Դավիթ ԷԼԲԱԿՅԱՆ՝ թատերական բեմի նոր հայտնութիւնը
Դաւիթ Էլբակեան, սիրված տենոր Ռուբեն Էլբակյանի որդին, փայլուն մուտք կ'ընէ փարիզեան պրոֆեսիոնալ թատերական աշխարհ՝ մարմնաւորելով Էդմոնդի կերպարը Ուիլյամ Շեքսպիրի անմահ «Լիր արքա» ողբերգութեան բեմականացման մէջ։
Նա այսօր արդէն պարզապես խոստումնալից երիտասարդ դերասան չէ, այլ իսկական յայտնութիւն։ Իր լուսաւոր բեմական ներկայութիւնը, դերասանական խաղի բնական նրբագեղութիւնը ու ծնուած արվեստագետին բնորոշ ազնուական կեցուածքը անմիջապէս գերեցին հանդիսատեսին։
Կասկածից վեր է, որ նոր աստղ կ'ածագի։ Թէեւ Դաւիթը կրում է մեծ համբաւ ունեցող ազգանուն, նա վստահաբար կառուցում է իր ստեղծագործական ուղին՝ առաջին հերթին ապավինելով սեփական տաղանդին, անսահման աշխատասիրութեան եւ արվեստին նուիրուածութեան։
Իրա մասին առանձնահատուկ գնահատանքով է խոսում նաեւ տաղանդաւոր բեմադրիչ Ֆրանսուա-Քսավիե Բուշերակը, ով նշում է․
«Նա ամեն մէկ բեմադրիչի երազած դերասանն է։ Ես հիանում եմ իր ներքին ուժով, զգայունութեամբ եւ աշխատանքի հանդէպ բացառիկ նուիրումով»։
Թող այս խոստումնալից ստեղծագործական արշալույսը դառնայ երկար, հարուստ եւ փայլուն դերասանական ուղու նախերգանքը այս գեղեցիկ եւ տաղանդաւոր երիտասարդ դերասանի համար, ով կրթութիւն ստացած է Փարիզի հեղինակաւոր «Cours Cochet-Delavene» թատերական դպրոցում, որի շրջանաւարտների մէջ են ֆրանսիական թատրոնի եւ կինոյի այնպիսի մեծանուն արվեստագետներ, ինչպիսիք են Ժերար Դեպարդիեն, Ֆաբրիս Լյուկինին եւ Կարոլ Բուկեն։

David Elbakyan: A New Discovery on the Theatrical Stage
Davit Elbakyan, the beloved tenor Ruben Elbakyan's son, has made a brilliant entrance into the Parisian professional theater world by embodying the character of Edmond in the staging of William Shakespeare's immortal tragedy "King Lear."
He is no longer just a promising young actor today, but a true sensation. His radiant stage presence, the natural elegance of his acting, and the noble demeanor characteristic of a born artist immediately captivated the audience.
There is no doubt that a new star is rising. Although Davit carries a surname of great renown, he confidently builds his creative path, primarily relying on his own talent, boundless diligence, and dedication to the art.
Talented director François-Xavier Buscherak also speaks of him with special appreciation, noting:
«He is the actor every director dreams of. I admire his inner strength, sensitivity, and exceptional dedication to his work.»
May this promising creative dawn become a long, rich, and brilliant prelude to the acting journey of this beautiful and talented young actor, who received his education at the prestigious "Cours Cochet-Delavene" theater school in Paris, whose alumni include such renowned artists of French theater and cinema as Gérard Depardieu, Fabrice Luchini, and Carole Bouquet.