Դրմեյանը դատի տուած է Փաշինեանին
azatutyun.am Վարչապետի յայտարարութենէն ետոյ իրավապահներու ուշադրութեան առանցքին յայտնուած Լիպարիտ Դրմեյանը այսօր դիմում ներկայացուցաւ դատարան: Ընդդիմադիր գործիչը դատարանէն պահանջեց զրպարտութեան համար պատասխանատվութեան ենթարկել Նիկոլ Փաշինեանին:
Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցչի գրասենեակի նախկին ղեկավարին վարչապետը կասկածեց կոռուպցիայի մէջ: Փաշինեանն երեկ կառավարութեան մէջ ճեպազրոյցի ժամանակ յայտարարեց, թէ Դրմեյանը պետական պաշտօնով սպասարկած է մասնաւոր ընկերութեան՝ «Տաշիրի գրուպ»-ի շահերը: Այդ ժամանակ միլիարդատեր Սամվել Կարապետեանին պատկանող ընկերութիւնը ՀԷՑ-ն իր ձեռքէն վերցնելու ու պետականացնելու գործընթաց սկսելու հարցով դիմած էր միջազգային արբիտրաժային դատարան, որ ալ միջանկյալ որոշմամբ պահանջած էր Հայաստանից ձեռնպահ մնալ ընկերութեան ակտիվները առգրավելուց, չփոխել ՀԷՑ-ի կառավարման մարմինները ու կանոնադրութիւնը, չնշանակել ժամանակաւոր կառավարիչ: Դրմեյանը ի պաշտօնէ միջազգային դատարանում ներկայացուցած էր Հայաստանի շահերը:
«Ես հիմա նաեւ հրապարակային առիթէն օգտուելով հաղորդում կու տամ հանցագործութեան մասին հնարավոր, չգիտեմ, որևէ մէկի անմեղութեան կանխավարկածը չեմ ուզեր խախտել, բայց ես կարծիք ունիմ, որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն ալ, իրավապահ մարմինները ալ պէտք է քննարկեն՝ ո՞նց կրնայ պարզուիլ, որ էս շենքին մէջ մասնաւոր ընկերութեան շահերը սպասարկող մարդ եղած է, ետքէն գնացած է։ Պէտք է ստուգուին հաշիւները, պէտք է ստուգուի ունեցուածքը», - մասնաւորապէս ըսաւ վարչապետը:

Drmeyan sued Pashinyan
azatutyun.am After the Prime Minister's statement, Liparit Drmeyan, who has come under the scrutiny of law enforcement, submitted an application to the court today. The opposition figure demands that Nikol Pashinyan be held accountable for defamation.
The Prime Minister suspected the former head of the office of Armenia's representative on international legal issues of corruption. During a briefing at the government yesterday, Pashinyan stated that Drmeyan had served the interests of a private company, "Tashir Group," in a public office. At that time, the company owned by billionaire Samvel Karapetyan had approached the international arbitration court regarding the process of taking over and nationalizing the electricity distribution company (HETC), which had issued a provisional ruling demanding that Armenia refrain from seizing the company's assets, not change the management bodies and charter of HETC, and not appoint a temporary manager. Drmeyan was representing Armenia's interests in the international court by virtue of his position.
"I am now also taking advantage of this public opportunity to report a possible crime, I don't know, I don't want to violate anyone's presumption of innocence, but I believe that the Anti-Corruption Commission and law enforcement agencies should discuss how it can be determined that there was a person serving the interests of a private company in this building, and then left. The accounts need to be checked, the assets need to be verified," the Prime Minister specifically stated.