Դրմեյանը դատի տուած է Փաշինեանին
azatutyun.am Վարչապետի յայտարարութենէն ետոյ իրավապահներու ուշադրութեան առանցքին յայտնուած Լիպարիտ Դրմեյանը այսօր դիմում ներկայացուցաւ դատարան: Ընդդիմադիր գործիչը դատարանէն պահանջեց զրպարտութեան համար պատասխանատվութեան ենթարկել Նիկոլ Փաշինեանին:
Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցչի գրասենեակի նախկին ղեկավարին վարչապետը կասկածեց կոռուպցիայի մէջ: Փաշինեանն երեկ կառավարութեան մէջ ճեպազրոյցի ժամանակ յայտարարեց, թէ Դրմեյանը պետական պաշտօնով սպասարկած է մասնաւոր ընկերութեան՝ «Տաշիրի գրուպ»-ի շահերը: Այդ ժամանակ միլիարդատեր Սամվել Կարապետեանին պատկանող ընկերութիւնը ՀԷՑ-ն իր ձեռքէն վերցնելու ու պետականացնելու գործընթաց սկսելու հարցով դիմած էր միջազգային արբիտրաժային դատարան, որ ալ միջանկյալ որոշմամբ պահանջած էր Հայաստանից ձեռնպահ մնալ ընկերութեան ակտիվները առգրավելուց, չփոխել ՀԷՑ-ի կառավարման մարմինները ու կանոնադրութիւնը, չնշանակել ժամանակաւոր կառավարիչ: Դրմեյանը ի պաշտօնէ միջազգային դատարանում ներկայացուցած էր Հայաստանի շահերը:
«Ես հիմա նաեւ հրապարակային առիթէն օգտուելով հաղորդում կու տամ հանցագործութեան մասին հնարավոր, չգիտեմ, որևէ մէկի անմեղութեան կանխավարկածը չեմ ուզեր խախտել, բայց ես կարծիք ունիմ, որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն ալ, իրավապահ մարմինները ալ պէտք է քննարկեն՝ ո՞նց կրնայ պարզուիլ, որ էս շենքին մէջ մասնաւոր ընկերութեան շահերը սպասարկող մարդ եղած է, ետքէն գնացած է։ Պէտք է ստուգուին հաշիւները, պէտք է ստուգուի ունեցուածքը», - մասնաւորապէս ըսաւ վարչապետը:

Дрмян подал в суд на Пашиняна
azatutyun.am После заявления премьер-министра Липарит Дрмян сегодня подал заявление в суд. Оппозиционный деятель требует от суда привлечь Николая Пашиняна к ответственности за клевету:
Премьер-министр заподозрил бывшего руководителя представительства Армении по международным правовым вопросам в коррупции. Вчера на брифинге в правительстве Пашинян заявил, что Дрмян обслуживал интересы частной компании «Ташир Групп» на государственной должности. В то время компания, принадлежащая миллиардеру Самвелу Карапетяну, обратилась в международный арбитражный суд с просьбой начать процесс изъятия и национализации Энергетической распределительной компании (ЭРЦ), который промежуточным решением потребовал от Армении воздержаться от конфискации активов компании, не менять органы управления ЭРЦ и устав, не назначать временного управляющего. Дрмян официально представлял интересы Армении в международном суде:
«Я сейчас также, пользуясь публичным случаем, сообщаю о возможном преступлении, не знаю, не хочу нарушать презумпцию невиновности кого-либо, но я считаю, что Комиссия по предотвращению коррупции и правоохранительные органы должны обсудить, как можно выяснить, что в этом здании был человек, обслуживающий интересы частной компании, а затем ушел. Должны быть проверены счета, должно быть проверено имущество», - в частности, сказал премьер-министр: