Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն կը ընդունի հայագիտական դասընթացներուն մասնակից սփյուռքահայ երիտասարդները
Հուլիսի 14-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մեկնարկած հայագիտական եւ կրոնագիտական դասընթացներու առիթով սփյուռքի տարբեր թեմերէ ժամանած շուրջ 30 երիտասարդներ։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ արդեն երկրորդ տարին իրականացվող դասընթացներու նպատակն է զորացնել երիտասարդներու հայոց լեզուի եւ պատմութեան իմացութիւնը, հարստացնել անոնց հոգեւոր գիտելիքները, ինչպես նաեւ հաղորդակից դարձնել հայրենիքի հոգեւոր-մշակութային ժառանգութեանն ու ազգային արժէքներուն։ Ծրագրի շրջանակներուն հայորդիներու համար կազմակերպուիր նաեւ մշակութային միջոցառումներ եւ ուխտագնացութիւններ դեպի Հայաստանի տարբեր սրբավայրեր։
Ծրագիրը համակարգում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «Գարեգին Ա» կրթական կենտրոնի Եկեղեցականաց եւ երիտասարդաց վերապատրաստման ծրագրի փոխտնօրեն Հոգեշնորհ Տ․ Շնորհք աբեղա Սարգսյանը։ Ծրագրին կազմակերպչական հարցերու իրենց օգտակարութիւնը կը բերեն նաեւ Ղազարավանի միանձնուհիները։
Իր խոսքում Նորին Սրբութիւնը ուրախութիւն յայտնեց տարբեր երկրներէ ժամանած հայորդիներու՝ Սուրբ Էջմիածնում համախմբման առիթով եւ հետաքրքրվեց անոնց առօրյայով ու ուսումնառութեան ընթացքով։
Վեհափառ Հայրապետը ընդգծեց, որ նման կրթական ծրագրերը նպատակաուղղուած են սփյուռքահայ երիտասարդներու հայեցի դաստիարակութեան ու կրթութեան ապահովման, ազգային եւ հոգեւոր ինքնութեան զորացմանը, ինչպես նաեւ Եկեղեցւոյ եւ հայրենիքի հետ կապի աւելի ամրապնդման։
Վերջում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հորդորեց հայորդիներին ձեռք բերած գիտելիքները ծառայեցնել իրենց աշխարհասփիւռ համայնքներու ու ազգային-եկեղեցական կեանքի զորացման:

Вселенский Патриарх Армянской Апостольской Церкви принял участие в курсах армяноведения для молодежи из диаспоры.
15-07-2026 17:22 Армения Пресс-релизы
14 июля Его Святейшество Католикос всех армян Гарегин II принял около 30 молодых людей, прибывших из различных диаспор на курсы по армяноведению и религиоведению, которые стартовали в Мать-Атторе Святого Эчмиадзина.
С благословения Католикоса всех армян курсы, проводимые уже второй год, направлены на укрепление знаний молодежи о армянском языке и истории, обогащение их духовных знаний, а также на знакомство с духовно-культурным наследием родины и национальными ценностями. В рамках программы также организуются культурные мероприятия и паломничества к различным святыням Армении для участников курсов.
Программу координирует заместитель директора программы переподготовки священнослужителей и молодежи образовательного центра «Гарегин А» Мать-Аттора Святого Эчмиадзина, преосвященный отец Шнорак абегян. В организационных вопросах программе также помогают монахини из Газаревана.
В своем слове Его Святейшество выразил радость по поводу объединения армян, прибывших из разных стран, в Святом Эчмиадзине, и поинтересовался их повседневной жизнью и ходом обучения.
Святейший Патриарх подчеркнул, что такие образовательные программы направлены на обеспечение армянской воспитания и образования молодежи из диаспоры, укрепление национальной и духовной идентичности, а также на дальнейшее укрепление связи с Церковью и родиной.
В завершение Католикос всех армян призвал молодежь использовать полученные знания для укрепления своих общин и национально-церковной жизни по всему миру: