Բաքուէն նոր ազդակ․ Ղահրամանեանը ահազանգում է
«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի պատգամավորութեան թեկնածու Մարիաննա Ղահրամանյանը  ֆեյսբուքի իր էջում լուսանկար է հրապարակած եւ կից գրած.
«Սիրելի՜ հայրենակիցներ, ձեզ շարունակում են մոլորեցնել, թէ ոչինչ չի կատարվում։
Ընդամենը երկու լուր` օրվա լրահոսէն, հետեւութիւններն ինքներդ արեք։
Ադրբեջանում «Արևմտյան Ադրբեջանի ժառանգութիւնը. վերադարձ պատմական արմատներին» խորագրով փառատոն է անցկացուած։ Ուղերձները տեսնում եք կից լուսանկարէն։ Այնտեղ Հայաստանի քարտեզն է, որի տարածքը Բաքուն համարում է «Արևմտյան Ադրբեջան»։ Սա ոչ այլ ինչ է, քան Բաքվի` «300 հազար ադրբեջանցիների վերադարձի» հակահայ ծրագրի սպասարկումը` գործողութեան մէջ։
Ադրբեջանական պետական լրատվամիջոցները հաղորդում են, որ  միջոցառումը կազմակերպուած է «Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի եւ Գյոյգյոլի շրջանի գործադիր իշխանութեան համատեղ նախաձեռնութեամբ։ Փառատոնի նպատակն էր պահպանել Արևմտյան Ադրբեջանի պատմական ժառանգութիւնը, ազգային-հոգեւոր արժէքները ու յիշողութիւնը, ինչպէս նաեւ փոխանցել դրանք ապագայ սերունդներին»։
ՈւՇԱԴՐՈւԹՅՈւՆ. նշուած է, որ միջոցառման շրջանակում ելոյթ է ունեցած «Իրևան մարզական ակումբի մարզիկները», իսկ
«Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի վարչութեան նախագահ, պատգամավոր Ազիզ Ալեքբերլին յայտարարած է, որ կազմակերպութիւնը միավորում է միլիոնաւոր հայրենակիցների, որոնք ենթարկուած են տեղահանութիւնների եւ էթնիկ զտումների, ինչպէս նաեւ նրանց ժառանգներին» եւ որ «համայնքի նպատակն է ապահովել մարդկանց ԱՆՎՏԱՆԳ ԵՒ ԱՐԺԱՆԱՊԱՏԻՎ ՎԵՐԱԴԱՐՁԸ  ԻՐԵՆՑ  ՀԱՅՐԵՆԻ ԲՆԱԿԱՎԱՅՐԵՐ»։
Ադրբեջանցի պատգամավորը  նաեւ ընդգծած է, որ «Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի`  2022 թվականի դեկտեմբերի 24-ի ելոյթը կարեւոր քաղաքական աջակցութիւն է եղած այդ գործընթացի համար»։  Այս յայտարարութիւնը եւս մէկ անգամ ապացուցում է, որ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ  Բաքուն ամենաբարձր` պետական մակարդակով, զաւթողական նկրտումներ ունի ու սա է իրականութիւնը, որը ձեզնից թաքցնում է ՔՊ-ական իշխանութիւնը։
Հիշեցնեմ` երկու օր առաջ նոյն օրակարգով փառատոն էր անցկացուած Նախիջեւանում։
Այսօր նաեւ տեղեկացանք, որ  «Տելեկոմ Արմենիա» եւ «Ազերտելեկոմ» ընկերութիւնները ստորագրած են երկկողմ համաձայնագիր, որը նախատեսում է երկու երկրների տարածքներով տարանցիկ ինտերնետի փոխանցում եւ մատակարարում՝ կոմերցիոն հիմունքներով։ Թէ սա ինչ պոտենցիալ երեւացող ու չերեւացող ռիսկեր կարող է պարունակել Հայաստանի ինտերնետ հաղորդակցութեան եւ ՏՏ անվտանգութեան համար, թերեւս մասնագետները մեկնաբանեն»։

• 22-06-2026 19:15:40   | Armenia  |  A comment
"The candidate for deputy from the 'Strong Armenia' alliance, Marianna Ghahramanyan, has published a photo on her Facebook page and wrote the following."
"Dear compatriots, you are still being misled that nothing is happening."
"Just two news items from today's news, draw your own conclusions."
"In Azerbaijan, a festival titled 'The Heritage of Western Azerbaijan: Return to Historical Roots' has been held. You can see the messages in the attached photo. There is a map of Armenia there, the territory of which Baku considers 'Western Azerbaijan.' This is nothing but the implementation of Baku's anti-Armenian program of 'returning 300,000 Azerbaijanis' in action."
Azerbaijani state media report that "the event was organized by the joint initiative of the 'Western Azerbaijan Community' and the executive authority of the Goygol region. The purpose of the festival was to preserve the historical heritage, national-spiritual values, and memory of Western Azerbaijan, as well as to pass them on to future generations."
"ATTENTION: It is noted that during the event, 'the athletes of the Yerevan Sports Club' gave a speech, while"
"'the president of the Western Azerbaijan Community Administration, deputy Aziz Alekberli, stated that the organization unites millions of compatriots who have been subjected to deportations and ethnic cleansing, as well as their descendants,' and that 'the community's goal is to ensure the SAFE AND DIGNIFIED RETURN OF PEOPLE TO THEIR HOMELAND.'"
The Azerbaijani deputy also emphasized that "the speech of Azerbaijan's President Ilham Aliyev on December 24, 2022, has been an important political support for this process." This statement once again proves that Baku has the highest state-level expansionist ambitions towards the sovereign territories of the Republic of Armenia, and this is the reality that the ruling Civil Contract party is hiding from you.
I remind you that two days ago, a festival was held in Nakhichevan with the same agenda.
"Today we also learned that 'Telecom Armenia' and 'Azertelcom' companies have signed a bilateral agreement that provides for the transit of internet traffic and supply through the territories of both countries on a commercial basis. What potential visible and invisible risks this may pose for Armenia's internet communication and IT security, perhaps specialists will comment on."