Քանի որ այս երկրի համար ճակատագրական յանցագործութիւն է
Հիմնական յանցագործութիւնը կը վերաբերի նախարարութեան (որ նաեւ, Կրթութեան եւ Գիտութեան կոմիտէին) կողմէ ներդրուած գիտնականներու գնահատման համակարգին, որ կը հիմնուի միայն հրապարակուած յօդուածներու հաշուարկին եւ այդ ամսագրերու դասակարգման վրայ։
Այս սորոսական գիտնականներու գնահատման համակարգը ուղղուած է գիտութիւնը ոչնչացնելու փոքր երկիրներու մէջ։ Կառավարութեան կողմէ առաջադրուած չափանիշներուն համաձայն, մեր ժամանակի բացառիկ մաթեմատիկոս Ս. Մերգելեանը գնահատուած է որպէս լաբորանտ, որովհետեւ իր հրապարակումները քիչ են։ Պարզապէս մտածեցէք! Մեր իշխանութիւնները գնահատում են ամենալաւը որպէս ամենավերջինը!
Այսպիսի սխալը պարզապէս սպաննում է Հայաստանի գիտութիւնը, հետեւաբար նաեւ Հայաստանն ինքնին։
Այսպիսի գիտնականներու գնահատման համակարգը, (առաջարկուած կառավարութեան կողմէ) ամբողջովին հաշուի չի առնում գիտնականներու բարձր դասի համար ամենակարեւոր չափանիշը։
Միակ եւ հիմնական չափանիշը գիտնականներու բարձր դասի համար այն է,
որ ուրիշ գիտնականներ միջազգային մակարդակով կը յայտարարեն
հասարակական գիտական գրականութեան մէջ,
որ այս գիտնականը ստացած է բացառիկ արդիւնք,
կամ ստեղծած է նոր ուղղութիւն, կամ, որ շատ աւելի լավ է, ստեղծած է նոր տեսութիւն։
Երկու նկատառում։
(1)          Նշեցէք, որ բոլոր մեծ կամ բացառիկ գիտական մրցանակները աշխարհում տրուում են հենց վերոնշեալ միակ եւ հիմնական չափանիշի հիման վրայ գիտնականներու բարձր դասի համար
(2)          Նշեցէք, որ հազարաւոր հրապարակումներ լավ ամսագրերում անգամ մօտաւորապէս չեն հասնում նշուած չափանիշին։ Այդ է, նշուած “Միակ եւ հիմնական չափանիշը գիտնականներու բարձր դասի համար”, հազար անգամ աւելի կարեւոր է քան որեւէ այլ չափանիշ։ Մեկ անգամ եւս կրկնենք, այս չափանիշը ամբողջովին անտեսուած է մեզ մոտ! Սա պարզապես ահաւոր է!
Անտեսումը նախարարութեան (կոմիտէի) կողմէ նշուած միակ եւ հիմնական չափանիշի համար գիտնականներու բարձր դասի համար պարզապէս սպաննում է Հայաստանի գիտութիւնը, հետեւաբար նաեւ Հայաստանն ինքնին։
Անհրաժեշտ է, վաղ թէ ուշ, այս բոլորը կը դառնայ մանրամասն ուսումնասիրութեան առարկայ եւ կը բարձրանա հարցը, թէ արդեօք այս բոլորը սխալ էր նախարարութեան (կոմիտէի) կամ արդեօք սա եղել է չարամիտ գործողութիւն, ուղղուած Հայաստանի գիտութեան սպաննելու։ Հստակ է, որ նման իրավիճակում նախարարութիւնը (եւ կոմիտէն) կը յայտարարեն, որ իրենք պարզապէս անգրագիտ էին եւ, հետեւաբար допустили ошибку; կը յայտարարեն եւ, որ իրենց նպատակ չէր գիտութիւնը սպաննել Հայաստանի։
Այստեղ ես անձամբ կը յայտարարեմ, որ այսպէս չէ, որ իրենք չարամիտ կերպով սպաննում էին Հայաստանի գիտութիւնը։ Գիտէք, որ ես անձամբ մի քանի տարի առաջ հանդիպած էի նախարար Ժաննա Անդրեասեանի հետ, պատմեցի իրեն այս մասին, ուղարկեցի իրեն եւ կոմիտէին համապատասխան իմ յօդուածները, ուր գրուած է այս մասին։ Սա կը նշանակէ, որ պաշտօնեաները նախապես տեղեկացված էին ահաւոր իրավիճակի մասին գիտութեան մէջ, եւ քանի որ իրենք չեն ձեռնարկած գործողութիւններ իրավիճակը շտկելու համար (որ իրենց առաջին պարտականութիւնն էր), ապա իրենք գիտակցաբար գնում էին գիտութեան սպանութեան։

In fact, there are many crimes. In this section, we will focus on the "Main Crime."
The main crime concerns the system of evaluating scientists introduced by the Ministry (which is also the Committee on Education and Science), which is based solely on the number of articles published in journals and the rankings of these journals.
This is a Soros-like system of evaluating scientists aimed at destroying science in small countries. According to the criteria put forward by the government, the outstanding mathematician of our time, S. Mergelyan, is considered a lab assistant because he has few publications. Just think about it! Our authorities evaluate the very best as the very last!
Such a mistake simply kills science in Armenia, and therefore Armenia itself. This system for evaluating scientists (proposed by the government) completely ignores the most important criterion for high-ranking scientists.
The single most important criterion for high-ranking scientists is that other world-class scientists declare in official scientific literature that the scientist has achieved an outstanding result, or created a new field, or, much better, developed a new theory.
Two comments.
(1) Note that all major or outstanding scientific prizes in the world are awarded based on the aforementioned single most important criterion for high-ranking scientists.
(2) Note that thousands of publications in reputable journals don't even come close to meeting the aforementioned criterion. In other words, the aforementioned "Single Most Important Criterion for High-Ranking Scientists" is thousands of times more important than any other criteria. Once again, this criterion is completely ignored here! This is simply appalling!
The Ministry (Committee)'s disregard for this single, primary criterion for high-level scientists is simply killing Armenian science, and therefore Armenia itself.
Obviously, sooner or later, all of this will be the subject of a detailed analysis, and the question will arise as to whether this was a mistake on the part of the Ministry (Committee) or a malicious act aimed at killing Armenian science. Clearly, in such a situation, the Ministry (and Committee) will claim they were simply illiterate and, therefore, made a mistake; they will also claim that they had no intention of killing Armenian science.
Here I myself declare that this is not the case; that they maliciously killed Armenian science. The fact is that several years ago, I personally met with Minister Zhanna Andreasyan, spoke to her about all of this, and sent her and the Committee articles of mine that addressed this. This means that officials were informed in advance of the appalling state of science. Since they failed to take action to rectify the situation (which was their primary responsibility), they knowingly committed the destruction of science.