Հայաստանի կառավարութիւնը հաստատեց 2009թ.-ի պետական բիւջէի<br /> վերաբաշխման արձանագրային որոշումների փաթեթը<br />
Հայաստանի կառավարութիւնը հաստատեց 2009թ.-ի պետական բիւջէի
վերաբաշխման արձանագրային որոշումների փաթեթը
• 12-03-2009 17:45:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի կառավարութեան մարտի 12-ի նիստում հաստատուեց 2009թ.-ի պետական բիւջէի վերաբաշխման արձանագրային որոշումների փաթեթը: Ինչպէս նիստին յաջորդած ճեպազրույցում յայտնեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթեանը, փաթեթի ընդունման նպատակն է համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքով Հայաստանում առաջացած ոչ դրական զարգացումներին աւելի համարժէք արձագանքումը: Նրա խօսքերով, համաշխարհային տնտեսութիւնը մտել է անկման փուլ, ինչը, բնականաբար նաեւ իր բացասական ազդեցութիւնն ունի Հայաստանի տնտեսութեան վրայ: Տ.Դավթեանը նշեց, որ կառավարութիւնը ունի իրադարձութիւններին համարժէք արձագանքելու գործիքակազմ: Ըստ այդմ կառավարութիւնն անցնում է բիւջէտային պլանաւորման եռամսյակային սկզբունքների: «Բիւջէտային օրենսդրութիւնը բաւականին ճկուն է, ունի լաւ հնարաւորութիւններ արագ արձագանքելու իրավիճակի այս կամ այն փոփոխությանը»,- ընդծգեց ֆինանսների նախարարը: Ըստ Տ.Դաւթեանի, վերանայման ենթակայ չեն սոցիալական ծախսերը` նպաստները, կենսաթոշակները, աշխատավարձերը, որոնք կազմում են պետբիւջէի ընդհանուր ծաւալի 25%-ը: Դրանք կիրականացուեն նախանշված ժամանակացույցով: Նախարարի խօսքերով, վերաբաշխման չեն ենթարկվելու նաեւ բիւջէով նախատեսուած կարեւորագոյն սոցիալ-տնտեսական ծրագրերը: Առաջին եռամսյակից 4-րդ եռամսյակ կտեղափոխուեն այն ծախսերը, որոնք ներկայումս առաջնահերթ չեն. մասնաւորապէս, գոյքի, աւտոմեքենաների ձեռքբերում: Կկրճատուեն պետական կառավարման համակարգի ծախսերը, գործուղումները: «Այս պահի դրութեամբ դժուվար է կանխատեսել, թէ գլոբալ զարգացումները ինչպէս կընթանան, եւ դրանից կախուած մեր տնտեսութիւնը ինչ դինամիկա կունենայ մինչեւ տարեվերջ: Ուստի ռիսկային եկամուտների հաւաքագրման վրայ հիմնուած ծախսերը տեղափոխում ենք տարեվերջ»,- նշեց Տ.Դավթեանը` յաւելելով, որ ծախսերի վերանայման այս քայլը թոյլ կտայ բիւջէն դարձնել աւելի կանխատեսելի: «Այս որոշումը վերաբերում է ծախսերի վերաբաշխմանը, ոչ թէ կրճատմանը»,- ընդգծեց նախարարը: Միաժամանակ նշուեց, որ եկամտային յատուածում ռիսկային ծաւալը գնահատւում է մօտ 131 մլրդ դրամ:

Правительство Армении утвердило пакет протокольных решений<br /> по перераспределению госбюджета на 2009 год<br />
Правительство Армении утвердило пакет протокольных решений
по перераспределению госбюджета на 2009 год
• 12-03-2009 17:45:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 12 МАРТА, НОЯН ТАПАН. На заседании правительства Армении 12 марта утвержден пакет протокольных решений по перераспределению госбюджета 2009 года. Как сообщил на брифинге после заседания министр Финансов РА Тигран Давтян, цель принятия пакета - адекватная реакция на негативные процессы, возникшие в Армении в следствие глобального экономического кризиса. По его словам, мировая экономика вступила в стадию спада, что, естественно, оказывает негативное воздействие и на экономику Армении. Т.Давтян отметил, что правительство имеет весь набор инструментов для адекватного реагирования на события. В связи с этим, правительство переходит на квартальный принцип бюджетного планирования. "Бюджетное законодательство достаточно гибкое, имеет хорошие возможности для быстрого реагирования на те или иные изменения", подчеркнул министр Финансов. По словам Т.Давтяна, пересмотру не подлежат социальные расходы - пособия, пенсии, зарплаты, которые составляют 25% от общего объема бюджета. Они будут осуществляться по намеченному графику. По словам министра, перераспределению не подлежат также важнейшие социально-экономические программы, предусмотренные бюджетом. С первого квартала на четвертый будут перенесены те расходы, которые на данный момент не имеют первостепенного значения, в частности, приобретение имущества, автомобилей. Сократятся расходы системы госуправления, командировки. "По состоянию на данный момент, трудно предвидеть, как будут протекать глобальные процессы, и какую динамику будет иметь в зависимости от этого наша экономика к концу года. Поэтому, мы переносим расходы, основанные на сборе рисковых доходов, на конец года", - отметил Т.Давтян, добавив, что такой шаг по пересмотру расходов позволит сделать бюджет более прогнозируемым. "Это решение касается перераспределения расходов, а не их сокращения", - подчеркнул Т.Давтян. В то же время было отмечено, что риски по доходной части оцениваются примерно в 131 млрд драмов.