել բոլոր մեղաւորներին:

ANC demands initiating criminal proceedings for subjecting<br /> imprisoned oppositionists to beating <br />
ANC demands initiating criminal proceedings for subjecting
imprisoned oppositionists to beating
• 08-01-2009 16:58:00   | Armenia  |  Politics
YEREVAN, JANUARY 8, NOYAN TAPAN. The extraction of applications for pardon from political prisoners is nothing else than demanding a ransom for freedom in exchange for renunciation of their political views and admission of the crimes they did not commit. This mode of action may in no way help overcome the deepening political crisis, it will deepen the estrangement between the society and the authorities," is said in the January 7 statement of the Armenian National Congress (ANC). Reminding that political prisoners Grigor Voskerchian, Gevorg Manukian and Armen Khurshudian were subjected to beating in their prison cells on December 23 - the day of a regular court sitting on "the case of the seven", the ANC said that the aim of this action is to break the spirit of political prisoners and force them to hand in applications for pardon. Condemning this "this next in turn cowardly and mean action" of the authorities, the ANC demands that criminal proceedings be initiated in connection with each case and all those guilty be punished.